Inspiriran izvrsnom 6. generacijom, SPOCK inkubator želi pokrenuti znanstveni venture builder

Inspiriran izvrsnom 6. generacijom, SPOCK inkubator želi pokrenuti znanstveni venture builder

Iako pokretači SPOCK-a nakon pola godine rada s timovima šeste generacije mogu ponosno reći da hrvatski deep-tech ima potencijala, sam ekosustav koji bi podržao daljnji razvoj takvih timova u Hrvatskoj ne postoji... još!

Demo day, u organizaciji FER-ovog Startup inkubatora zvanog SPOCK, ove je godine okupio timove ove i prošlih generacija, mentore, istraživače i profesore, stručnjake iz industrije i različite dionike domaće startup zajednice. Imali smo priliku poslušati nove inovativne ideje, ali vidjeti poznata lica koja i dalje uspješno rade.

Program je uspješno završilo sedam timova koji su sudjelovali na 22 radionice kroz šest mjeseci koje je vodilo više od 25 mentora, a među njima bio je i naš Ivan Brezak Brkan. Također, ova generacija se dodatno ističe zbog dviju činjenica. Omjer žena i muškaraca u programu bio je 50:50 i pet timova među svojim članovima ima zaposlenike Sveučilišta u Zagrebu, na što su Matija Srbić, voditelj inkubatora SPOCK i ostali kolege veoma ponosni.

Matija Srbić, voditelj SPOCK-a.

Okupljena je najbolja generacija SPOCK-a

U punoj Sivoj vijećnici FER-a, kao uvod, Matija Srbić napravio je pregled aktivnosti i rezultata šeste generacije, ali i predstavio plan unaprjeđenja programa za sljedeće generacije.

Od samog početka programa ova je generacija pokazala veliki potencijal, naglasio je. Sudjelovanja na hrvatskim i međunarodnim konferencijama i natjecanjima te zasluženo osiguranih 300.000 kuna za razvoj projekata samo su neki od pokazatelja zbog kojih mogu reći kako su okupili najbolju generaciju.

Program je uspješno završilo sedam timova, a to su:

  • Emolve – razvijaju emocionalnu analizu teksta uz pomoć umjetne inteligencije kako bi pomogao ljubiteljima poezije da pronađu željeni sadržaj pomoću tražilice koja rezultate filtrira prema emocijama;
  • WearSense – kreira (bio)kemijske nosive senzore koji će fitness uređajima nove generacije omogućiti praćenje novih parametara, biokemijskih markera dobivenih analizom znoja;
  • SeeMe – razvijaju softversko rješenju koje pomoću računalnog vida može razlikovati dijete od odrasle osobe kako bi se djeca bezbrižno kretala u sigurnom prostoru vrtića;
  • NADES Design – nude potpuno održiv i inovativan pristup u proizvodnji biljnih pripravaka koji mogu imati anti-aging, antioksidativna, antitumorska i druga blagotvorna djelovanja;
  • TONGUEO – razvijaju 2-u-1 rješenje koje osobama sa stečenim jezično-govornim teškoćama nakon moždanog udara omogućava funkcionalnu komunikaciju u svakodnevnim situacijama i samostalno vježbanje govora uz praćenje napretka;
  • Fructus – razvijaju sustav koji realizira arbitraže između različitih mjenjačnica kriptovaluta i pritom ostvaruje profit, a njihova je vizija olakšati ulagačima neki aspekt njihovih financijskih pothvata i omogućiti im ostvarivanje veće dobiti na svoja ulaganja;
  • Digicyte – žele digitalizirati uzorke tkiva uz pomoć skenera Marvin kako bi olakšali ranu dijagnostiku iz biopsija koja je posebice važna kod tumora; također, sa osnivačima smo napravili detaljan intervju povodom njihove pobjede koja im je donijela 200.000 kuna na Zagreb Connectu.

Također, članovi njihovih timova ne čine samo studenti, već i profesori s čak sedam fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (FERFKITFSBPMFVEFERF i PBF).

Na radionicama su učili sve o razvoju startupa u ranoj fazi, od terminologije i faza razvoja startupa preko određivanja poslovnog plana i kreiranja pitch decka do pravnih procesa i pregovaranja s investitorima. Osim sudjelovanja na radionicama, članovi timova su imali i mnoštvo prilika za umrežavanje u startup ekosustav i upoznavanje osoba sličnih interesa i ambicija.

Dva izazova stvaranju domaćeg deep-tech ekosustava

Kroz rad s istraživačima s različitih fakulteta, uočena su i dva velika izazova koje je potrebno otkloniti za uspješno stvaranje hrvatskog deep-tech ekosustava, naglasio je Matija.

Prvi izazov – razumijevanje procesa transfera tehnologije.

Kroz svoj rad, SPOCK-ovci su primijetili kako su netradicionalne metode transfera tehnologije poput komercijalizacije rezultata znanstvenih istraživanja kroz osnivanje spin-off tvrtki i razvoj startupa još uvijek velika nepoznanica za dobar dio znanstveno-istraživačkih institucija:

Dodatno, velik broj znanstveno-istraživačkih institucija nema jasan plan za komercijalizaciju rezultata znanstvenih istraživanja.

Dio problema je svakako i nepostojanje ureda ili stručnjaka za transfer tehnologije na razini pojedinih institucija što uzrokuje i nepostojanje pravilnika o upravljanju intelektualnim vlasništvom. Kada se istraživači i nađu u prilici da komercijaliziraju rezultate svog istraživanja, pravila i procedure na razini institucije nisu jasna:

Rješenje ovog problema vidimo kroz raspisivanje poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za jačanje mnogih ureda za transfer tehnologije za institucije s jasnim planom i strategijom za upravljanje intelektualnim vlasništvom.

Drugi izazov – kako premostiti dolinu smrti?

Drugi izazov je jasno vidljiv i na globalnoj razini, a to je kako premostiti fazu u razvoju proizvoda u kojoj se javlja kroničan nedostatak istraživačkih resursa jer je projekt u prezreloj fazi da bi spadao pod istraživački projekt. Tu je još i kroničan nedostatak komercijalnih resursa jer je projekt u preranoj fazi da bi spadao u komercijalni projekt.

Ovaj problem ćemo pokušati djelomično riješiti kroz izgradnju deep-tech ekosustava koji će uključivati znanstveno-istraživačke institucije koje imaju projekte zrele za komercijalizaciju, uspješne hrvatske startupe s bogatim iskustvom razvoja inovativnih rješenja kroz startup model, industrijske lidere koji žele pronaći inovativna rješenja u području njihovog interesa te specijalizirane investicijske fondove koji ulažu u transfer tehnologije.

SPOCK priprema znanstveni venture builder!

Na Demo Dayu Matija je tako najavio i sljedeće planove koje u SPOCK-u imaju da se to i ostvari. Kao središte tog ekosustava žele pokrenuti venture builder za deep-tech startupe pomoću kojeg će dionici dijeliti resurse i surađivati na razvoju startupa koji se temelje na rezultatima znanstvenih istraživanja. Više detalja o samom programu i partnerima saznat ćemo u rujnu, navodi Matija.

U drugom je dijelu programa došao red na timove. Svaki je tim predstavio svoj projekt u tri minute nakon čega je publika postavljala pitanja. Svi su timovi pokazali veliki napredak od početka programa i dali odlične odgovore na postavljena pitanja, ističu iz SPOCK-a. Uz pitanja je publika dala i nekoliko savjeta koji će zasigurno biti od pomoći članovima timova u njihovom daljnjem razvoju.

Ako želite saznati više o SPOCK-ovim generacijama startupa svakako pogledajte njihova predstavljanja na službenim stranicama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.