
Tepter iliti kako se 19-godišnji dvojac odluči razviti CRM sustav za autobusne prijevoznike
Svoj četveromjesečni boravak u Core Incubatoru i predinkubacijski proces uskoro završava deset timova, a među njima se istaknuo projekt Tepter, kombinacija Software as a Service (SaaS) modela i Customer relationship management (CRM) sustava za autobusne prijevoznike i putničke agencije. No, ono što je posebno zanimljivo jest da iza projekta stoje dva devetnaestogodišnjaka.

Tepterov tim čine Ivan Jolić, student prve godine računarstva na FER-u, te Matija Matija, koji je na prvoj godini informacijskih i poslovnih sustava na varaždinskom FOI-ju.
Često se u pričama o poduzetništvu spominje da je najbolje uploviti u ove vode rano, kada još nema velikih obveza i kada je svaki neuspjeh manji, a ovaj dvojac potvrđuje tu pretpostavku:
Budući da smo obojica studenti, nemamo nekih velikih problema s usklađivanjem privatnih obaveza i rada na projektu. Većinom radimo na Tepteru, a dan-dva prije nekog kolokvija ili ispita malo pojačamo intenzitet vezan uz fakultetske obaveze i više-manje rješavamo sve bez nekih problema.
Od rješenja za obiteljsku tvrtku do globalnog tržišta
Uz fakultetske obveze uspješno dovršavaju svoj MVP (Minimum Viable Product), a nakon toga počet će ga intenzivnije testirati u praksi uz 13 autobusa i vozača koji će prvi isprobati sustav u stvarnim situacijama.
U ovu industriju nisu se pak ubacili slučajno – Tepter su odlučili razviti kao bi riješili problem u obiteljskoj tvrtki koja se bavi autobusnim prijevozom, no u njemu su vidjeli i potencijal za globalno tržište:
Do ideje smo došli tako što smo tražili neki softver uz pomoć kojeg bi u obiteljskoj tvrtki, koja se bavi autobusnim prijevozom, mogli pratiti što se događa s turama, vozilima, vozačima, troškovima, profitom i slično. Budući da nismo uspjeli pronaći ništa što bi zadovoljilo naše potrebe, krenuli smo u izradu takve web aplikacije. Već smo prije često radili na zajedničkim projektima te smo se odlučili na razvoj projekta nazvanog Tepter.

Ciljana su im skupina autobusni prijevoznici te turističke agencije. Kada dovrše MVP krajem mjeseca, počet će ga intenzivnije testirati u praksi uz 13 autobusa i vozača koji će prvi isprobati Tepter u stvarnim situacijama.
Nakon toga slijedi lansiranje na tržište, a pritom se ne planiraju ograničavati samo na Hrvatsku ili na regiju:
Tržište su nam autobusni prijevoznici iz cijelog svijeta koji se bave turističkim prijevozom. Ta industrija, na primjer, samo u SAD-u (gdje je slabije razvijena nego u Europi!) ima 7231 tvrtku i 53275 zaposlenih i raste stopom od 2,3% godišnje. Primarna konkurencija su nam nespecijalizirani alati za praćenje i kolaboraciju na projektima.
Predinkubacijsko iskustvo
Na Core HUB Contest prijavili su se kako bi imali prostor gdje mogu zajednički raditi na projektu, no ni nagrada od 5 tisuća dolara koja se nudi najboljim projektima nije loša motivacija, priznaju. Najvažnija im je u programu, kažu, bila podrška mentora:
Mentori su uvijek spremni pomoći i uvijek imaju poneki koristan savjet. Najvrednije lekcije koje smo naučili do sada su vezane uz prodaju i to kako pristupiti potencijalnim klijentima.
Tepter će uskoro s drugim projektima “maturirati” u programu Core HUB-a, kada će se moći i pobliže upoznati s projektom, a dotad osnovne informacije o Tepteru možete naći na web stranici projekta.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
09. 03. 2015. u 11:31 pm
Evo ja muku mučim sa novcima. Morat ću napraviti aplikaciju za zaradu novaca
Salines
10. 03. 2015. u 9:18 am
Kako bi došao do novaca morati ćeš uraditi bilo što, samo ne kukati i čekati da sa neba padne.
Mirko
10. 03. 2015. u 10:21 pm
Ma to je samo zezanje sa ovima ‘morao sam brzo stići pa sam izmislio avion’. Ko da niko nikad prije njih imao taj problem. Ponekad nas stvarno smatraju ovcam i ovdje i vani