Soll je projekt dizajnera Silvia Vujičića i arhitekta Mire Romana koji preispituje spajanje različitih vrsta inteligencije - prevođenjem digitalnog svijeta u fizički pa opet u digitalni.
Strojeve možemo naučiti da umjesto ljudi obavljaju repetitivne i dosadne poslove, ali gotovo nemoguće ih je naučiti da rade išta kreativno. Je li to doista tako i što se događa kad bismo umjetnu inteligenciju uključili u dizajniranje odjeće svojim modnim brendom E.A. 1/1 A.I. istražuju arhitekt Miro Roman i dizajner Silvio Vujičić.
Spajanje umjetne inteligencije i nosive odjeće
Naime, dizajner koji za taj brend osmišljava odjeću zove se Soll i on je, kako Silvio i Roman objašnjavaju – umjetna inteligencija, tražilica i oblak slika. Živi na internetu, ali se kroz nosivu odjeću koju kreira pojavljuje i u fizičkom svijetu:
Htjeli smo da Soll bude pravi modni dizajner i da se odjeća koju on stvara može kupiti. Da to ne budu samo 3D renderi, skinovi i slične forme uobičajene kad se priča o digitalnoj modi danas. Zanima nas upravo spajanje umjetne inteligencije i prave, nosive odjeće.

Istraživanjem kako bi u svoje kreativno djelovanje mogli uklopiti umjetnu inteligenciju SIlvio i Roman krenuli su se baviti, kažu, jer je AI jednostavno svugdje oko nas. Ni u modnoj industriji umjetna inteligencija nije nepoznanica, ali rijetko se koristi u kreativnom dijelu posla:
Velike kompanije koriste AI za predviđanje prodaje ili, recimo, odvajanje otpada. U Pradi su, recimo, još prije 20 godina počeli ugrađivati čipove u odjeću kako bi svaki put kad kupac uđe u njihovu trgovinu mogli evidentirati nosi li na sebi neki komad koji je već kupljen u Pradi i tako analizirati koji komadi se kupuju i nose kroz godine. A možda i predvidjeti što biste kupili sljedeće kako bi vam to mogli ponuditi!
Nas zanima korištenje umjetne inteligencije u modi pomaknuti s nivoa analize na nivo sinteze.
Miješanje različitih inteligencija
AI dizajner Soll se u svom kreativnom radu koristi bazama slika i tehnikama strojnog učenja (generative kontradiktorne mreže i samoorganizirajuće mape), ali razni oblici različith kreacija zapravo se stvaraju kolaboracijom. Miro objašnjava da su stvorili niz kanala kroz koje se komunicira sa Sollom – njegovu privatnu tražilicu think Soll, “planet koji je Soll napravio od slika”, a koji se nalazi na naslovnici web stranice Silvijevog brenda, kovani novčić, kaput, video, izložba…
Soll također daje neka predviđanja lica, predviđanja silueta, atmosfera oko tih silueta i servira nam određene materijale koje mi reinterpretiramo ako ih želimo prebaciti u stvarnost.
Razgovaramo o tome što je to, od kojeg materijala bi bilo napravljeno, kojom tehnologijom… i tu dolazi do miješanja različitih inteligencija.
Miješanje inteligencija znači da je Soll zapravo način povezivanja različitih baza znanja koje sudjeluju u stvaranju konačne kreacije – Silviovog i Mirinog ljudskog mozga, baze slika kreacija brenda, tražilice Alice ch3n81 koja je baza think Solla, svih knjiga i filmova koji su Sollu zanimljivi..
“Zašto se ograničiti samo na digitalno ili samo na fizičko? Soll igra sve igre odjednom.”
Prve kreacije koje je Soll proizveo bile su digitalne siluete koje su spremljene na blockchain i mogu se kupiti u obliku NFT-jeva. Ali, u suradnji s umjetničkom organizacijom Kontejner proizveden je, i u Muzeju suvremenih umjetnosti i Hrvatskom dizajnerskom društvu izložen, prvi fizički komad odjeće kojeg je dizajnirao Soll – kaput The Racing Coat. Silvio i Miro planiraju nastaviti proizvoditi Sollove odjevne predmete. Miro dodaje:
Cijelo vrijeme se igramo igre prevođenja iz digitalnog u fizičko pa natrag u digitalno, iz medija slike u medij teksta, kroz medij teksta u kod iz kojeg se onda renderira u fizički predmet, taj fizički objekt ide kroz strojeve…
Iako bi se moglo reći da se ovaj projekt dobro uklapa u rastuću nišu digitalne mode, ispreplitanja modnog svijeta s virtualnom i proširenom stvarnošću te blockchain i NFT tehnologijom, Miro kaže da je za njih koncept samo digitalne mode ograničavajući:
Ljepota današnjeg svijeta je u pristupu na svim razinama, zašto se ograničiti samo na digitalno ili samo na fizičko? Soll igra sve igre odjednom.
Silvio kao dizajner i Miro kao arhitekt u svojim radovima isprepliću modu i različite oblike umjetnosti. A koliko se isprepliću moda i tehnologija? Silvio kaže itekako i oduvijek:
Kroz cijelu svoju povijest moda, a osobito visoka moda, prati tehnološki razvoj. Bile to perlice koje se najfinijom iglom buše i našivaju na haljinu za Nefertiti u starom Egiptu ili današnji masovni brendovi brze mode koji koriste najmodernije strojeve za obradu tekstila kako bi što brže proizveli ogromne količine odjeće.

“Ljudski um još uvijek može razbiti svaki algoritam!”
Tehnologija danas modnoj industriji pomaže i u predviđanju trendova, pogađanju što će se najviše prodavati ili usmjeravanju ukusa. Silvio kaže da se – bez obzira na to koliko toga u modi danas bilo vođeno podacima, još uvijek redovito događa da iznimno kreativni um iza nekog brenda kreira nešto potpuno suprotno trendovima. I suprotno svim podacima i tablicama, to postane traženo i popularno i donese milijarde dolara prihoda:
Ili kreatori koji dizajniraju komade za kojima uopće ne postoji potreba ili uopće nisu u trendu, a svi ih kupuju. Tako nešto se događa s brendovima kao što je Bottega Veneta ili Raf Simons za Calvin Klein. Tu više ne govorimo o riječima kao što je ‘potrebno’ ili ‘moderno’, nego o žudnji ili strasti. Ljudski um još uvijek može razbiti svaki algoritam!
Umjetna inteligencija, dodaje Miro, nikad neće, niti bi trebala, doista zamijeniti modne dizajnere:
Umjetna inteligencija nikad neće doći na razinu ljudske. Jednostavno, svaki objekt ima svoj tip inteligencije i oni mogu živjeti paralelno i nisu direktno u kompeticiji. Štoviše, naš cilj je sinkronizirati što više različitih tipova inteligencija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.