4 načina kako je tehnologija promijenila glazbu, od instrumenata do 'streama'

4 načina kako je tehnologija promijenila glazbu koju slušamo, od instrumenata do ‘streama’

Većina moderne glazbe ne bi bila moguća bez tehnologije. Istina, mnogi će reći kako je u doba Hendrixa i Stonesa sve bilo bolje, ali mogućnost preuzimanja glazbe, stvaranja popisa pjesama i slušanja MP3-ca na putu za posao blagodat je koju rijetko tko ne voli. Upravo zato odlučili smo se osvrnuti na načine na koje je tehnologija preoblikovala svijet glazbe - od instrumenata do servisa za preslušavanje glazbe.

Osobno, ne mogu provesti pola sata u komadu da ne slušam nešto, bilo na slušalicama ili na zvučnicima od računala. Siguran sam kako u tome nisam jedini, a načini na koje je tehnologija preobrazila glazbenu industriju mnogo su raznovrsniji od samo klika na gumb play u iTunesu.

Instrumenti

Ako poslušate bilo koju staru snimku nastupa Beatlesa ili nekog benda iz tog (ili starijeg) perioda, primijetit ćete kako je sve nekako – drugačije. Naravno, to su ipak stare snimke koje su snimane starim kamerama, ali činjenica ostaje kako su i glazbeni instrumenti i oprema mnogo napredovali kroz godine.

Kada je riječ o gitarama i klavirima vjerujem kako novo nije nužno bolje, jer teško je da će neka nova gitara “znati” prenijeti zvuk kakav su imali instrumenti iz šezdesetih. Također, mnogi će reći kako ti stariji instrumenti imaju “dušu” koja se jednostavno ne može ponoviti, a i zvuk tog vremena najbolje možete dobiti koristeći instrumente iz tog vremena. 

Ipak, s druge strane, u isto vrijeme postoje sustavi koji omogućavaju “štimanje” gitare pomoću elektromotora – vaše je samo da izaberete što želite. 

Ne treba zanemariti ni pedale, sintesajzere i druge instrumente koji su na samom vrhu tehnologije i omogućuju modernim izvođačima stvaranje zvukova koji prije jednostavno nisu bili mogući. Ovdje prvenstveno mislim na računalo kao instrument, koje je postalo jedno od glavnih obilježja svakog DJ seta – koliko god to dobro (ili loše) bilo.

Jedan od poznatijih primjera upotrebe raznih pedala i sampleova je svakako domaća Sara Renar, koja pomoću tehnologije stvara pjesme koje su mnogo “dublje” nego samo gitara i vokal.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Produkcija

I dalje me začuđuje spoznaja da ja, kao jedna osoba, bez problema mogu snimiti čitav album u svojoj vlastitoj sobi koristeći samo računalo, poneki instrument i dobar zvučni interface. Kada razmišljate o glazbi i bendovima nekako se uvijek sjetite zadimljene prostorije za probe, ponekog piva i nekoliko sati sviranja, ali to danas uopće ne mora biti slučaj – barem kada počinjete svirati.

Sustavi kao što je Focusrite Scarlett omogućili su bilo kome snimanje bilo čega – bio to govor za podcast ili Twitch ili nekoliko gitara za svoj novi rock bend. Ne treba vam pojačalo i veliko ozvučenje, već samo uključite interface u računalo, instalirajte si potrebne programe i svirajte dok god vam to srce želi.

Ovakvi sustavi su unijeli revoluciju u način na koji gledamo glazbu, jer je sada potreban samo jedan čovjek kako bi snimio nešto što kasnije može biti dostupno milijunima. Ovo naravno nosi određene prednosti, a iako je teško da bi jedan čovjek i torba puna računala ikada mogla zamijeniti pravi rock bend, ovaj način može dati beskompromisnu slobodu svakome tko želi stvarati.

Dostupnost

Sjećate se Winampa? Naravno da da. Sustav koji je tu više od 20 godina unio je revoluciju u način na koji slušamo glazbu preko računala, a njegova “opuštenost” i gomila mogućnosti i dalje je predmet nostalgije mnogo korisnika – što je i razlog zašto se Winamp navodno vraća nakon što je zadnji put obnovljen 2013.

Naravno, nove tehnologije donijele su nam mnoštvo načina za dolazak do glazbe. YouTube, SoundCloud i Spotify omogućili su milijunima glazbenika dolazak do publike, ali i gomili slušatelja jednostavan pristup glazbi koju žele slušati. Iako YouTube možda i nije najbolji izbor kada je riječ o streamanju, mnoge osobe koje poznajem koriste ga gotovo stalno kako bi preslušavale novu glazbu.

Spotify na žalost nije dostupan kod nas, ali s malo dobre volje možete ga koristiti koliko god želite. Iz osobnog iskustva mogu reći kako je za mene Spotify upravo onaj najveći tehnološki napredak u glazbi – dostupna vam je sva glazba svijeta (osim Taylor Swift), odlične playliste, i kvaliteta zvuka koja je superiorna onoj na YouTubeu.

Najveći problem je sjetiti se što vam se uopće sluša u nekom trenutku, kada imate toliko izbora.

Povratak analognog

Vjerojatno najbolja stvar za koju je zaslužna tehnologija, barem kada pričamo o glazbi, jest to da je ogromna dostupnost servisa za glazbu, tehnologije i svega digitalnog ta ista tehnologija potaknula povratak analognog. Gramofonske ploče bilježe svakodnevni rast prodaje, “klasični” audio sustavi na velikoj su cijeni i sve to govori o tome kako digitalno zapravo nikada nije uništilo analogno, već ga samo stavilo u mirovanje.

Upravo ova poplava elektronske glazbe vratila je ono klasično, old school, i analogno u kolektivnu svijest svih onih koji vole glazbu, i upravo je to ono što je prekrasno. Spotify i Pandora će svakako ostati tu neko vrijeme, ali jednostavno nema boljeg osjećaja od stavljanja ploče na gramofon – bila ona iz 1977. ili 2017. godine.

Ono što mislim jest da jednostavno trebamo uživati u blagodatima napredne tehnologije poput Spotifyja ili Abletona, ali i da ne brinemo kako će sve postati digitalno, barem u nekoj bliskoj budućnosti. 

Tehnologija je omogućila i ‘livestream’ novog spota zagrebačkih repera High5 putem NFC tehnologije. Širom Hrvatske skeniranjem polijepljenih plakata pametnim telefonom koji posjeduje NFC automatski je moguć pristup ekskluzivnom sadržaju! Pretpremijeru spota ti omogućuje Vipnet koji svojim mladim korisnicima poklanja 10 puta više megabajta uz svaku nadoplatu i moto – Nema da nema megabajta ovo ljeto uz Vipnet!

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Programiranje

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.