SuperMinds u Zagreb dovodi Paula Hudsona, uz poruku “Hrvatska može sve što i Silicon Valley”

SuperMinds u Zagreb dovodi Paula Hudsona, uz poruku “Hrvatska može sve što i Silicon Valley”

Konferencija SuperMinds ove će jeseni u dva dana okupiti 400 mobile developera, a jedan od keynote predavača je autor popularnog serijala Hacking with Swift.

Konferencija SuperMinds u organizaciji Superologyja prošle je godine zaintrigirala mnoge kad je u Hrvatsku dovela Seana Ellisa, tvorca sintagme i metodologije growth hacking. Nakon uspješne debitantske godine i poludnevnog događaja usmjerenog na deficitarni kadar product managera, SuperMinds se vraća u značajno većem izdanju, kao dvodnevna konferencija usmjerena na mobile development koja se ove godine održava 14. – 15. rujna 2022. u Muzičkoj akademiji Zagreb, koncertna dvorana Blagoje Bersa, Zagreb.

SuperMinds: Mind the App tako će jedan dan posvetiti razvoju za iOS, a jedan Androidu, a kao i prošle godine, predavanja na konferenciji će popratiti dva masterclassa, po jedan za svaku platformu.

S obzirom na to da je mobile development grana razvoja softvera koja nezaustavljivo raste iz godine u godinu (procjenjuje se kako će do 2030 rasti u prosjeku 13% godišnje), SuperMinds ove godine puca na mnogo širu publiku no prošle. No to nije ni jedini, a ni glavni razlog zašto su se odlučili posvetiti razvoju za mobilne uređaje, objašnjava Ivan Lulić, CEO Superologyja:

Superologyju je razvoj mobilnih aplikacija od samih početaka core business i već smo lani, nakon prvog SuperMindsa, znali da želimo napraviti jednu dobru mobile-only konferenciju, s prilično jasnom slikom o tome koga želimo slušati. Srećom, većina tih stručnjaka se i odazvala i prepoznala naš entuzijazam, pa se stvarno veselimo druženju s njima. Mobile je i dalje na vrhu, neprestano se događaju zanimljive stvari i želimo da regionalni developeri u tome sudjeluju iz prvih redova.

Među stručnjacima koje spominje ubrajaju se Eliza Camber, Android developerka u Pixplicityju, poznata po svojoj aktivnosti u tehnološkoj zajednici kroz volontiranje i predavanja, te Christina Lee, Android inženjerka i Team Lead u Pinterestu.

U danu posvećenom iOS-u, uz Paula Hudsona na pozornici će biti i iOS inženjerka iz Adidasovog Runtastica, Ivana Lubar, autor poznatog tech bloga nshipster.com – Mattt, a predavat će i Superologyjev Engineering Manager Adis Mustedanagić.

Program konferencije i dalje se puni, a Supeorlogyjev tim daje sve od sebe da dva dana trajanja SuperMindsa ispuni odličnim predavačima i masterclassovima koje će voditi keynote predavači.

SuperMinds nije zamišljen kao konferencija, već platforma za dijeljenje znanja

Mnogo tech tvrtki odluči odvojiti vrijeme i resurse kako bi omogućili dijeljenje znanja u zajednici, bilo da je riječ o meetupima, radionicama ili druženjima poslije posla, ali malo koja preuzme teret organiziranja dvodnevne konferencije s preko 500 sudionika.

SuperMinds je u startu zamišljen kao Superologyjeva knowledge-sharing platforma, objašnjava Ivan, na kojoj se odvijaju i veći i manji eventi:

Na kraju dana, svi ti događaji svode se na potrebu da se okupimo i uz pivo-dva pročačkamo aktualnosti u određenom dijelu posla. Kad kažem knowledge-sharing, iako dovodimo neka zaista poznata imena od kojih ljudi žele učiti, ne mislim samo na jednosmjerno dijeljenje znanja. Nikad nam nije bio cilj okupiti ljude, posjesti ih i onda im pametovati. Dapače, najdraže nam je na takvim druženjima reći “susreli smo se s tim i tim problemom” i onda se počnu podizati i druge ruke pa na kraju svi izađemo s tog druženja bar malo pametniji.

Lulić ne krije i da je SuperMinds prilika da se Superology bliže predstavi domaćoj tehnološkoj zajednici. Kako na domaćem tržištu i dalje ima relativno malo produktnih tech kompanija koje su potpuno autonomne u razvoju svojih proizvoda, žele pokazati kako izgleda takav način rada i privući ljude koje to zanima, a ovo je prilika da zavire “ispod haube” jednog takvog sustava.

No s nešto više idealističke strane, motivacija iza pokretanja SuperMindsa je da se cijela domaća tech zajednica pogura naprijed. Dijeljenje znanja (s konkurencijom i onima koji to nisu) korisno je za sve sudionike u ekosustavu:

U proteklih par godina dosta smo bili na relaciji Silicon Valley – Hrvatska, u razvoju proizvoda mentorirali su nas vodeći svjetski stručnjaci i ono što stalno zaključujemo je da Hrvatska može sve što može i Silicon Valley. Znam da ova izjava može biti dočekana s cinizmom, ali to je nešto u što smo se uvjerili iz prve ruke. Samo što se, ako to želimo postići, ne smijemo uspavati i zaglibiti u beskonačnom deliveryju.

Činjenica je da mi, kao kompanija, od ovoga ne zarađujemo, ali gledamo na to kao na jedan od projekata kojima želimo dati pozitivan push svima koji se bave istim poslom. I mi volimo poslušati dobru konferenciju ili navratiti na konstruktivan meetup. Na kraju krajeva, što su bolji developeri, dizajneri, data analysti, PM-ovi i ostali stručnjaci u zajednici, to je bolji bazen znanja koji ovdje stvaramo.

Sljedeće godine u fokusu bi mogao biti DevOps

Što se tiče planova za sljedeću godinu, Superology ne planira velike:

Odgovara nam da SuperMinds ostane relativno mala, ali kvalitetna tech konferencija koja donosi stvarnu vrijednost zajednici. Najviše resursa ulažemo u izbor govornika i tema, a oko ostalog ne kompliciramo: pristupačna lokacija, jednostavan koncept i dovoljno vremena za druženje s predavačima i kolegama. Ove smo godine krenuli i s manjim tematskim meetupima u našem uredu – SuperMinds Casual – pa je zasad jedini plan povećati broj takvih druženja kroz godinu.

Sljedeća konferencija mogla bi se fokusirati na backend i DevOps, jer i sama Superbet aplikacija na kojoj Superology radi ima zanimljivu arhitekturu zbog svoje kompleksnosti. Timu se u mentorskoj ulozi nedavno priključio i Saša Jurić, Elixir mentor i autor knjige Elixir in Action, što je svakako zanimljiva polazišna točka, no ostavljaju sve opcije otvorene:

Na sve što se događa oko SuperMindsa, od izbora predavača do tema, velik utjecaj imaju sami zaposlenici Superologyja i nastavit ćemo osluškivati njihove želje, ali i interese čitave lokalne tech zajednice. Jako bi nam bilo drago da se SuperMinds uhoda i postane prepoznatljiv kao garancija zanimljivih imena i kvalitetnog sadržaja. Nastavit ćemo ulagati u to.

Ulaznice za SuperMinds: Mind the App su dostupne po Early Bird cijenama na Entriju, a na web stranici konferencije možete pratiti otkrivanje novih predavača.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.