TABU otkriva razlike u plaćama muškaraca i žena u IT-ju: Seniorke plaćene čak 18% manje od seniora

TABU otkriva razlike u plaćama muškaraca i žena u IT-ju: Seniorke plaćene čak 18% manje od seniora

Ako ste dobili dojam da se inovativna IT industrija može pohvaliti manjom stopom razlika u plaćama žena i muškaraca, nažalost, varate se. Ako ste mislili da su te razlike samo naklapanja u 2022. godini, evo konkretnih podataka koji će vas razuvjeriti - i pomalo razočarati.

  • “ja o ovim problemima citam samo na internetu. kad god sam kolegicu trazio komentar na temu, nasmijale bi se i rekle da su to gluposti. mislim da je do osobe, nema to veze sa spolom.”
  • “Plaćene su onoliko koliko su dogovorile sa onim tko ih plaća, BAŠ KAO I SVI DRUGI?”
  • “ne postoji wage gap problem, ne dolazis u firmu automatski na manju placu jer si zena. to su gluposti.”

Dio je to komentara koji su se mogli pročitati na postu u Developers Hrvatska Relaxed grupi još ovog ljeta.

Pitanje Jesu li developerke za isti posao plaćene bolje, lošije ili isto kao developeri? raspirilo je žar sudionika grupe i ubrzo se, kao i inače na internetu, rasprava nastavila temeljem floskula i anegdotalnih argumenata. No, ono što najviše bode oči u takvim raspravama jest kada netko spomene kako nema konkretnih podataka o tim razlikama, kako su to samo priče iz prošlog stoljeća

Srećom, uz TABU od danas ćemo imati priliku vidjeti konkretne podatke i kakav status plaća imaju programerke u 2022. godini.

Smanjenje razlika uz pomoć transparentnosti

U TABU je dosad uneseno više od 18 tisuća plaća što je oko 50% hrvatskog IT sektora, kaže mi Ines Rudan, Marketing Operations Manager iz Bornfighta koji stoji iza ove nove platforme na regionalnom tržištu. Nastala kao nastavak na prijašnja istraživanja Tomislava Grubišića, TABU platforma je od tada značajno nadograđena. Danas omogućavaju usporedbu plaća čitavog IT sektora prema tipu uloge, tehnologije te po senioritetu stručnjaka.

Ponukani interesom i podacima, iz Bornfighta su odlučili riješiti još jedan tabu kad su u pitanju IT plaće – usporedbe po spolu te su pripremili posve novi izvještaj na platformi posvećen samo tome.

U Tabuu stalno nadograđujemo funkcionalnosti i dolazimo do novih izvještaja. Usporedba plaća po spolu jedna je od takvih inicijativa, koju smo odlučili pokrenuti uvidom u, nažalost, poražavajuće podatke, te ponukani upitom Netokracije, ali i interesom samih korisnica i korisnika Tabua.

Vjerujemo da se uz pomoć transparentnosti informacija diskriminirajuće prakse poput ove mogu promijeniti. Kao i kod generalnog TABU istraživanja, gdje TABU svakome zaposlenom u IT-ju pomaže saznati kako kotira u odnosu na tržište i izbori se ako je potplaćen, s ovim reportom se nadamo pomoći ženama da izjednače plaću i u odnosu na generalni prosjek i u odnosu na prosjek njihovih muških kolega.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Koliko su žene u IT-ju plaćene u odnosu na kolege – na istoj razini?

Iz dosadašnjih unosa itekako se imalo što saznati. Nakon validacije svih podataka, od ukupno 18.227 unesenih plaća, 10.365 unosa su za muški, a 3.598 za ženski spol odnosno 74% muškarci i 26% žene.

TABU

Prema unosima u TABU, većina IT stručnjaka neovisno o spolu nalazi se u middle senioritetu, no kako vidimo na gornjem grafu, udio žena u odnosu na muškarce na seniorskim pozicijama opada. Na seniorskim pozicijama pak (graf niže), najviše se vidi koliko je i taj manji udio žena potplaćen u odnosu na njihove kolege.

Muškarci na junior pozicijama u prosjeku su plaćeni 8.015 kn mjesečno (neto), a žene 7.605 kn, što je za 5% manje. Na middle pozicijama muškarci prosječno zarađuju 11.843 kn mjesečno, a žene 10.674 kn (10% manje), dok je na seniorskim pozicijama najveći nesrazmjer: muškarci su u prosjeku plaćeni 16.887 kn mjesečno, a žene 13.899, čak 18% manje od svojih muških kolega.

*Svi iznosi su neto. TABU

Isti broj godina iskustva kod jednih i drugih ne vrijedi isto…

Osim generalne podijele na senioritet u spomenute tri kategorije, TABU je ponudio i još detaljniji prikaz razlika plaća po spolu – po godinama iskustva.

Prema uzorku prikupljenim TABU upitnikom, jedino u rangu početnih pozicija, s manje od 1 godine iskustva, žene su za 197 kn (+3%) više plaćene od muškaraca. U ostalim rangovima godina iskustva, žene su, bez iznimke, u prosjeku manje plaćene od muškaraca, a ta je razlika još veća u rangovima s više godina iskustva.

Primjerice, muškarci s jednom do dvije godine iskustva su za 2% više plaćeni od žena s istim iskustvom, oni koji imaju četiri do osam godina radnog iskustva su za 14% više plaćeni od žena, a oni s preko 30 godina iskustva su za čak 23% više plaćeni od kolegica s istim stažem.

*Svi iznosi su neto. TABU

Sličan trend zabilježili su i analizom podataka o prosječnim plaćama developera po tehnologijama. Izdvojili su one za koje imaju najviše podataka u Tabuu. Tako na juniorskim pozicijama uglavnom vidimo skoro izjednačene plaće, dok na middle razini se primjećuju i zanimljive oscilacije – poput one za React. Ipak, kad gledamo seniorske plaće za sve tri navedene tehnologije – razlika je osjetno veća.

TABU
TABU
TABU

Prisjetimo se postojećih podataka

Ovi podaci Tabua nisu izoliran slučaj već potvrđuju inače dostupne činjenice o situaciji na tržištu rada. Za one koji ih žele naći, provjerene informacije o razlikama plaćama između žena i muškaraca u svijetu dostupne su uz par klikova. Europska komisija već niz godina prati takve statistike na razini EU.

Kako možete primijetiti, podaci za Hrvatsku su sami po sebi loši, a onda možete zamisliti kakva je situacija u ostatku Europe kada se mi nalazimo iznad prosjeka EU. Postotci nižih plaća za žene variraju od najmanje razlike od 0,7 % u Luxemburgu do alarmantnih 22,3 % u Latviji.

Iako Hrvatski državni zavod za statistiku sustavno ne provodi istraživanje o razlici plaća, koristan izvor informacija je zaseban izvještaj “Žene i muškarci u kojem su prema spolu raščlanjeni podaci prema kategorijama poput zdravlja, obrazovanja, političke vlasti, demografije i zaposlenosti.

Zanimljivo je onda povezati informacije Europske komisije s onom hrvatskog izvještaja koji pokazuju na kontradiktornosti poput toga da unatoč višoj obrazovanosti Hrvatica u prosjeku (veći postotak magistara i doktora znanosti su žene) još u Hrvatskoj imamo osjetne razlike u plaćama i manje žena na rukovodećim pozicijama.

Jeste usporedili i vi svoju plaću?

U pokušaju da eliminiraju neznanje i smanje pojavu takvih razlika, ovim službenim statistikama će se u tom cilju pridružiti i Tabuu. Dodatni izvještaj usporedbe na temelju spola od danas je dostupan svima koji su unijeli i onima koji unesu svoje plaće u TABU, pojašnjava Ines:

Izvještaj ćete moći pronaći na rezultati.tabu.hr pod nazivom “Razlike po spolu”, a dodan je i novi graf na dnu stranice izvještaja “Detaljni rezultati” koji za svakog prikazuje postotak više ili niže plaćenih osoba po spolu.

Ako podaci nekima nisu dostupni, to znači da nema dovoljno unosa koje smatramo validnima za zadani filter s kojima bi bili uspoređeni, stoga bismo iskoristili ovu priliku da potaknemo sve one koji dosad nisu sudjelovali u istraživanju, kao i one koji nisu ažurirali podatke u zadnja tri mjeseca, da to učine, kako bi baza bila što veća i ažurnija, a samim time i analiza preciznija i potpunija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?