U srijedu i četvrtak po prvi je puta organizirana, u cijelosti online, jedna sportska konferencija. Pod pokroviteljstvom Googlea, konferencija #SportsConf povezala je više od 13.000 gledatelja iz 101 države iz cijelog svijeta, 60 sudionika i generirala 15,6 milijuna impresija na društvenim mrežama. No, što bismo izdvojili kao glavne zaključke?
Izdvojio sam osam stvari sa sportske konferencije koje bi mogle biti od koristiti i ostalim marketingašima. Posebno mjesto zauzima “činjenica” da na društvenim mrežama ‘hit’ više nisu mačke, već hrčci. Tako barem tvrdi Valerie De La Rosa iz StumbleUpona.
1. Pratite trendove, a trendovi su Snapchat
U SAD-u je glavni hit Snapchat, a tome su se počeli prilagođavati i u sportu. Kako je i istaknuto na konferenciji, Snapchat koriste mlađe generacije, a klubovi brendovi će ih kroz taj kanal komunikacije uskoro pokušati ‘pridobiti’. Trenutno je trend počelo pratiti i sveučilište Stanford, a svi sportaši Stanforda dobili su naputak da ga koriste. Fokus je na slikama s putovanja, opuštanja, treninga, iz teretane te na ostalim stvarima koje drugi ne mogu vidjeti.
Ovim potezom, Stanford je završio u vodećim medijima, a predviđaju i kako će se ovaj trend proširiti i na druge klubove brendove.
2. Komunicirajte i uključite navijače
Cilj klubova je sve veće povezivanje s navijačima, ali mnogi ne shvaćaju kako navijači žele u potpunosti istu stvar. Upravo zbog toga, klubovi navijače moraju uključiti u svoju priču!
Zahvalite im na podršci, pozovite ih da sa svojim omiljenim igračima odigraju neku igru pa zajedno to podijelite sa svima. Odgovarajte na pitanja i njihove komentare na društvenim mrežama, navijačima to znači jako puno. Ili kako kaže Mathew Baxter iz Liverpoola:
Naš je cilj razgovarati s navijačima na društvenim mrežama, a ne samo objavljivati sadržaj.
Podijelite njihove fotografije i video sadržaje koje su snimili na utakmici s ostalim navijačima, pokažite da je i vama stalo do njih.
Nažalost, mnogi se klubovi brendovi trude “bildati” brojke, ali tu onda nema interakcije. Fokus na svoje navijače jamči interakciju, a interakcija s navijačima donosi više impresija što vodi prema “zdravom” rastu samog brenda na društvenim mrežama.
3. Eksperimentirajte i testirajte
Liverpool je prvi klub koji je na društvenim mrežama s navijačima počeo komunicirati na više jezika, sada to radi većina klubova. Dio je to eksperimentiranja i testiranja tog popularnog kluba koji je donio odlične rezultate, sada objavljuju svoje sadržaje na 20 jezika i 40 raznih platformi, a u interakciju je konstantno uključeno 40 milijuna navijača.
Aaron LeValley iz agencije AEG sports je istaknuo kako je na društvenim mrežama najlakše testirati stvari, ali da je za to potrebno i razumijevanje nadređenih:
Ako napravimo pogrešku, naši nas nadređeni podrže, jer i mi i oni ispred sebe imamo isti cilj.
Mnogi su predstavnici klubova iz SAD-a istaknuli kako prije puštanja proizvoda u prodaju te iste proizvode testiraju među navijačima na društvenim mrežama.
4. Sadržaj ‘iza zastora’
Dajte svojim navijačima jedinstveni pristup “iza zastora” koji samo vi možete osigurati! Dajte im aktualni, čisti, neobrađeni i necenzurirani sadržaj koji će igrače prikazati onakvima kakvi uistinu i jesu… ostalo će napraviti sami navijači.
Ovakav sadržaj izaziva odlične reakcije kod navijača koji ga rado dijele i sa svojim prijateljima na društvenim mrežama. Ista stvar može se primijeniti za brandove jer vrlo često u svojim kampanjama koriste poznate osobe čije aktivnost (sa snimanja ili korištenja proizvoda) bi zanimali njihove fanove.
5. Svi mogu kreirati sadržaj
Sadržaj danas pokreće sve, a danas taj isti sadržaj mogu kreirati svi! Vrlo je lako sa svojim prijateljima podijeliti slike i video materijale s utakmica svog omiljenog kluba.
Navijači tako najčešće kreiraju priču sa sportskih događaja iz svoje perspektive i dijele ih sa svojim prijateljima, što ih čini najboljim ambasadorima samog brenda. Upravo zbog svega navedenog, klubovi se sve više trude omogućiti pristup internetu na stadionima i dvoranama te tako dodatno potaknuti navijače na kreiranje sadržaja.
6. Sportaši moraju biti online
Jako je važno da svi sportaši imaju komunikaciju na društvenim mrežama jer su oni sami brendovi ponekad puno jači i od klubova za koje igraju. Danas ti sportaši na temelju društvenih mreža dobivaju bolje ugovore u klubovima, ali i zarađuju na sponzorstvima jer je poruka brenda puno jača kada se komunicira s društvenih mreža sportaša nego samog brenda ma koliko jak on bio.
Jedan od pozitivnih primjera je i Zlatan Ibrahimović koji je kroz svoj brend i društvene mreže ‘plasirao’ kampanju s tetovažama kako bi ukazao na problem gladnih u svijetu.
7. Pratite sve industrije
Zanimljivu je priču na konferenciji ispričala Meliss Proctor iz košarkaškog kluba Atlanta Hawks. Zanimljivo je zbog toga što je njen klub bio inspiriran Instagram profilom National Geographica.
Taj su Instagram profil nakon toga dobro analizirali i primijenili isti način u sportskom marketingu, što se pokazalo kao puni pogodak. Potrebno je gledati svugdje jer dobre ideje mogu doći iz svih industrija koje su na društvenim mrežama, ne samo iz sportske.
8. Ne treba koristiti sve komunikacijske kanale
Trebate odrediti prioritete i biti realni. Bolje je raditi nekoliko stvari odlično nego puno stvari jako loše.
Iz nogometnog kluba New York City su primjerice odlučili kako ne žele trošiti resurse na Pinterest jer im on ne može pomoći u prodaji ulaznica, što je prioritet kluba. Direktorica digitalnih komunikacija, Jayne Bussman – Wise odlučila se na “samo” četiri kanala, Facebook, Twitter, Instagram i YouTube.
Isto tako, važno je naglasiti i greške koje čine mnogi klubovi brendovi, a to je dijeljenje istog sadržaja na svim društvenim mrežama. Različite platforme zahtijevaju različiti sadržaj, navijači traže različite stvari na njima i to je jedan od razloga zbog kojih se bolje odlučiti na manje društvenih mreža.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.