Zagreb Connect: Ukupno 550.000 kuna odnose najbolji Oil Gels uz Museit, Iron Bull Tanks, SeaCras i Sportreact

Zagreb Connect: Ukupno 550.000 kuna odnose najbolji Oil Gels uz Museit, Iron Bull Tanks, SeaCras i Sportreact

Unatoč izazovnoj godini, startup scena se drži. Zagreb Connect se uspješno održao i online, a ove godine je bio izrazito jak znanstveni segment inovacija.

U ZICER-u je danas održan 7. Zagreb Connect i 5. finale predakcelerakcijskog programa Startup Factory, a u skladu s okolnostima, dok se program odvijao uživo, publika ga je pratila virtualno.

Startup Factory prije pet godina pokrenuli su Grad Zagreb i ZICER kako bi pomogli mladim timovima i startupovima da razviju svoje ideje i lansiraju ih na tržište. Do sada je program uspješno završilo 75 timova, a najboljima je za razvoj dodijeljeno više od 3,5 milijuna kuna.

Tim znanstvenika s Ruđera odnio pobjedu

U petoj generaciji Startup Factoryja sudjelovalo je 18 timova. Svi oni su u proteklih 8 tjedana intenzivno radili na razvoju svojih tehnoloških proizvoda. Za to im je ZICER osigurao podršku kroz bogat raspored predavanja i mentoriranja vrhunskih domaćih i stranih stručnjaka kako bi spremniji došli do velikog finala.

Za pet najboljih timova ove generacije osigurano je 550.000 kuna bespovratnih sredstava koji su raspoređeni na način da su četiri tima osvojila po 100.000, a generalni pobjednik 150.000 kuna.

Najboljim na Zagreb Connectu proglašen je Oil Gels – tim znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković koji je razvio gelatore tekućih ulja kojima su unijeli i svojevrsnu revoluciju u prehrambenu, farmaceutsku i kozmetičku industriju jer mogu omogućiti stvaranje zdravijih i kvalitetnijih proizvoda za ljudsko zdravlje.

Najbolji finalisti ovogodišnjeg Factoryja

Osim generalnog pobjednika, na konferenciji su proglašeni i najbolji od finalista Startup Factoryja, a koji su za svoje projekte osvojili po 100 tisuća kuna.

Jedan od njih je Sportreact o kojem smo nedavno pisali i na Netokraciji. Riječ je o IoT uređaju za razvoj reakcija i testiranje sposobnosti. Obuhvaćajući mogućnosti treninga i testiranja izgradili su jedinstveni, kompletniji sportsko-tehnološki uređaj koji je obično podijeljen u dva odvojena rješenja. Osim vrhunskim sportašima, Sportreact testiranjem i razvojem motoričkih i kognitivnih sposobnosti može pomoći i osobama koja prolaze kroz fizioterapiju te osobama sa smanjenim kognitivnim sposobnostima.

Od sporta prelazimo i na čisti gaming segment s Iron Bull Tanksom, startupom za razvoj daljinski upravljanih replika legendarnih tenkova svjetske povijesti, s operacijskim sposobnostima stvarnih tenkova, u svrhu uprizorenja tenkovskih borbi. U posebno razvijenim Iron Bull igraonicama igrači koriste razne taktike i tenkovske manevre kako bi nadigrali svoje neprijatelje, pronašli njihove slabe točke i sveli životne bodove na nulu.

Među najbolje je ove godine ušla zanimljiva online platforma koja povezuje ljude u glazbenoj industriji i one koji žele biti dio nje. Museit je mjesto na kojem oni mogu kupovati/prodavati i razmjenjivati svoje tekstove, kompozicije i vokalne izvedbe, na transparentan i pravno reguliran način. Također, platforma omogućuje i objavu zahtjeva za kratke projekte koje mogu pokretati kako korisnici tako i poslovni subjekti (pjesme za reklame brendova, glazba za video igre itd.)

Pobjedu je odnio i startup specijaliziran za obradu satelitskih podataka i usluge monitoringa kvalitete mora i kopnenih voda. SeaCras pruža pravodobne informacije koje služe optimizaciji proizvoda i usluga nužnih u plavoj ekonomiji poput sektora akvakulture i turizma. Robusnom statističkom analizom satelitskih podataka mogu kvantitativno odrediti neke od važnijih mikrobioloških i kemijskih parametara kvalitete voda.

Neizostavan program

Kao i svake godine, prilika je ovo ne samo da upoznamo nove inovacije, već i da saznamo i naučimo nešto novo kroz sadržaj konferencije. Ove godine tako se razgovaralo o izazovima tehnološkog transfera i tome kako je znanost postala neizostavni dio startup kulture, a iskustva su podijelili dr. sc. David Matthew Smith, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, doc.dr.sc. Petra Karanikić, voditeljica Ureda za transfer tehnologije na Sveučilištu u Rijeci, prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologija i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu i dr.sc. Damjan Miklić, suosnivač i direktor, RoMb Technologies.

A bilo je riječi i o velikim uspjesima hrvatskih startupova u godini obilježenoj globalnom pandemijom, na panelu su svoja iskustva podijelili Domagoj Boljar, suosnivač Miret startupa; Jan Jilek, izvršni direktor i suosnivač DotMetricsa; Matija Razem, potpredsjednik za poslovni razvoj u Infobipu i Martina Verović, direktorica ljudskih potencijala u Rimac Automobilima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.