Pametna zrcala, virtualno isprobavanje naočala i kozmetike, kamere koje aktivno analiziraju svoju okolinu, praćenje pogleda, prepoznavanje lica i emocija, procjena dobi, pospanosti... Kako izgleda proces razvoja proizvoda temeljenih na umjetnoj inteligenciji koji su namijenjeni komercijalnoj prodaji?
Primjene AI tehnologija već su vidljive svuda oko nas, od Instagram filtera do Google tražilice, no rijetko kad imamo priliku saznati “behind the scenes” detalje o razvoju takvih rješenja.
Visage Technologies, švedsko-hrvatska tvrtka danas radi ne samo na AI rješenjima koji se primjenjuju u područjima poput marketinških kampanja, igara, potrošačke elektronike, sigurnosti i nadzora, biometrijske identifikacije i zdravstva već i na state-of-the-art tehnologijama za naprednu podršku vozačima.
Prošle godine autonomna vozila prošla su 3 milijuna kilometara vožnje na javnim cestama u Kaliforniji, a najuspješnije automobilske kompanije imaju na desetke tisuća kilometara samo s jednom intervencijom vozača. Osjetni su veliki pomaci zadnjih par godina, no razvoj takvih sustava ima svoje izazove. Potpunu autonomiju nećemo ostvariti tako skoro, ali onu osnovnu koja može osigurati sigurniju vožnju već sada vidimo u sustavima automobila u čijem je razvoju i Visage Technologies dao svoj obol.
Osim ekskluzivnog razvoja rješenja za jednog klijenta u automobilskoj industriji, Visage razvija i svoj vlastiti horizontalni proizvod – visage|SDK za praćenje, analizu i prepoznavanje lica koji primjenu nalazi u brojnim drugim područjima. Njihova iskustva tim su veća, a izazovi kompleksniji zato je ovo prava informativna epizoda za svakoga tko želi znati više o primjeni AI tehnologije u punom smislu riječi.
U ovoj epizodi pokrivamo:
- Što se može s prepoznavanjem lica danas?
- Kako se računalni vid koristi u podršci vozačima i autonomiji vozila?
- Koliko je autonomija vozila napredovala, kako možemo procijeniti stupanj razvoja tehnologije u tom području?
- Razine autonomije vozila i problem dugog repa.
- Dvije divizije Visage Technologiesa: Razlike između razvoja svog vlastitog proizvoda i ekskluzivnog razvoja za jednog klijenta.
- Suradnje s brendovima poput Lufthanse, Coca Cole i McDonald’sa.
- Zašto danas kada već znamo kakve mogućnosti nam donosi primjena visoke tehnologije nemamo više partnerstava, suradnji i kampanja koje ih koriste?
- Kakve veze ima strojno učenje i računalni vid s virtualnim svjetovima i planira li Visage Technologies nešto oko “metaversa”?
- Zapošljavanja visoko-kvalificiranih inženjera.
- Budućnost AI tehnologija i sustava u narednih 5, 10, 15 godina…
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.