Aaron Schwarz, jedan od osnivača popularnog Reddita i poznati internetski aktivist, počinio je samoubojstvo u petak zbog raznih pravnih tužbi koje su prijetile Aaronu sa zatvorskim kaznama od 35 godina. Imao je samo 26 godina. Sporni događaj dogodio se prije dvije godine kada je Aaron navodno koristio kompjutersku mrežu MITa da skine gotovo 5 milijuna akademskih članaka iz besplatne baze podataka. Prema mnogima, ovaj potez bio je hvalevrijedan, gotovo 'robin hoodski'. S tim se nisu složili tužitelji i pravna služba koji su Aaronu zaprijetili sa zatvorskom kaznom od 35 godina.
Aaron Schwarz, jedan od osnivača popularnog Reddita i poznati internetski aktivist, počinio je samoubojstvo u petak zbog raznih pravnih tužbi koje su prijetile Aaronu sa zatvorskim kaznama od 35 godina. Imao je samo 26 godina.
Sporni događaj dogodio se prije dvije godine kada je Aaron navodno koristio kompjutersku mrežu MITa da skine gotovo 5 milijuna akademskih članaka iz besplatne baze podataka. Prema mnogima, ovaj potez bio je hvalevrijedan, gotovo ‘robin hoodski’. S tim se nisu složili tužitelji i pravna služba koji su Aaronu zaprijetili sa zatvorskom kaznom od 35 godina.
Događaj koji je potresao internetsku zajednicu
Nakon što je vijest objavljena, internet je preplavila bura reakcija i analiza. Washington Post proglasio ga je ‘američkim herojem’ opisujući ga kao ‘istinskog hakera i aktivistu’. Mnogi su znanstvenici, u znak sjećanja na tragično preminulog aktivistu, počeli objavljivati znanstvene članke na internetu u PDF formatu.
Profesor prava na Harvardu Larry Lessig, prijatelj i Schwarzov mentor, u svom je blogpostu otkrio kako je cijena pravne obrane bila opasno blizu ukupnim Schwarzovim financijskim resursima. Lessig je bio u poziciji da to pouzdano zna, jer su on i njegova supruga pokrenuli kampanju za prikupljanje novaca za Schwarzovu obranu prošle godine. Lessig tvrdi kako je Schwarzov čin bio neprimjeren i nepromišljen, te kako je određena kazna definitivno trebala biti provedena. No, nikako zatvorska kazna i nikako ne kazna od čak 35 godina zatvora.
S tim se slaže i Alex Stamos, svjedok u slučaju SAD provtiv Schwarza, koji u svojem blogpostu pojašnjava kako ‘sve što je Schwarz učinio nikako nije zaslužilo pravnu kaznu’. Alex, inače stručnjak za internet sigurnost i svjedok u brojnim parnicama, Schwarzov postupak opisuje kao neprimjeren:
To vam je slično kao kada u dućanu stojite preblizu osobe koja ukucava pin. Neprimjereno, ali nikako ne ilegalno.
Aktivistička grupa Anonymous također je dala svoj pečat događaju hakirajući stranice MITa. Tužbu protiv Schwarza opisali su kao ‘pobačaj pravde’ te ‘izobličenu i perverznu sjenu pravde za koju je Aaron preminuo boreći se’. Anonymous su naveli svoju listu ciljeva među kojima ubrajaju ‘reformu računalnih kriminalnih zakona, reformu zakona intelektualnog vlasništva’ te pozivaju na slobodan i nekorumpiran internet.
Mi se iskreno nadamo kako se ovakvi tragični događaji više neće ponoviti te kako će pravne službe pronaći senzibilnosti i razuma prema internetu i njegovoj kulturi. Počivao u miru Aarone.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Saša
14. 01. 2013. u 10:50 am
pih, i to je Amerika…
Nikola
14. 01. 2013. u 2:32 pm
Jebeno tužno :/
Pimpilimpi
14. 01. 2013. u 3:00 pm
Zasto sva socijalisticki nastrojena piskarala izostavljaju cinjenicu da je bio psihicki bolestan, tj da je depresija bila njegovo srednje ime.
To je kao da neko ode u Sibir u kupacim gacama,umre od zime i mi pisemo kako je Ruska zima kriva za smrt, i da treba da bacimo dve nuklearke na Sibir. Nije! Kriv si je sam.
Kada je krenuo u tu pricu trebao je biti svjestan (a 100% je bio) rizika. Kada krenes u nesto treba biti spreman i na poraz jednako kao i pobjedu. Cao zdravo!
Haris Čusto
14. 01. 2013. u 3:10 pm
Pimpilimpi ti garant nigdje nisi krenu 😀 😀
Mislav
14. 01. 2013. u 6:31 pm
Nije se ubio radi procesa nego radi bolesti (depresije) od koje je bolovao godina. Uostalom par puta je spominjao smrt i na svom blogu. Njegova cura progovorila o njegovim suicidalnim mislima tek nakon suicida.
Aaron je prvenstveno poznat radi rss specifikacije (koju je napravio u dobi od 14) i web.py, a tek kasnije svog aktivizma.
Izgleda da je breme “prodigyja” tesko nositi, uostalom prije godinu dana na isti nacin si je okoncao zivot i decko iz Diaspore.
Netokrat
15. 01. 2013. u 8:31 am
Uhićen 2011., a od depresije obolio još 2007. To je izostavljeno u tekstu kako bi se stekao dojam da ga je ubio ‘prljavi kapitalizam’ iako je i sam Schwarz o tome javno govorio. Dečko je, pokoj mu duši, bio bolestan, a sve ostalo je bilo samo ulje na vatru… Žali bože mladog života. Depresija je opasna bolest i ne bira godine, spol ni socijalni status.
Saša
16. 01. 2013. u 3:13 pm
Patio bi i ja od depresije da mi prijeti 10 godina zatvora sa skidanje par PDF-ova.
http://www.seebiz.eu/otac-aarona-shwartza-vlada-je-ubila-mog-sina/ar-54600/