Zvuk i slika spremni, slijedi prijenos signala. Kako stream dovesti do gledatelja?

Zvuk i slika spremni, slijedi prijenos signala. Kako stream dovesti do gledatelja?

Nema smisla imati kvalitetnu sliku i zvuk na streamu ako ne znate kako ga postaviti na internet i doći do publike, zar ne?

U prva dva pregleda Streaming specijala upoznali ste se s tehnikalijama zvuka jer kako smo naučili, za dobar stream nije dovoljna samo lijepa slika, a zanemarivanje zvuka može vam se samo obiti o glavu. Naravno, treba znati i kako prenijeti sliku u kojoj će uživati svaki gledatelj. Nakon što ste uz te savjete uspješno spojili audio i video u switcher, a kroz capture karticu dobivate jasan zvuk i sliku, vrijeme je da taj signal pošaljete u cijeli svijet!

Da biste to napravili potrebno je video feed ‘zapakirati’ (encodirati) i poslati na neki CDN (content delivery network) kao što su Azure ili Rackspace ili pak na neki servis za dijeljenje videa tipa Youtube ili Vimeo, a da biste to napravili treba vam live stream encoder.

Što on radi? Ukratko, vaš encoder zaprima video signal iz vaše capture kartice i transkodira ga u format pogodan za ‘streamanje’. Danas je za to standard RTMP protokol. Iako originalno napravljen za distribuciju flash videa, još uvijek je na tronu web streaming protokola. RTMP cjepka video feed na fragmente (jer je lakše baratati manjim datotekama) i šalje ih na mrežu svih mreža. Na drugom kraju spektra imamo CDN koji prepoznaje RTMP protokol i može spojiti te fragmente u jedinstven video feed, odnosno ono što krajnji korisnik gleda.

Encoderi mogu biti ili hardverski, dakle opipljivi komadi računalne opreme, ili pak softverski odnosno u obliku računalnog programa. Nepisano je pravilo kako su hardverski encoderi (u daljnjem tekstu HE) pouzdaniji od softverskih encodera (u daljnjem tekstu SE). Istovremeno su i dosta skuplji, tako da dobro razmislite o vašim live stream potrebama i vašem budžetu prije kupnje. Vrijedi napomenuti kako su u posljednjih nekoliko godina SE postali kvalitetniji, obuhvatniji i postojaniji te se njihova kupnja nameće kao logičan izbor svakoga tko tek ulazi u live stream vode.

Hardverski enkoderi: Kvaliteta koja košta

Teradek

Kod HE je bitno odlučiti kakav tip vam treba i tek onda gledati pojedine modele unutar te kategorije. HE su pouzdanija opcija od njihove softverske braće jer su sve komponente u sustavu brutalno istestirane i ti se uređaji u pravilu koriste baš za produkciju uživo, a ne za generalne računalne radnje.

Njihov glavni nedostatak je – cijena! Stvoreni primarno za velike igrače i profesionalne studije, za ‘male streamere’ su često nedostižna opcija. Ovdje je izuzetak VidiU Pro uređaj koji možete imati već za nekih tisuću dolara. Proizveden je u Teradek manufakturi, što jamči kvalitetnu izradu i dobar support. Malen, prenosiv, izdržljiv, jednostavan za korištenje… Encodira bilo koji signal koji ulazi u njega u h.264 codec i automatski ga šalje na odabrani CDN. Meni osobno smeta jedino način upravljanja sa svega par gumbića i jako malim ekranom pa neke brze izmjene postavki na terenu sa sobom nose dozu stresa.

Na drugoj strani imamo ultra skupi Tricaster od Newteka. All-in-one zvjerka za koju ćete morati iskeširati skoro 100.000 kuna! Namijenjen profesionalcima koji broadcastaju na dnevnoj bazi i koji time mogu opravdati veliku inicijalnu investiciju.

NewTek

Kod odabira HE dodatno pripazite imaju li opciju kodiranja u HEVC odnosno h.265 codecu. HEVC polako, ali sigurno postaje standard koji će zamijeniti svoj starijeg brata – h.264. S njime možete dobiti ili istu kvalitetu slike za duplo manje podataka, ili pak duplo bolju kvalitetu slike za istu količinu podataka. Izbor je vaš! Neki jeftiniji HE imaju ugrađen samo h.264 čip koji neće biti moguće nadograditi pa pripazite na to ako uzimate nešto za duge staze.

Na kraju još jedna opaska koja često ostane neprimijećena dok nije kasnobuka! HE su ustvari mini računala koja trebaju dosta hlađenja za procese koje obavljaju pa obratite pozornost na buku koju ventilatori mogu proizvoditi i hoće li ona ometati sami događaj na kojem se nalazite.

Softverski enkoderi: Pristupačnija opcija za početnike

OBS.live

OBS je možda i najbolji izbor ako tek počinjete s live streamingom. Besplatan, a sadrži više no što bi to realno trebao. Istina, interface mu nije najpreglednija stvar na ovom svijetu, ali poklonjenom (besplatnom) konju se ne gleda u zube :).

Wirecast je softver koji i osobno koristim. Relativno skup (695 dolara), ali sa sjajnim UI u kojem je gušt raditi. Sve je pregledno i na svom mjestu sa shemom layera, tako da u svakom trenutku znate što se prikazuje povrh glavnog video feeda. Odličan za overlay grafike i ‘lower thirds’.

Vmix (350 dolara) nov je igrač, ali se brzo prometnuo u MVP (most valuable player) kandidata. Robustan i s hrpom featurea, mislim da je prvi od svih proizvođača ugradio NDI u svoj workflow. Vmix puno pažnje polaže u zajednicu i svoje korisnike, te sluša i adresira njihove komentare.

LiveStream Studio (799 dolara) sam stavio u ovo društvo jer ga je najjednostavnije spojiti s LiveStream.com  CDN-om na kojem možete bez problema prenositi uživo glazbene događaje i pritom ne strahovati hoće li vam algoritam prekinuti stream zbog povrede autorskih prava. LiveStream je odličan odabir upravo za takav sadržaj – glazbeni.

Podešavanje slanja signala.

Nakon odabira encodera i uspješno dobivene slike unutar istog, predstoji vam podesiti postavke slanja signala. Ovo može biti krucijalan dio cijele priče i zahtjeva dosta testiranja. Preporučujem utiliziranje preseta – kada ste zadovoljni s kvalitetom slike i zvuka vašeg streama koji dobijete na recimo YouTubeu, sačuvajte te postavke u obliku preseta kojeg kasnije možete odabrati jednim klikom, a ne prtljati po bitrateu 5 minuta prije no što krene prijenos uživo. Igrajte se, isprobavajte! Pronađite najbolji omjer kvalitete i ‘težine’ vašeg signala. U načelu bi 4000 kbits/sec bio neki ‘sweet spot’.

The Vice of RGB. from pcmasterrace

O čemu ovisi kvalitetan prijenos?

Kvaliteta signala ovisi o dva faktora, snazi vašeg streaming računala i brzini uploada s kojom raspolažete.

Što se brzine interneta tiče, tu ste često osuđeni na infrastrukturu lokacije na kojoj streamate. Izuzetno je bitno ovo iskomunicirati u pretprodukciji. Ovdje imam samo dva savjeta – uvijek ‘žica’ (nikad Wi-Fi) i u pravilu gledajte da vam brzina uploada bude duplo veća od rezolucije u kojoj streamate. Npr. za 720p će vam trebati barem 1.5 mbit/s, a za full HD rezoluciju barem 2.2 mbit/s. Sve iznad toga je poželjan bonus.

Snaga vašeg računala možda je i najbitnija stavka ako želite dobru kvalitetu live streama. Procesi koje encoderi ‘vrte’ zahtjevni su i naporni za procesor. Kod slaganja konfiguracije najviše pozornosti pridodajte odabiru CPU-a. Što više jezgri, to bolje! Ako streamate u 720p možete se izvući i s i3 procesorima starije generacije, ali za sve rezolucije više od toga nemojte ići ispod i5 procesora. Grafičke kartice su također važan dio ‘setupa’, s obzirom na to da ih moderni SE-ovi utiliziraju kao hardverske akceleratore encodiranja i (ovisno o vrsti grafičke kartice) mogu znatno pridonijeti rasterećenju vašeg sustava.

U vezi računala, još jedan savjet. Računalo s kojeg šaljete signal tj. streamate, neka vam služi isključivo za to! Samo streaming i ništa drugo. Ugasite sve procese koji se vrte u pozadini. Bit ćete mirniji jer će opterećenje vašeg sustava biti linearno i bez nepredviđenih ‘štucanja’. Uzmite dodatni laptop (ili dva) za druge stvari koje radite – kontrola streama na Youtubeu, ubacivanje grafika u video feed, vrtnja prezentacija…

Za kraj, dijeljenje dalje.

Korisnici danas često traže da se live stream prikazuje na nekoliko lokacija. Najčešće su to YouTube i Facebook, te Twitch ako govorimo o gamingu. U današnje doba više-manje svaki encoder ima opciju multistreama. Postavljanje te opcije je vrlo jednostavno – kao output source dodate sve destinacije koje ciljate i to je to.

Međutim, nemojte zaboraviti da za svaku dodatnu destinaciju vaše računalo mora ‘poduplati’ CPU snagu. Najčešće je to teško ostvarivo i procesor se zaguši te svjedočimo trzanju video signala, crnom ekranu ili pak kompletnom rušenju vašeg računala. Nijedna od tih opcija nije prihvatljiva. Rješenje? Servisi kao što je Restream, koji primaju vaš signal i po potrebi ga distribuiraju na više adresa. Tako ne opterećujete vaš procesor i možete streamati istovremeno na nekoliko lokacija.

Druga stvar koja se od vas može tražiti jest snimanje cijelog streama u full HD-u. Bilo za potrebe arhive ili remarketinga. S obzirom na to da većina streaminga ide u 720p rezoluciji, nekako ćete uz to morati izdržati i snimanje. Da, svaki SE ima i opciju ‘record’ koja radi vrlo dobro, ali nemojte zaboraviti da će to opet opteretiti CPU računala! Ja to rješavam na dva načina:

  1. Snimam na vanjski snimač (u mom slučaju dobri stari BM shuttle) preko AUX opcije na switcheru. AUX (auxilary) je poseban izlaz na switcheru. Možete mu odrediti signal koji želite da ‘pušta’ van, bilo to pojedina kamera ili finalan output. Taj AUX se onda spoji sa snimačem te možete snimati sve u nekompresiranoj kvaliteti.
  2. Ako nemate dodatni vanjski snimač, a imate drugo računalo s capture karticom – snimanje možete obaviti u OBS-u. AUX spojite s capture karticom i u OBS-u umjesto streamanja – snimate! Opcije formata u kojima snimate su velike, tako da svatko može naći najbolju opciju za sebe i specifičnu situaciju.

Live streaming je neposredan. Događa se sada. On pruža zadovoljštinu kod gledatelja i omogućuje da vaša poruka dopre do većeg broja ljudi. Kroz ovaj mini serijal pokušao sam vam pokazati i objasniti osnove. Na vama je da naučite nijanse i utilizirate live stream kao vrijedan marketinški alat.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Miroslav

    Miroslav

    04. 10. 2020. u 12:03 am Odgovori

    Pozdravljam – Imam pitanje vezano za stream. Koristim vmix, atem mini, dvije kamere, i5 procesor, 720p50 preferiram jer 1080 cesto zapinje i TELE 2 prenosni internet. Ok, je to sve radilo i kada bi veza pucala Youtub bi to bufferira – spojio i ok je… Međutim od pojave novog studia u Youtubu – kada veza pocme treperit ili pukne, nema vise bufferiranja vec trazi yubito da se iskljuci stream, ponovo otvori, refresa i vidi cuda isti cod zalijepi te zatim proradi. Ali kao novi link na yubitu 🤷‍♂️.
    Pitanje glasi – zašto više ne bufferira, niti spaja videa vec je sve kao nekada na Facebooku 🤦‍♂️….
    Fala unapriijed

  2. Bruno Zagorščak

    Bruno Zagorščak

    05. 10. 2020. u 9:06 am Odgovori

    Miroslav, nažalost nemam odgovor na to pitanje. Zasad nisam imao problema s novim YT studiom. Probajte napraviti test – kada kažete ”kada veza pocme treperit ili pukne, nema vise bufferiranja vec trazi yubito da se iskljuci stream” tu mislite da treperi na vmixu ili na YouTubeu? Probajte ne isključiti stream nego ostaviti kako je pa pogledajte što će se događati. Možda nema potrebe da prekidate stream ni na vmixu ni na YT već da pričekate tih par sekundi da se veza ponovo uspostavi i proradi. PS kolika vam je upload veza i jeste li podesili pravilno bitrate u YT stream key settings?

  3. dario l.

    dario l.

    30. 11. 2020. u 12:12 am Odgovori

    pozdrav,
    želio bi streamati event koji sadrži autorsku glazbu tako da youtube nije opcija (ili mozda znate kako da bude opcija 🙂 Što mi je alternativa ako trebam mogućnost od nekoliko tisuća gledatelja i naravno da bude stabilno?
    Koristio bi Blackmagic Design ATEM Mini Pro.
    Hvala

  4. Bruno Zagorščak

    Bruno Zagorščak

    30. 11. 2020. u 10:59 am Odgovori

    Dario što se tiče autorske glazbe tijekom streama, naše iskustvo je slijedeće:
    – Facebook odmah prekida stream
    – YouTube pusti stream da ide do kraja, ali onda na on-demand verziju videa stavi copyright infrigment (koji možete disputati)
    – Kad smo unaprijed znali da će biti autorske glazbe tijekom streama, a klijent nije imao veliki budžet, išli smo na opciju Livestream.com s kojim nije bilo problema (sad ga je preuzeo Vimeo pa ne znam je li se tu to promijenilo)
    – Ako želite potpunu autonomiju i sigurnost, a budžet nije upitan onda odite na opciju Microsoft Azure ili Wowza

  5. Miroslav DJ

    Miroslav DJ

    11. 12. 2020. u 3:08 pm Odgovori

    Molim da mi pomognete.Probao sam YouTube live strim kamkorderom na svom racunaru novije generacije pomocu OBS i sve je ok.No moja zelja je spoljni strim,fudbal i sl. koji sam do sada radio telefonom a koji zelim da radim kamerom.Osvezeni lap top starije generacije tosiba satelite (ram 8gb i ssd 500gb) uz sva podesavanja jednostavno ne moze da progura strim do YT verovatno zbog slabog procesora ili graficke.Moje pitanje je:Da li spoljni uredjaji tj. hardverski enkoderi anuliraju slabe preference lap topa tj. da li se lap top koristi samo za podesavanje enkodera i spajanje sa mojim YT kanalom a kasnije rade samostalno posto su spojeni na mrezu.Prostije receno da li cu osim enkodera morati da nabavim i drugi lap top.Postoji li enkoder,nesto nize cene za ovakve amaterske potrebe.Hvala unapred pozdrav

  6. Bruno Zagorščak

    Bruno Zagorščak

    14. 12. 2020. u 9:10 am Odgovori

    Miroslav DJ – Tako je, s hardwerskim encoderom vam ne treba dodatno računalo za slanje signala prema YT. Enkoderi su u pravilu skupi (VidiU je cca 1000€), jeftine (kineske) varijante vam ne bih preporučio jer jednostavno nisu pouzdane…

    Ako ne želite trošiti dodatna sredstva, moj savjet je da koristite svoje desktop računalo (za koje ste napisali da ste uspješno streamali na YT).

  7. Miroslav DJ

    Miroslav DJ

    20. 12. 2020. u 1:59 pm Odgovori

    Niste me razumeli…uspesno sam strimovao na kucnom racunaru novije generacije a van,na stadionu recimo, sa lap topom je skoro nemoguce.Mozda je s obzirom na cenu dobrog enkodera za moje potrebe najbolje da promenim lap top i strimujem direktno iz you tube( bez enkodera ili softvera poput OBS) tako sto kameru ,spoljnu,pretvorim u web kameru.U tom slucaju necu imati puno dodatnih opcija koje softveri nude (grafika i sl) ali dobro najvazniji su slika i zvuk.Uz lap top bih mozda trebao nabaviti i kvalitetniju karticu za snimanje tj. pretvaranje signala…Sada imam jednu od onih usb (video graber) malih.Ako mozete pomozite oko izbora lap topa (specifikacije procesora i graficke) i eventualno kartice za snimanje tj. pretvaranje signala.Hvala vam na trudu i vremenu.

  8. Bruno Zagorščak

    Bruno Zagorščak

    26. 01. 2021. u 12:29 pm Odgovori

    Pozdrav! Isprike, tek sad vidim ovaj follow up… Shvatio sam vas 🙂 Moj je odgovor bio, da na teren umjesto laptopa uzmete desktop računalo. Pretpostavljam da i laptop morate imati uključen u struju (osim ako jaaaako vjerujete njegovoj bateriji), pa zašto ne bi desktop računalo uključili u struju i streamali preko njega? Tako nećete imati extra trošak.

    Što se preporuka za izbor hardwarea tiče: za streaming je najbitniji procesor. Što više jezgri to bolje. Evo koristan link https://thedigitalhacker.com/best-laptops-for-live-streaming/

    Capture card: nešto tipa ovo https://www.magewell.com/products/usb-capture-hdmi-gen-2

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.