Radionicama o Node.jsu te web aplikacijama i serverskoj sigurnosti jučer je završena konferencija The Geek Gathering, koja je okupila više od 200 IT-evaca željnih znanja i druženja. No, uloga ove konferencije daleko je veća no što se možda na prvi pogled čini – ona je učvrstila poziciju slavonske metropole na softverskoj karti Hrvatske i regije, a i, kako se organizatori nadaju, pokrenula tradiciju.

Radionicama o Node.jsu te web aplikacijama i serverskoj sigurnosti jučer je završena konferencija The Geek Gathering, koja je okupila više od 200 IT-evaca željnih znanja i druženja. Oni su slušali svjetske stručnjake, poput Ruth Suehle iz Geekmoma te Red Hata ili Toma Callawaya iz Fedore. Bio je tu i niz domaćih stručnjaka, kao što su Ratko Mutavdžić, Projektura ili Vibor Cipan, UX Passion, a sama konferencija otvorena je u osebujnom stilu –Davor Pavuna održao je govor koji je itekako razbudio uspavane geekove i spremio ih na vikend iznenađenja, koji je, između predavanja i radionica, uključivao i retro igre, bicikliranje, fiš paprikaš, pa i punk rock koncert. No, uloga ove konferencije daleko je veća no što se možda na prvi pogled čini – ona je učvrstila poziciju slavonske metropole na softverskoj karti Hrvatske i regije, a i, kako se organizatori nadaju, pokrenula tradiciju.
Denis Sušac, direktor tvrtke Mono Software, partner konferencije, objasnio je kako je cilj bio napraviti nešto jedinstveno u Hrvatskoj – zbog toga su teme predavanja i radionica bile naprednije, ali bez vezivanja uz određenog pokrovitelja. Tu su Open Data, My Data, MySQL Java script – sve aktualne teme te korisne radionice.

No, zašto baš Osijek? Osijek Software City inicijativa je nastala zajedničkim radom IT tvrtki i pojedinaca iz tamošnje regije, regije u kojoj se u malo kojim gospodarstvenim grama može pronaći perspektiva, kao u IT-u. Dio tvrtki uključenih u inicijativu odlučio je podržati i konferenciju, kako bi se učvrstila pozicija ovog grada kao centra regionalne softverske izvrsnosti.
Uz Osijek Software City određen broj tvrtki, koji sve više raste, prvi put u povijesti konačno surađuje. Možda nismo kompatibilni po tehnologijama, a možda niti po vizijama, ali sigurno možemo zajedno sjesti i raditi, što se pokazalo vrlo dobrim.

The Geek Gathering samo je zaokružio cijelu pozitivnu priču koju kreira Software City, kao i svi ostali koji grade svojevrsni IT ekosustav na tom području. Sušac smatra da je upravo ovakav tip događaja nedostajao na ovim područjima – događaj koji bi obuhvatio predavanja i radionice o korporativnim, ali i otvorenim alatima. Upravo i zbog potrebe te interesa već postoje i ideje za iduću godinu, gdje bi bilo zvučnijih imena, ali uz tehnološke teme očekuje se i više poslovnih.
Ne možemo se mjeriti međusobno, nego nam svijet treba biti mjerilo. Mislim da smo s govornicima na ovoj konferenciji to i uspjeli, a i naši predavači vrlo dobro sve prate, stoga ćemo i iduće godine imati balans između svjetskih i domaćih predavača, jer želimo pokazati i naše znanje.

Organizator same konferencije, kao i idejni začetnik, bila je tvrtka Luminis, specijalizirana za organizaciju događaja, čiji je vlasnik, Igor Mlinarević, zadovoljan obavljenim.
Na naše iznenađenje, osim posjetitelja iz regije – Hrvatska, Srbija, BiH i Mađarska – imali smo i posjetitelje iz Njemačke, Švicarske, Austrije, s Filipina te nekoliko američkih studenata koji studiraju u regiji. Drago nam je da su developeri prepoznali kvalitetu i uloženi trud naših programskih direktora te nas na taj način podržali i dali nam “vjetar u leđa” kako bismo sljedeće okupljanje geekova podigli na višu razinu – kako organizacijski, tako i programski.

Konferenciju je, među ostalima, podržao i osječki Inchoo, čiji je direktor Tomislav Bilić objasnio kako je prepoznatljivost Software Cityja postala tolika da postojeće organizacije, kao što je i sama tvrtka Luminis, počinju i same organizirati događaje vezane uz IT te ih žele dovesti u Osijek.
Nije niti bitno poklapaju li se tehnologije, o kojima se govorilo u predavanjima, s onima kojima se mi bavimo, nego je jedan od izazova, koji nas čeka u idućih nekoliko godina, stvarati i konferencijski duh u Osijeku, koji ovdje nedostaje. To se možda može vidjeti i u činjenici da, unatoč uspjehu ove konferencije, osječke tvrtke nisu reagirale baš onako kako bismo možda očekivali. No, sve u svemu, ovo je izvrstan događaj za prvu godinu, a nadam se da će se tako biti i u godinama koje slijede.

A s obzirom na to da su i mnogi posjetitelji napustili Osijek u nedjelju s upitima o idućoj konferenciji, sve je izvjesnije da će se geekovi barem jednom godišnje masovno okupljati baš u ovome gradu.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
toni
14. 10. 2013. u 2:20 pm
*noDe.js?
Mia Biberović
14. 10. 2013. u 2:23 pm
Hvala. 🙂