U ovoj epizodi Netokracija Podcasta osnivač fonda vrijednog 20 milijuna eura otkriva što su najveće greške domaćih startupa ne samo kad pričaju s investitorima nego i klijentima - i kako ih riješiti.
Kao pokretač fonda Underline Ventures, vrijednog 20 milijuna eura, Bogdanu Iordacheu je u interesu da domaći startupi budu što uspješniji i shvate što mogu naučiti od najuspješnijih regionalnih priča.
“Sad je jasno da su najuspješniji startupi u regiji imali odlične product temelje, što i nije bilo tako očito prije samo nekoliko godina,” tvrdi Bogdan koji je prije Underline Venturesa radio u još nekoliko fondova, kao i vodio jednu od najvećih tehnoloških konferencija u regiji u sklopu koje su organizirali program kroz koji je prošlo stotine startupa.
U ovoj epizodi Netokracija Podcasta povodom Bogdanovog dolaska u Zagreb (navodno investira u hrvatske startupe?) pričali smo o svemu što je naučio iz razgovora s domaćim osnivačima – i što smatra da nova generacija osnivača treba znati:
- Startupi u regiji previše gledaju makro strategiju i svoje rješenje temelje na trendovima u cijelim industrijama, čak i kad nisu našli osobu – kupca – koji bi koristio njihovo rješenje;
- Prednost SAD-a nad zemljama istočne Europe je što je tehnologija uvijek morala biti primjenjiva, nije mogla biti samo apstrahirano rješenje. Prednost toga je što širom regije imamo odlične tehničke talente, ali nedostatak što nismo bili dobri u poslovanju, marketingu, razvoju digitalnih proizvoda…
- Ako nemate klijenta s konkretnim problemom koji možete riješiti, taj problem ne postoji! Kad otkrijete konkretan problem i validirate ga, morate se pitati je li vaše rješenje zaista painkiller za taj problem ili samo vitamin?
- Znanje razvoja dobrih digitalnih proizvoda (product znanja) bilo je i ostat će temelj uspješnih regionalnih startupa, ali će domaći product ljudi i dalje učiti na poslu, jer ih nemamo dovoljno.
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.