Osnove startupa: DNK tvrtke, strategija rasta i poduzetnički duh

Osnovne ‘boje’ startupa: DNK tvrtke, strategija rasta i poduzetnički duh

“Dijeli više, nauči više” jedna je od ključnih vrijednosti u BlaBlaCaru. U tom duhu želio bih podijeliti što sam kao poduzetnik naučio u posljednjih 10 godina stvarajući BlaBlaCar. Ovaj mjesec objavit ću seriju od 3 članka u kojima ću se baviti trima osnovnim elementima stvaranja startupa, drugim riječima, osnovnim bojama startupa. Evo što bih ja volio da sam znao kad sam počinjao...

osnovne boje startupa

U čemu je tajna uspjeha nekog startupa? Čudesni recept ne postoji, ali rekao bih da svaka kompanija da bi uspjela treba imati tri temelja. Baš kao i osnovne boje, ti su stupovi osnovni elementi od kojih se grade druge stvari, ali koje ništa ne može zamijeniti. Oni su:

  • Zelena: DNK kompanije, koju čine tim, vrijednosti, proizvod i zajednica korisnika
  • Plava: Strategija rasta, temeljan na pravim KPI-jevima, financiranju i globalnoj ambiciji,
  • Crvena: Poduzetnički duh, pogonjen odlučnim umom, napornim radom i strašću

Ovaj članak je prvi u nizu od njih 3 u kojima se bavim ovim temeljima i nadam se da ću pojasniti detaljnije što sam naučio na svom poduzetničkom putu.

Prvi dio: Zelena – DNK

DNK je osnovna kvaliteta ili osobina nekoga ili nečega. U ovom slučaju, DNK kompanije obuhvaća tim, osnovne vrijednosti, proizvod i korisnike.

Tim – koji se nadopunjuje i surađuje

Na samom početku, kad sam počeo zamišljati platformu koja bi spajala vozače i putnike koji trebaju prijevoz kako bi ga podijelili na međugradskim putovanjima, imao sam viziju, ali i bitne vještine za pretvoriti to u posao. Ali nisam to želio napraviti sam. Počeo sam s dobrim prijateljem, bivšim kolegom. Znali smo relativno dobro programirati, ali nismo imali iskustva s izgradnjom infrastrukture koje je potrebna kako bi podržala servis za velik broj korisnika. Nakon toga upoznao sam Francisa Nappeza (suosnivač i CTO), koji je imao solidno iskustvo kao iskusni developer za velike i uspješne online platforme i Nicolasa Brussona (suosnivač i COO), koji je imao puno iskustva u industriji investicijskog kapitala, koji je vidio mnoge startupe kako uspijevaju ili propadaju jer nisu uspjeli prikupiti investicije, učinkovito organizirati timove ili odgovorno upravljati novcem.

Osnivački tim BlaBlaCara.
Osnivački tim BlaBlaCara. I dalje profitiramo jer se naše vještine nadopunjavaju, a imamo isti cilj.

Danas Francis, Nicolas i ja činimo osnivački tim. I dalje profitiramo jer se naše vještine nadopunjuju, a cilj nam je isti te zajedno guramo naš startup u svim smjerovima koji su mu potrebni da bi rastao. Zapošljavamo ljude koji su izvrsni u onome što rade, uklapaju se u našu kulturu i nastavljamo graditi vodoravnu strukturu koja podržava interakcije. U BlaBlaCaru potičemo razmjenu znanja i vještina među timovima tako da učimo međusobno surađujući te rastemo zajedno.

Princip: Udruži se s ljudima koji te nadopunjuju i podijeli odgovornost.

Ključno je udružiti se s ljudima koji sa sobom donose komplementarne vještine i ključno je da im je svima motivacija jednaka. Tim ljudi koji se nadopunjuju bolje je opremljen za suočavanje s brojnim izazovima na putu prema rastu. Tijekom svakog kruga investicija, ulagači će prvo i prije svega analizirati vaš tim kako bi procijenili njegovu mogućnost da provede svoju viziju.

Vrijednosti – učinkovitije od procesa

Dok smo još bili tim od 60 ljudi, sastali smo se kako bismo definirali 10 vrijednosti koje nas pokreću i koje služe kao kompas pri donošenju odluke u našim uredima diljem svijeta, od Delhija preko Pariza do Sao Paola. Vrijednosti, za razliku od hijerarhijskih procesa koji od članova tima zahtijevaju samo izvođenje, potiču aktivno donošenje odluka i preuzimanje odgovornosti. Vrijednosti BlaBlaCara ispisane su po zidovima u našim uredima, a postoje i kao naljepnice koje lijepimo po laptopima i mobitelima te se na njih pozivamo kod donošenja odluka. Osobno, koristim većinu naših vrijednosti bar jednom dnevno. One su neodvojiv dio onoga što radimo i pomažu nam da ostanemo dosljedni dok rastemo.

Princip: Vrijednosti umjesto procesa u brzorastućem startupu.

Kako vaša kompanija raste, kako u veličini, tako i u geografskoj prisutnosti, važno je skalirati i misiju te vrijednosti. A jedini način da se to napravi je biti izravan. Recite jasno što ste i tko ste, proaktivno komunicirajte svoje vrijednosti i uključite ih u proces zapošljavanja i poslovanja. Snažna kultura jača osjećaj smisla, potiče članove tima da preuzmu odgovornost te olakšava dosljedno i brzo donošenje odluka.

Proizvod – temeljen na iskustvu korisnika…

Gradite proizvod
Gradite proizvod koji i sami želite koristiti i doživite ga kroz oči korisnika.

BlaBlaCar je začet iz osobne potrebe: nisam mogao kupiti kartu za vlak od Pariza do svog rodnog grada na Badnjak budući da su svi vlakovi bili puni. Na kraju je moja sestra skrenula s puta da me pokupi. Na autocesti sam primijetio kako je većina automobila prazna. I tu sam vidio priliku za optimizacijom neiskorištenog resursa – praznih mjesta u automobilima – i stvaranje novog, povoljnog i društvenog načina putovanja. Stvorili smo rješenje koje smo mi željeli koristiti i koje osobno koristim otad, i kao putnik i kao vozač, kao što to čini većina našeg tima.

Kako bismo potakli takav način razmišljanja, zapošljavamo ljude koji stvarno razumiju čime se bavimo jer i sami koriste te vole naš proizvod. Kako bismo to još više potaknuli, zaposlenici BlaBlacara mogu dobiti povrat novca za svako dijeljenje prijevoza, trebaju samo ispuniti anketu s dojmovima i komentarima za poboljšanje. Aktivni smo članovi naše zajednice, u stalnom dodiru s korisničkim iskustvom.

Princip: Budite svoj najzahtjevniji korisnik.

Kako biste razumjeli kako vaš proizvod olakšava problem koji ste uočili te kako se potrebe korisnika mijenjaju s vremenom, razvijte proizvod koji osobno želite koristiti i doživljavajte ga kroz oči svojih korisnika. Jedna od vrijednosti BlaBlaCara je i “Zamisli. Napravi. Koristi.” Neka vas vodi strast u vašoj misiji i budite svoj najzahtjevniji korisnik

…i stalnoj inovaciji

Kako bismo stalno poboljšavali svoj proizvod, koristimo procese koji omogućuju stalnu inovaciju. Primjerice, kad mijenjamo nešto na našim mobilnim aplikacijama, web stranici ili u usluzi, puštamo u rad minimum viable product (MVP) kako bismo testirali i dobili povratnu informaciju korisnika. Prva verzija je vrlo rijetko savršena (jedna od naših vrijednosti je “Napravljeno je bolje od savršenog”), ali nam omogućava da ideju suočimo sa stvarnim korištenjem i započnemo proces stalne mijene osluškujući potrebe naših korisnika. Povratna informacija je korisna i izuzetno nam je važna.

Razvili smo brojne kanale za prikupljanje povratnih informacija korisnika, uključujući i naš tim za odnos s članovima koji odgovara na 100% pitanja korisnika te pruža podršku korisnicima na 20 jezika. Prijedlozi za poboljšanja se prikupljaju u timu koji se zove “Glas članova” te se prosljeđuje odjelu proizvoda kako bi se implementirale promjene.

Princip: Kako bi stalno napredovao, startup mora stvoriti kanale za dobivanje povratnih informacija od korisnika te procese koji podržavaju stalne promjene.

U startupu samo mijena stalna jest. Ništa nije uklesano u kamenu, sve se može napraviti još bolje. Razvijte snažne komunikacijske kanale kako biste prikupili iskustva korisnika koja vam onda omogućavaju da prepoznate promjene u njihovim navikama korištenja te potrebama. Stvorite procese koji dozvoljavaju agilne promjene. To će stvoriti začarani krug stalnog poboljšavanja proizvoda.

Jednom kad startup ima svoj DNK koji se prenosi i na operacijsku, svakodnevnu razinu, tek tada može početi skalirati. U sljedećem članku usredotočit ću se na to kako stvoriti snažnu strategiju rasta.

Frederic Mazzella, osim što je osnivač i CEO BlaBlaCara, ujedno je i LinkedIn Influencer, gdje je ovaj tekst prvotno i objavljen.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.