
Trivago.hr: Od sada pretražujte najpovoljnije hotele u Hrvatskoj i svijetu – na hrvatskom jeziku
Poznati svjetski pretraživač cijena hotelskog smještaja, Trivago, ovih je dana dobio i hrvatsku verziju na kojoj ovdašnji korisnici mogu pronaći ponude za smještaj u hotelima na vlastitom jeziku i lako usporediti cijene - u kunama. Time je ovaj servis postao prisutan na 52 platforme na 33 jezika, a mi smo porazgovarali s Filipom Šturmanom, zaduženim za online marketing u Hrvatskoj, koji nam je rekao nešto više o lokalnim planovima Trivaga.
Ako ga do sada niste koristili, Trivago funkcionira na jednostavan način – na naslovnici se nalazi samo polje za pretragu u koje se upisuje željena lokacija. Nakon toga se izlistava popis hotela, a tu je i filtriranje po broju zvjezdica, ocjenama, cijeni, udaljenosti od kakvih važnijih lokacija, poput centra grada, dostupnosti Wi-Fija, plaže, doručka, bazena… Sve kako bi se rezultati sveli na one korisniku relevantne. Sam Trivago rezultate prikuplja s 266 booking stranica, tako da se rezervacija ne može napraviti putem ovog servisa, nego se u tom slučaju korisnik preusmjerava na originalni, kao što su Booking.com, Hotels.com, Amoma.com i drugi. Osim pretrage na web verziji, tu su i aplikacije za iOS i Android uređaje.
S obzirom na velik broj podataka koje obrađuje (700.000 hotela), lako je usporediti cijene s raznih servisa i pronaći najpovoljnije opcije, a u Trivagu tvrde da se ovako štedi i do 36% po rezervaciji.
Hrvati i rezervacija smještaja putem interneta
Iako je turizam itekako bitan za Hrvatsku, pitanje je dolazi li ovaj servis relativno kasno u našu zemlju – primjerice, već je duže vrijeme prisutan u susjednoj nam Srbiji. Filip objašnjava i zašto:
Hrvatska je već neko vrijeme u planovima Trivaga, no s obzirom na to da brzo rastemo i prisutni smo u 52 zemlje, inicijalni prioritet imala su veća tržišta gdje su stope penetracije interneta i navike kupovanja online nešto izraženije. Ipak, i sami primjećujemo kako su takvi trendovi u Hrvatskoj sve atraktivniji, što je i direktan razlog otvaranja platforme. Posebno se to odnosi na uspoređivanje ponuda, online booking te korištenje mobilnih uređaja.
Istraživanja često pokazuju da se Hrvati rado informiraju o najpovoljnijim ponudama putem interneta, ali još uvijek donekle zaziru od same kupovine ili rezervacije na ovaj način. Filip smatra da se situacija ovdje može poprilično poboljšati, a i da je uloga na samim pružateljima internetskih usluga, kao što je i sam Trivago, da osiguraju povjerenje u sam proizvod kroz direktno pokazivanje vrijednost koje pruža korisniku.
Cilj nam je u startu pokazati sam proizvod te direktnu prednost i vrijednost koji korisnici korištenjem Trivaga dobivaju, a to su transparentnost cijena i mogućnost pregledavanja velikog broja ponuda na jednom mjestu. Svrha toga je da korisnicima omogućimo pronalaženje ponude koja im najviše odgovara u što manje vremena. To ćemo ostvariti kroz aktivnosti u digitalnom oglašavanju te aktivnostima koje će nam pomoći da stvorimo i podignemo svjesnost o samom brendu.
Mogućnosti za hrvatske booking servise i hotele
Što se tiče poslovnog modela Trivaga, on je za krajnje korisnike besplatan, a ni sami hoteli ni booking stranice ne daju proviziju po rezervaciji. Zarada dolazi od oglašavanja ponuda smještaja na samoj tražilici. A da bi se ponude tamo što bolje istaknule, servis svojim oglašivačima nudi i vlastiti alat Hotel Manager.
Smatramo kako je danas od iznimne važnosti imati izrazito snažnu online prisutnost na svim kanalima informiranja i prodaje hotelskog smještaja. Korisnici su u velikoj mjeri prihvatili proces rezervacije putem interneta, no vrlo je bitno pružiti maksimalnu transparentnost i kvalitetu informacija kako bi korisnik u procesu odlučivanja imao što manje percipiranih rizika.
Hotelijeri koji svoje hotele na Trivagu već prikazuju putem naših oglašivača mogu uređivati vlastiti profil njihovih hotela putem alata Trivago Hotel Manager. Tako je hotelijerima dana mogućnost da direktno uređuju sadržaj hotela poput informacija ili fotografija. Kroz učitavanje vlastitog sadržaja visoke kvalitete hotelijeri pružaju bolje informacije korisnicima što Trivago podržava kroz bolje pozicioniranje u rezultatima. Time hotelijeri dobivaju veću eksponiranost, više prometa te u konačnici i rezervacija.
Ako još niste rezervirali smještaj za ovo ljeto, bacite oko na Trivago prije odluke, možda pronađete i nešto što ste do sada propustili. A ako ste pak oglašivač, imajte na umu da ovaj servis konstantno radi na proširenju svoje ponude – a tu su im bitni i ovdašnji oglašivači, servisi za rezervaciju smještaja, koji u svojoj ponudi imaju hotele na području Hrvatske.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Daniel
23. 07. 2015. u 1:55 pm
Stranica katastrofalno izgleda na mobitelu 🙁
Darko
25. 07. 2015. u 5:14 pm
nije li to ilegalno, koristiti tuđe intelektualne podatke (sadržaj ponude smještaja) i na tome zarađivati
Mia Biberović
25. 07. 2015. u 6:36 pm
Hm, pretraživač, a ilegalan? Što bi na to rekao Google? 🙂
Darko
26. 07. 2015. u 11:15 am
Mia, mogu li ja zarađivati nudeći tvoje tekstove?
Mia Biberović
26. 07. 2015. u 2:38 pm
Ovo je tako općenito pitanje da ne znam što bih odgovorila na njega. Konkretiziraj. Želiš napraviti pretraživač za moje tekstove i zarađivati od oglašavanja, odnosno od prometa koji se ostvaruje prema tvom servisu? Želiš upakirati moje tekstove u tiskano izdanje i prodavati ih od vrata do vrata? Želiš preuzeti moje tekstove, predstaviti ih kao svoje te prodavati drugim medijima? To su sve različite stvari – i različito su legalno riješene.
Darko
27. 07. 2015. u 3:44 pm
Google je iznimka jer podiže popularnost, sve ostalo smatra se krađa intelektualnog vlasništva. Zato su se i mediji bunili što Google News zarađuje na njima od reklama.
Ja ne mogu uzeti novinske tekstove drugih portala i napraviti svoj portal te zarađivati od reklama. To je apsurd. Niti mogu uzeti tuđe oglase i napraviti svoj oglasnik.
Edvard Rojko
15. 07. 2022. u 4:09 pm
Hallo Mia !
Posjedujem dva apartmana u Štrigovi (najsjeverozapadiji dio Hrvatske) , veoma pogodno za velike obitelji , te pitam kako se mogu oglašavati tj nači na trivago stranicama .
Pozdrav Rojko .