Zašto svaki modni webshop treba stilista? Jer su ključni za prodaju!

Zašto svaki modni webshop treba stilista? Jer su ključni za prodaju!

Kvalitetni vizuali, na kojima će kupac vidjeti kako komad odjeće izgleda na tijelu, kako sa svih strana, proučiti detalje i vidjeti ga u kombinaciji s drugim komadima ključni su za prodaju odjeće online. Zašto je za takve vizuale bitno imati stilista objašnjavaju stilisti Łukasz Witek i Ivana Pavić te dizajnerica Anamarija Brkić.

Komad odjeće od 20 eura na webshopu može izgledati jednako kao onaj od 200 eura, kaže Łukasz Witek, stilist i istraživač trendova za modni webshop Answear, na pitanje zašto je posao stilista ključan za webshopove. A vrijedi i obrnuto pa je baš zato kod online prodaje odjeće presudno kupcima ponuditi kvalitetne vizuale, uz pomoću kojih će dobiti najrealniju sliku o onome što kupuju.

Kupac treba moći vidjeti kako odjevni predmet izgleda na tijelu, dobiti ideju kako ga kombinirati, vidjeti kako izgleda iz svih kutova, a kako u pokretu te moći promotriti detalje poput završetka šavova, gumbiju i zatvarača ili podstave.

Dobra kombinacija i dobre fotografije pričaju priču, daju kontekst i – prodaju

Upravo to je Łukaszov posao, odnosno posao stilista u e-commerceu, a mi smo pitali njih nekoliko kako se stilisti snalaze u toj industriji te što je ključno za prodaju odjeće i modnih dodataka online. Łukasz ističe kako mnogi još ne razumiju koliko je taj posao važan za online prodaju odjeće:

Nevjerojatno je koliko dobra odjevna kombinacija utječe na kupnju određenog proizvoda!

Bez stilista preostaje vam samo mogućnost pokazivanja proizvoda bez ikakvog konteksta. Ako je proizvod privlačan, onda će se možda i sam prodati – no to je mala vjerojatnost.

Dizajnerica Anamarija Brkić za svoj brend Amarie sama osmišljava kombinacije i stilizira, kako na snimanjima za kampanje tako i za webshop. Nakon niza pokušaja i pogrešaka, kaže, naučila je da u slučaju njezinog brenda za prodaju najbolje funkcioniraju fotografije koje pričaju cijelu priču jednog komada i stavljaju ga u kontekst kolekcije, ali i filozofije brenda:

Za nas su najbolje one fotografije na kojima se vidi sve, od odjeće, modnih dodataka, lijepog ambijenta, prirode, lijepe žene, rekvizita i slično.

Naravno, nastojimo poslikati proizvod iz više kutova, sprijeda, bočno, straga, detalje koji su značajni, i naravno da se što vjerodostojnije prikaže kvaliteta tkanine. Isto tako stilski je potrebno da se vidi kako mi zamišljamo da se proizvod nosi, i da što bolje prezentiramo više mogućnosti nošenja jednog odjevnog predmeta, ako ih ima.

“Kad stilizirate za webshop ne možete se otkačiti kao kad radite editorial”

Ljudi su vizualna bića i ako na webshop dođu kupiti, primjerice, pulover, ali taj pulover tamo vide prezentiran u odličnoj kombinaciji koja plijeni pozornost, poželjet će kupiti i ostale komade iz kombinacije, kaže stilistica Ivana Pavić o važnosti stilista za online prodaju. U Hrvatskoj, dodaje, mnogi brendovi još nisu shvatili koliko je dobar stilist važan, ali da se pomalo osviještavaju i da svake godine ima sve više upita za takve angažmane.

Tom poslu prilagođavaju se i stilisti jer se razlikuje od osmišljavanja kombinacija za časopise ili kampanje brendova:

Mi stilisti smo se većinom počeli baviti ovim poslom zbog ljubavi prema modnim editorijalima i kreativnosti u modnoj fotografiji, a u angažmanima za webshopove nema toliko kreativne slobode.

Imamo točno određene artikle po kolekciji koji moraju biti prezentirani i uglavnom se radi o jako velikom broju artikala koji svi trebaju biti snimljeni. Svaki brend ima svoje neke smjernice kojima se vodimo pri sklapanju lookova i klijent ih mora odobriti.

Također, razlika je da outfit svakako treba biti nosiv i trebaju se zorno vidjeti svi elementi istog od glave do pete. Pa, primjerice, ako se radi kombinacija koja promovira pulover, treba paziti da bude vidljiv, a ne prekriven kaputom.

Łukasz radi za webshop Answear koji nudi oko 500 brendova i za predstavljanje svakog od njih na Answearu on razvija smjernice kojih se pridržavaju stilisti iz njegovog tima:

Kad stilizirate proizvode ne možete se baš otkačiti kao što se to radi pri modnom editorijalu za neki časopis. U e-commerceu moraš stvarno biti orijentiran na prodaju i stilizirati proizvode kako bi se svidjeli kupcima.

Naravno da pratimo trendove s modnih pista i časopisa, ali te trendove i visoku modu treba znati prilagoditi kupcima.

Za brend Amarie, kaže dizajnerica Anamarija Brkić, najbolje funkcioniraju vizuali koji odjeću prikazuju u kontekstu.

Kako pokazati razliku između proizvoda od 20 i onog od 200 eura?

Središnji dio posla stilista za e-commerce, bio on dio modnog brenda ili webshopa kao što su Anamarija i Łukasz ili freelancer koji radi po angažmanu kao Ivana je – snimanje. Na kojem obično u nekoliko dana treba snimiti nekoliko desetaka lookova i nekoliko stotina odjevnih predmeta, raditi u koordinaciji s nizom suradnika i pritom imati na umu kako svaka minuta košta!

Ivana priznaje da su takvi angažmani izuzetno dobro plaćeni, ali i fizički i mentalno iscrpljujući:

Potrebno je biti jako dobro organiziran, sistematičan, spretan i brz. Snimanja traju obično cijeli dan, ponekad i više dana, a sve se odvija vrlo brzo kako bi se sve uspjelo napraviti pa treba biti jako koncentriran cijelo vrijeme.

Bitno je reći da stilist ima posla par dana prije snimanja kada se sklapaju lookovi kako se na taj dan ne bi trošilo dodatno vrijeme na to, nego da sve ide uhodano i po traci. A naravno, posla ima na samom snimanju i nakon snimanja. To mnogi ne razumiju kada angažiraju stilista i često se začude kada je u pitanju naša cijena.

Dobra organizacija presudna je za snimanje, na kojem treba snimiti nekoliko stotina komad odjeće

Anamarija dodaje da je za uspješno snimanje važno imati uhodan tim, iskusnog i kooperativnog modela te sve ostale elemente koji se moraju poklopiti, od rasvjete i dobrog ambijenta do vremenskih prilika, ako se snima vani.

Svrha takvih snimanja je dobiti riznicu vizualnih materijala koji će u webshopu predstaviti proizvod toliko dobro da ga kupac poželi staviti u košaricu i kupiti. Na pitanje koji su formati ključni, Łukasz odgovara:

Kombinacija videa, fotografija i detalja. Video nudi informaciju o tome kako se materijal ponaša u pokretu, što se ne može vidjeti na fotografijama. Detalji tekstura i uzorka su također izrazito bitni, jer pokazuju kvalitetu proizvoda.

Ponekad je to teško i komplicirano jer tek kad proizvod vidimo i dotaknemo možemo uočiti razliku između onog od 20 i onog od 200 eura. No to je nešto na čemu kontinuirano radimo – proizvode želimo približiti stvarnosti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Tvrtke i poslovanje

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).