
Ovo je nova generacija ZICER-ovog Startup Factoryja! 12 timova natječe se za 800.000 kuna
Oni stvaraju ekološki prihvatljive supstitute pesticidima, omogućuju efikasnije 3D printanje, unapređuju edukacijski sustav i poboljšavaju zdravlje stanovništva... upoznajte novu generaciju Startup Factoryja.
Predstavljeni su timovi 6. generacije akceleratora Startup Factory što ujedno označava dan kada počinje jednomjesečni trening pomoću kojeg će steći poduzetnička znanja i iskustva. Novo znanje i iskustvo poslužit će im kao alat za osvajanje sredstava na Zagreb Connectu 23. studenoga u ukupnom iznosu od 800.000 kuna.
Od ukupno 36 prijavljenih na ovaj program, njih 12 pokazalo se kao najboljima s perspektivnim inovativnim tehnološkim proizvodima, a sami program prošlo je već 76 tvrtki. Prošle godine njih 5 najboljih ostvarilo je 550.000 tisuća kuna. Generalnim pobjednikom na prošlogodišnjem Zagreb Connectu proglašen je Oil Gels, dok su najboljim od finalista proglašeni Sportreact, Iron Bull Tanks, Museit i SeaCras.
Nova generacija stručnjaka
Na svečanom otvaranju poticajne riječi uputila je Tatjana Operta, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo:
Danas smo upoznali izvrsna rješenja koja imaju potencijal poboljšati kvalitetu života, ona su inovativna i potrebna. U doba kada učenje putem digitalnih alata postaje imperativ, a važnosti zdravlja svjesniji smo više nego li ikada prije, rješenja koja će se ovdje razvijati bude nadu u bolje sutra. Kroz edukacije, rad s mentorima, poticajnu ZICER-ovu infrastrukturu i financijsku podršku razvoj ovih timova je lakši.
Frane Šesnić, direktor ZICER-a i inicijator Startup Factory programa, posebno je naglasio stručnost domaćih i stranih mentora koji dolaze iz akademske zajednice, ali i uspješnih startupovaca:
U Startup Factory su izabrani timovi s velikim potencijalom. Pred nama je sada mjesec dana intenzivnog rada s kojim započinjemo danas. Pripremili smo vrhunske edukacije domaćih i stranih svjetski priznatih stručnjaka, iz Amerike, preko Irske do Grčke. Naši mentori dolaze iz akademskog miljea, ali tu su i Hrvati koji su prošli svoj startup put i sada vode globalno priznate tvrtke. Rješenja koja su danas predstavljena imaju globalni potencijal.
Zdravstveni sektor dobiva pojačanje
Razvojem povoljnijeg skenera uzoraka tkiva i korištenjem brzih neuronskih mreža, Digicyte razvija tehnologije koje će omogućiti široku upotrebu digitalizacije i umjetne inteligencije u analizi tkiva.
Zatim, OnkoAI omogućuje pacijentima i klinikama individualne prediktivne testove na odaziv kemoterapije, koristeći se kliničkim podacima i umjetnom inteligencijom. Softver i platforma omogućuju klinikama i pacijentima generiranje vlastitih prediktivnih spoznaja.
Polypharm Solutions je algoritam za prepoznavanje interakcija između lijekova koji će biti dostupan kao profesionalni i potrošački proizvod u obliku web aplikacije, a koji će računanjem metaboličkog tereta uz pomoć umjetne inteligencije prepoznavati preopterećene metaboličke puteve te preporučuje alternativne terapijske. PsyFlux je interdisciplinarni tim koji se bavi razvijanjem uređaja za mjerenje intrakranijskog tlaka.
Čak 4 startupa posvećena su boljem obrazovanju
Prvo imamo AssessMe koji koristi napredna softverska rješenja za osiguravanje integriteta rada i validacije učenja na daljinu, a njihova metodologija koristi umjetnu inteligenciju za praćenje stvaranja digitalnih zadataka temeljenih na tekstu u stvarnom vremenu.
EduDron je edukacijska bespilotna letjelica koja pruža razvoj vještina kao što su aditivne tehnologije, elektrotehnika, programiranje te osim toga omogućuje izvođenje malih znanstvenih pokusa.
Gradivo.hr je portal namjenjen učenicima osnovnih i srednjih škola te studentima s ciljem edukacije i pomoći u području matematike i fizike. Predstavlja prvi portal koji spaja sve potrebno da bi učenici savladali školsko gradivo, državnu maturu ili ispit na fakultetu. Slijedi Nobula case, aplikacija koja omogućava aktivno učenje pomoću interakcija na stvarnim slučajevima.
Od analize oglasa, preko 3D printera i pesticida
Evap 404 privremeno je sklonište za ljude pogođene elementarnom nepogodom, a prirodni materijali, konstruktivna logika, transportabilnost omogućuju realizaciju u vrlo kratkom vremenskom roku bez upotrebe alata. Flaster je tehnološka marketinška tvrtka koja omogućuje brendovima mjerenje vidljivost pokretne vanjske reklame i konverziju iz offline u digitalnu komunikaciju, gdje publici, koja je vidjela oglas na dinamičnoj floti rideshare vozila, prikazuje oglas na njihovim mobilnim uređajima.
Go Green Ozonator je ekološki prihvatljiva zamjena za pesticide u proizvodnji i skladištenju hrane. Uvođenjem Green Deal strategije, EU se obavezala smanjiti utrošak pesticida za 50 % do 2030 pa je cilj projekta ponuditi inovativno rješenje u poljoprivrednom sektoru. Protosferin razvija sistem, temeljen na manipulatoru, koji će omogućiti praćenje većeg broja printera kao i automatiziranu zamjenu radne površine čime će se omogućiti pristupačna serijska proizvodnja na ovim strojevima.
Sretno svima na programu i vidimo se na Zagrebu Connectu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.