Za dobar stream nije dovoljna samo lijepa slika, a zanemarivanje zvuka može vam se samo obiti o glavu.
Live streaming. Brandovi i influenseri ga obožavaju, a u posljednjih se nekoliko godina profilirao u koristan marketinški alat. Razlozi tomu su brojni, ali o njima nećete čitati u ovom članku. Brzim ‘guglanjem’ pronaći ćete sijaset objavljenih tekstova na tu temu. Repetitio est mater studiorum? Ne ovaj put!
Kroz ovaj trodjelni serijal pokušat ću vam prezentirati sve situacije koje vas očekuju na terenu, kao i na što morate obratiti pozornost kod predprodukcije. Koji detalji vam mogu raditi probleme, a koji detalji će od vas stvoriti ‘profića’. Bit će dosta riječi o hardveru i softveru koji vam mogu olakšati život, a istodobno ne probušiti rupu u novčaniku. U prvom dijelu govorit ću o zvuku, u drugom o slici, a u trećem o ‘ubacivanju’ slike i zvuka u streaming software i optimiziranju istog za ultimativno iskustvo vaših gledatelja.
Ništa bez kvalitetnog zvuka
Zvuk je bitniji od slike! Zapamtite ovu mantru i uvijek je se pridržavajte. Pogotovo u live streamingu. Većina prijenosa uživo su konferencije, pressice, predavanja, seminari, dakle događanja na kojima se puno priča. Vrlo je bitno da taj zvuk pravovaljano prenesete svojoj publici. Oni će vam možda i oprostiti ako kvaliteta slike nije vrhunska, ali ako zvuk šumi ili krči, odmah će prekinuti s gledanjem. Zato je izuzetno bitno da zvuku posvetite pozornost kakvu i zaslužuje.
Kod streamanja mobitelom nema puno mudrosti. Uperite kameru u subjekt i ovisno o tome koliko ste blizu i koliko je dobar mikrofon na vašem smartphone uređaju publika će takav zvuk i čuti. Najčešće nejasan, kantast, pretih… Stoga si, ako ne želite izgubiti gledatelje, osigurajte pristup ozvučenju na lokaciji i probajte dobiti od produkcijske ekipe glavni signal. Tada, uz pomoć adaptera, možete do svog uređaja dovesti jasni i glasni zvuk, ali meni je osobno ta opcija vrlo ograničavajuća. Ako radite ozbiljniji live stream, s nekoliko kamera, tada je kontrola zvuka imperativ.
U stvarnom svijetu pojavit će se dvije opcije oko ozvučenja na lokaciji.
Kada organizator događaja angažira audio produkciju.
Tada oni postavljaju ozvučenje u dvorani te monitoriraju sve inpute (mikrofone) i općenito brinu se oko svega vezano za zvuk. Ovo je za streamere najbolja opcija jer se ne morate brinuti oko zvuka kad krene i možete se koncentrirati na samu režiju. Ono što jest bitno je da saznate koja će tvrtka raditi ozvučenje. Kontaktirajte ih, recite im tko ste i kažite im kako će vam trebati osigurati master izlaz odnosno da sve što se čuje u dvorani dolazi do vaše režije. U tom slučaju, na dan streaminga odnosno setupa opreme nema potrebe za velikim govorancijama jer ljudi već znaju tko ste i što vam treba. U većini slučajeva dobit ćete XLR kabel kojeg uštekate u svoj setup.
Ja volim taj XLR ubaciti u svoju miksetu tako da imam dodatno ‘osiguranje’. Ako se dogodi da neki od mikrofona ‘poludi’ i poglasni se jako, ja imam mogućnost stišavanja audio signala na svojoj mikseti koja mi je pri ruci i ne moram čekati da tonac to napravi. Isto tako imam mogućnost utišati sav zvuk, ako organizator događaja ili netko od predavača odluči odjednom pustiti neku komercijalnu glazbu zbog koje bi algoritam Youtube-a ili Facebook-a mogao prekinuti stream. Ali generalno, sva podešavanja zvuka prepustite toncu jer će on izvući maksimum iz dvorane i opreme, a vi dobijate najbolji mogući signal.
Kada je sve oko audia prepušteno vama.
Ovo se obično događa na manjim događajima (do tridesetak ljudi) gdje nema potrebe za velikim razglasom, a posljedično ni za toncem. Sva briga oko zvuka prepuštena je vama. Srećom rješenje nije zahtjevno, ali traži dodatnu brigu i trošak. Sve što trebate jest mikrofon koji će predavač držati/nositi. Najbolja opcija je tzv. naglavni kojeg većina predavača najviše voli jer ni ne znaju da je tu i imaju slobodne ruke. Druga opcija jest bubica, koju instalirate na odjeću. Treća opcija je klasičan mikrofon.
Vrlo je bitno napraviti audio test prije eventa, gdje ćete zamoliti predavača da priča i hoda po cijeloj pozornici kako bi vidjeli postoje li mjesta gdje se javlja mikrofonija. To vam daje dovoljno vremena da adresirate problem i uklonite izvor iste. Zadnja opcija jest snimanje zvuka ‘kroz zrak’. Snima se na mikrofon od kamere ili na neki snimač koji snima ambient zvuk i nalazi se dalje od govornika. Ovdje je najveći problem kvaliteta zvuka, koja nikad neće biti na zadovoljavajućoj razini. Ne bih vam preporučio istu, osim u slučajevima kada zbilja nema alternative, a i tada se potrudite da snimač približite subjektu što je više moguće.
Što može poći po zlu?
Zvuk je pretih/preglasan
Provjerite sve inpute (mikrofone) je li im ‘gain’ dobro podešen. Recite toncu neka poglasni/stiša onaj input koji vam je pretih/preglasan. Ako je u njegovom setupu sve u redu i podešeno, onda pogledajte na svom računalu. Svaki streaming software ima audio opcije gdje jednostavnim pomicanjem slidera možete stišati/poglasniti zvuk.
Čuje se jeka
Jeka se često javlja ako vrtite sekundarni audio na svom računalu ili pak gledate finalni stream na istom računalu s kojeg šaljete signal. Rješenje je da isključite u streaming softwareu sve izvore zvuka osim jednog – onog s kojeg vam dolazi master zvuk od tonca. U browseru nemojte zaboraviti zatvoriti sve tabove koji ‘vrte’ live stream. Ako ste sve to napravili, ali i dalje čujete jeku, provjerite postavke vašeg operativnog sustava da slučajno tu nemate uključeno više inputa.
Audio nije sinkroniziran s videom (latency)
Standardan problem svakog streamera. Kako audio signal ima puno manje podataka od video signala koje mora slati preko kablova na velike udaljenosti, događa se da taj audio signal često stigne mrvicu prije videa u vaš softver za streaming. Do unazad nekoliko godina najbolje rješenje za ovaj problem je bila kupnja audio delay uređaja s kojim ste jednostavno okretanjem kotačića podesili video i audio. Danas svaki streaming softver ima u sebi opciju ‘audio delay’ u kojoj možete pomicati audio unaprijed ili unazad desetinku po desetinku, sve dok ne pogodite sweet spot.
Konstantan šum ili zujanje
Ovo se javlja zbog petlje u uzemljenju. Ona se može javiti između dva audio izvora. Rješenje ovog problema jest trojako.
1. ‘uštekajte’ svu opemu u isti izvor električne energije.
2. uvijek korisitite ‘balansirani’ audio i profesionalne (XLR) kablove.
3. ako se problem i dalje javlja, možete upotrijebiti ‘istrebljivače šumova’. Morat ćete determinirati na kojem dijelu sustava (tj. na kojem komadu opreme) se javlja šum i na tom dijelu setupa dodati istrebljivača.

Ne zaboravite opremu
Ako iz nekog razloga ne možete hardverski riješiti problem – fix it in postproduction! Sve što trebate su jako računalo, Adobe Audition i Virtual Audio Cable. Objasnit ću ih obrnutim redoslijedom.
VAC je upravo ono što mu ime sugerira – virtualni kabel. Mali komadić softwarea koji napravi svojevrsni image u postavkama vašeg operativnog sustava. Svi audio signali koji ulaze u njega isto tako i izlaze iz njega. To vam omogućuje da live stream audio signal kojeg želite popraviti, jednostavno ubacite u Adobe Audition (ili neki drugi alat za edit audia). On ga prepoznaje kao VAC input. Nakon što mu dodate sve potrebne efekte i ‘noise reduction’, u postavkama edit/preferences/audio hardware odredite da output bude VAC.
Audition cijelim trajanjem live streama odrađuje efekte koje ste mu zadali. Taj signal potom šaljete prema streaming softwareu (OBS, vMix, Wirecast…) kao audio source. Cijeli setup funkcionira stabilno, ipak pripazite na opterećenje vašeg procesora! Ti procesi koje Audition odrađuje su poprilično zahtjevni i oduzet će vam dobar dio CPU snage. Pogotovo ako ih vrtite na istom računalu koje vam služi za streaming. Tako da #samoJako pri kupnji streaming hardwarea.
Za sve koji su se odlučili ‘baciti’ u live stream slijedi kratak popis osnovne audio opreme koja nije preskupa, a bez koje nećete moći odraditi kvalitetan prijenos uživo
- Mikrofon Rode SmartLav+
- Zvučna kartica Creative SoundBlaster Audigy
- Mikseta Behringer XENYX
- Kablovi, adapteri i konektori – kod kablova je najbolje da odmah uzmete dugačak XLR (cca 30m) tako da vam on ne uvjetuje poziciju vaše režije u odnosu na poziciju tonca. Drugi esencijalan kabel je onaj koji ide iz vaše miksete u capture karticu. Najčešće su kod njih ulazi činčevi, tako da uzmite jedan XLR to činč kabel kojime ćete uspijeti riješiti tu problematiku. Od adaptera će vam trebati xlr-banana / xlr-činč / xlr-stereo / banana-stereo / banana-činč. Time ćete pokriti gotovo sve audio ulaze i osigurati se od neugodnih situacija na terenu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Hrvoje Marjanović
27. 08. 2020. u 2:56 pm
Puno hvala. Zbilja mi je pomoglo. Ozvučavam sa svoje strane streaming na Zoomu (koji i nije bog zna što, ali ga koriste organizatori događaja – trenutno je u modi), pa su mi ovi savjeti pomogli da se spasim (spasimo) ‘plivanja’ zvuka da liči bar na nešto (jer uz govor i pjevamo i sviramo, a udaranje po gitari, a o bubnju da i ne govorimo, su takvi šokovi za siroti Zoom da je to stvarno stavilo pred nas ozbiljne probleme). Uz vaše savjete smo uglavnom riješili većinu problema, tako da je zvuk prilično dobar i postojan, no jedan od preduvjeta je i PC, a ne laptop. Laptopi su neozbilje naprave s ugrađenim compresorom koji i sam uz Zoomov compresor, stalno ‘skače’, tako da to uništava zvuk odmah na početku, a i s karticom ima problema. PC je zakon. I to jak, po mogućnosti. Hvala još jednom na savjetima. Doista su dragocjeni. Pozdrav – Hrvoje
Bruno Zagorščak
27. 08. 2020. u 5:40 pm
Hrvoje drago mi je da su savjeti pomogli! Sretno strimanje 😉
aco dusanic
14. 12. 2020. u 6:50 pm
live