Hrvatski sportreact razvija IoT sustav za mjerenje reakcija vrhunskih sportaša

Hrvatski sportreact razvija IoT sustav za mjerenje reakcija vrhunskih sportaša

Od vrhunskih sportaša vrhunskim sportašima, tako je krenuo i sportreact, hrvatski IoT sustav koji je primjenjiv i u sportskim treninzima i u dijagnostici. Iza njih su dva uspješna pitcha, a ispred njih nulta serija za prve kupce, investicija i crowdfunding.

Sportsko-tehnološki startup sportreact već dvije godine radi na prototipu IoT sustava za mjerenje brzine, preciznosti, fokusa te ostalih, u sportu, ali i rehabilitaciji iznimno važnih, motoričkih i kognitivnih reakcija.

S javnim pitchanjem su startali prošli tjedan – i već osvojili nagradu za najbolji pitch na Algebra LAB Demo Dayu te drugo mjesto na Bug Idea Knockout natjecanju.

Final Pitch naših startup timova prošao je stvarno sjajno, zahvaljujemo svima koji su sudjelovali, naročito medijima…

Geplaatst door Algebra LAB op Donderdag 1 oktober 2020

Jedna milisekunda može značiti razliku između pobjede i poraza

Vrlo dobro to zna tim iza sportsko-tehnološkog startupa sportreact, većinom sastavljen od vrhunskih sportaša te dokazanih profesionalaca u svojoj struci.

Preciznije, core tim sportreacta čine osnivač Anto Širić, vrhunski sportaš i član Hrvatske kickboxing reprezentacije, po struci inženjer mehatronike zadužen za razvoj prototipa; Andrej Kedveš, također vrhunski sportaš i član Hrvatske kickboxing reprezentacije, zadužen za kompletnu sportsku pozadinu sustava – od izrade trening rutina i validacije istih do provođenja testiranja rada uređaja s ostalim sportskim klubovima i sportašima; te kreativac Ivan Josipović, dvostruki osvajač D&AD New Blood Yellow Pencil natjecanja u Londonu, peterostruki osvajač Case Study Competitiona u Zagrebu i rekreativni sportaš, zadužen za strateško planiranje, marketing i dizajn.

Kao i mnogi drugi startup proizvodi, sportreact je nastao kao odgovor na problem tržišta. Konkretno, Antin kickboxing trener želio je nabaviti uređaj koji bi im omogućio trening za razvoj reakcije i kognitivnih sposobnosti, ali sve što im je bilo dostupno je bilo ili preskupo ili nije zadovoljavalo kriterije.

Anto Širić se, paralelno uz razvoj sustava sportreact, profesionalno bavi treniranjem kickboxinga te završava diplomski studij na TVZ-u.

Antu je to motiviralo da okupi ekipu i krene s procesom izrade prototipa na tavanu u bakinoj kući, no da ga završi trebalo mu je skoro dvije godine, uz nekoliko pauziranja po par mjeseci. Na kraju je prijavio prototip kao svoj završni rad na preddiplomskom stručnom studiju Mehatronike, na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu te priznaje da ga “nikad ne bi dovršio da nije morao”.

Od vrhunskih sportaša za vrhunske sportaše

Ali dovršio ga je i danas se prototip sportreact sustava sastoji od šest modula (IoT uređaja), bežično povezanih s pametnim mobitelom i posebno razvijenom mobilnom aplikacijom, koji emitiraju vizualne signale, a koje korisnik mora deaktivirati što bržom i pravovremenom reakcijom.

Anto nam je objasnio na primjeru vratara kako sustav radi u praksi:

Možda je najlakše povezati to s treningom nogometnog ili rukometnog vratara. Sportreact moduli se mogu lako montirati na okvir gola. Vratar stoji u početnom položaju, a u trenutku kada jedan od modula emitira signal, vratar mora u što kraćem vremenskom intervalu napraviti specifični pokret, odnosno baciti se kako bi putem senzora deaktivirao modul. Nakon toga vraća se u početni položaj i čeka sljedeći signal koji će se upaliti na nekom od modula.

Na pratećoj mobilnoj aplikaciji nalaze se različite trening rutine pa se moduli se mogu koristiti za testiranje i razvoj motoričkih sposobnosti kao što su: brzina, brzina reakcije, preciznost, ravnoteža, koordinacija; ili kognitivnih mogućnosti poput: fokusa, koncentracije te pozornosti na najvišoj razini. Osnovni cilj sustava je unaprijeđenje brzine reakcije sportaša na vizualni podražaj te posredno time, donošenje pravodobnih odluka u ključnim trenucima utakmice, borbe ili utrke.

sportreact sustav omogućava dijagnosticiranje i analizu sportaševih rezultata te usporedbu sa standardnim vrijednostima, ali se isto tako može koristiti u svim fazama sportske pripreme, kako u kondicijskom, tako i u tehničko-taktičkom dijelu.

Prednosti pred konkurencijom?

Prema Antinom mišljenju, upravo je svestranost ključna prednost sportreacta u odnosu na konkurenciju:

Naše ključne prednosti su prvenstveno tehnološke. Naime, u jedan uređaj smo ukomponirali sve najbolje feature naših konkurenata. Imamo veliku mogućnost prilagodbe potrebama pojedinog sporta s obzirom na naše trening dodatke pomoću kojih je lako montirati sportreact na svu sportsku opremu.

Napravili smo uređaj koji je istovremeno aplikativan i u treningu i u dijagnostici, a to je u velikom broju slučaja odvojeno i skupo. Naravno, prednost je i naše poznavanje sportske zajednice i fokus na ono što je zaista sportašima bitno, s obzirom na to da smo i sami sportaši.

U kontekstu hi-tech proizvoda za sportsku industriju, još jedna velika prednost bi im trebao biti odličan omjer kvalitete i cijene. sportreact namijenjen je sportskim kolektivima s manjom platežnom moći, ali velikim ambicijama za ostvarivanje vrhunskog sportskog rezultata.

Također, osim vrhunskim sportašima, sportreact testiranjem i razvojem motoričkih i kognitivnih sposobnosti može pomoći i osobama koja prolaze kroz fizioterapiju te osobama sa smanjenim kognitivnim sposobnostima.

Na sportreact mobilnoj aplikaciji nalaze se različite trening rutine pa se moduli se mogu koristiti za testiranje i razvoj motoričkih sposobnosti ili kognitivnih mogućnosti.

Brzi start s pitchevima – čeka ih traženje investicije i crowdfunding

Na inkubacijski program Algebra LAB-a prijavili su se jer im je trebala validacija od strane iskusnih mentora, koji bi ih mogli pravilno usmjeriti. Anto nam je otkrio kako ih je period inkubacijskog programa najviše pogurao u kreiranju relevantnog poslovnog slučaja:

Na inicijalni pitch smo došli s mnogo različitih ideja te nismo bili sigurni kako bismo se pozicionirali, koje tržište bismo obuhvatili ili kakav model monetizacije bismo koristili, no osluškujući feedback mentora, predavača i drugih kolega, dobili smo jasniji uvid gdje želimo biti.

Nagradu za najbolji pitch na Algebra LAB Demo Dayu doživljavaju kao konkretan pokazatelj da projekt ima potencijala i da nadilazi okvire same sportske tehnologije, te kao potvrdu da se i žiri slaže s njihovom vizijom. Vjeru u ideju i prototip dodatno im je učvrstilo drugo mjesto na Bug Idea Knockoutu.

sportreact već surađuje s nekoliko domaćih sportskih klubova, a nedostaje im još vrlo malo da usavrše konačni prototip. Dosad su financirali razvoj iz vlastitog džepa, a sljedeći korak im je investicija, s kojom planiraju izraditi nultu seriju proizvoda za prve kupce. Uspiju li dobiti investiciju, u suradnji s leadovima napravit će studiju slučaja i pokrenuti crowdfunding kampanju krajem proljeća. S krajnjim proizvodom nadaju se izaći na tržište u narednih godinu dana.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.