Trebaju li startupi lidere ili menadžere?

Trebaju li startupi lidere ili menadžere?

U tradicionalnom smislu riječi, pojmove vodstva (leadershipa) i upravljanja (managementa) često koristimo kao sinonime. Međutim, razlike su i više nego samo semantičke prirode, posebno u slučaju mladih poslovnih organizacija s rizičnim i neprovjerenim modelima poslovanja koje se još traže – startupima.

Vođenje startupa je nešto drugačije… (Preuzeto s One Stop Artsa)

U tradicionalnom smislu riječi, pojmove vodstva (leadershipa) i upravljanja (managementa) često koristimo kao sinonime. Međutim, razlike su i više nego samo semantičke prirode, posebno u slučaju mladih poslovnih organizacija s rizičnim i neprovjerenim modelima poslovanja koje se još traže – startupima.

Dakle, razlike postoje…

Uzmimo primjer organizacije koja je velika, postojana na tržištu, ostvaruje određene stope rasta, ali je generalno doživljavamo kao konzervativnu u svojoj naravi. Iskustvo, a i neka generalna percepcija, pokazuje da velike organizacije mogu preživjeti i sa slabim vodstvom, ali ako se oslanjaju na jaku i čvrstu upravljačku (management) strukturu.

Matija Kopić, pokretač Farmerona (Snimila Marina Filipović Marinshe)

Kad ste čuli za javno eksponirane vizionare iz IBM-a, stereotipan primjer kada se govori o velikoj korporaciji s jakom hijerarhijskom strukturom? Šanse su veće da ćete prije moći reći tko je CEO / founder niza startupa koji su svojom veličinom ili udjelom na tržištu zauzimaju milijunti dio promila diva poput IBM-a.

Vodstvo je stvar karizme, neke teže opisive aure koja se stvaru i koju lider projecira oko sebe i svojeg tima. To je svojevrsna manfestacija neke urođene vještine vođenja i inspiriranja ljudi. Naravno, nije da se lideri samo rađaju, liderom se i postaje, ali ako postoje neke predispozicije, onda je liderstvo snažnije, inspirativnije, vjerodostojnije osobi koja ga živi. Lideri služe nizu uloga u bilo kojoj organizaciji – ne samo u poslu već i u politici, kulturi, sportu… Oni su često i izvor inspiracije, primjeri u koje se volimo ugledati i koji nas mogu nadahnuti.

Struktura jednog startupa?

Posebno u kontekstu startupa razlika između vodstva i uprave dolazi do utjecaja. Po svojoj naravi vodstvo inzistira na procesima, manje ili više strogim pravilima i uređenim hijerarhijama. U startupima je situacija mnogo, u nedostatku bolje riječi, kaotičnija. Struktura se tek stvara, poslovni model se testira, proizvod vrlo često niti ne postoji ili je tek na razini ideje, a o nekakvoj profitabilnosti je suludo i govoriti.

Osnivači Nordeusa, vodećeg ‘gaming’ startupa!

Upravo u tim situacijama važnost lidera je neprocjenjiva. Ona ili on je osoba koja je u stanju i sebe i svoj tim inspirirati, pokazati pravi put i voditi, čak i ako sam nije 100 post siguran u svaki svoj korak. Odlučnost i hrabrost se cijene, ali ih ne treba zamijeniti s besciljnim jurišom u sigurnu propast. A u ranim fazama startupa vrlo je teško (nemoguće?) ocijeniti što je slučaj.

Ego ne pomaže

Iz ovoga je već jasno da je liderstvo nezamijenjiv i kritičan dio startup kulture. Osnivač ili njih više, mora imati tu karizmatsku karakteristiku, ali i jedan moment mudrosti u kojem se bori protiv najtežeg supranika: sebe. Naime, najveći neprijatelj odličnih lidera je nekontrolirani ego, a borba protiv njega je borba protiv protivnika koji gotovo uvijek unaprijed zna svaki potez i prije nego ga učinite.

Goran i Edi putovali su iz Rijeke gdje god je trebalo.

Prvi udarac koji možete zadati egu je da se okružite ljudima koji su stvarno bolji od vas u svojim područjima. Onaj trenutak kada to zaista učinite i prepoznate vrijednost toga, ne zato jer ste to pročitali ovdje ili negdje drugdje, već zato kad u tome vidite i ljudski i poslovno ispravan potez, bit ćete na pravom tragu. Drugi, i iz osobne perspektive najvažniji korak, je razumijevanje uloge lidera u startupu ili timu: Vaš je posao služiti. Kratko i jasno – vi ste tu radi svojeg tima. Možete biti CEO, direktor, uprava, kititi se bilo kojim nazivom, ali što prije sami sebi u glavu usadite da je vaša glavna uloga služiti – imat ćete veće šanse za uspjeh. Služenje i ego? Sada je jasno zašto je jako teško biti izvrstan lider i zašto ih nema previše – borba koju pojedinac prolazi da bi to postao je vječna i često u suprotnosti s onim što se na prvu čini ispravnim putem.

Nemojte me krivo shvatiti…

Ovo nikako ne treba poistovjetiti s time da startupima vodstvo, menadžment u širem smislu riječi, nije potrebno. Potrebno i njegov značaj raste s rastom startupa. Pojavljuju se potrebe za organizacijom tima, odjela, za uspostavljanjem nekakvih funkcionalnih jedinica… Potreba za metrikom je tu praktično od pravog dana, itereativni proces učenja i prilagodbe također. Međutim, management kao takav ima ulogu potpore lideru, možda do neke mjere i racionalizaciji i konkretnoj provedbi vizije lidera – ali management nije sam sebi svrhom. Prerano uvođenje prekrute strukutre, razina upravljanja i ostalih tipičnih elemenata managementa može zagušiti kreativni proces i sposobnost i želju za eksperimentom i preuzimanjem rizika, guranja do granica i života na rubu, svega onoga što definira startup kulturu.

Dakle, startupi trebaju prvo lidere, snažne, jake lidere koji su dovoljno pametni da pobijede vlastiti ego i svoju funkciju prepoznaju u služenju timu i korisnicima, a potom trebaju i upravu koja će rasti zajedno s njima i služiti im kao potpora. Da parafraziram poznatu doskočicu: Leadership first!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.