
Socialbakers: Sadržaj na društvenim mrežama sve se više kreira ‘in-house’, ali bez dediciranog tima!
Socialbakers, popularni analitički alat za društvene mreže, u kolovozu je provodio anketu o marketinškim aktivnostima na društvenim mrežama u ovoj godini, a danas su objavljeni rezultati. U anketi je sudjelovalo 1200 brendova iz raznih dijelova svijeta kako bi osvijetlili trendove, stoga pogledajte tko se točno bavi društvenim mrežama, s kojim budžetima barataju, kakve su im strategije i očekivanja!
Socialbakers, poznati analitički alat za društvene mreže, u kolovozu je provodio anketu o marketinškim aktivnostima na društvenim mrežama u ovoj godini, a danas su objavljeni rezultati. U anketi je sudjelovalo 1200 brendova iz raznih dijelova svijeta kako bi osvijetlili trendove, stoga pogledajte tko se točno bavi društvenim mrežama, s kojim budžetima barataju, kakve su im strategije i očekivanja!
Rezultati su sumirani u pet područja: Profil tvrtki, timovi koji se bave društvenim mrežama, strategija, budžet i briga o korisnicima.
Profil
Većina ispitanika dolazi iz SAD-a, slijede Velika Britanija, Portugal, Brazil, Turska, Italija, indija, Njemačka, Francuska, i Australija. Industrije kojima se bave su uglavnom telekom, edukacija, ecommerce, softver i putovanja. Tvrtke su većinom manje od 250 osoba, ali 127 njih ima više od 2500 zaposlenika.
Timovi
Osobe koje su sudjelovale u anketi većinom su specijalizirane za društvene mreže, ali tu su marketinški i digitalni direktori te generalni direktori. Oglašavanje na društvenim mrežama aktivno podupiru direktori tvrtki, ali i čelne osobe u digitalnom ili marketinškom odjelu.
Dobar dio sadržaja i promotivnih aktivnosti producira se unutar same tvrtke. Vanjske agencije i osobe sve su manje zadužene za to, a očekuje se i rast ovoga trenda. No, većina ispitanika nema tim koji je posvećen isključivo digitalnom marketingu. Naime, tim zadužen za društvene mreže, većinom se nalazi u sklopu marketinškog tima ili tima zaduženog za općenite komunikacije.
Strategija
Ispitanici smatraju da na Facebook postavljaju optimalnu količinu sadržaja, tek 20 posto smatra da bi mogli postavljati sadržaj češće, a 9 posto rjeđe. Što se tiče odobravanja sadržaja, on većinom prolazi kroz ruke jedne ili dvije osobe prije no što bude objavljen.
Čini se da su najbitnije metrike broj fanova i njihova aktivnost. Tek nakon toga slijedi fokus na sadržaj, samu web stranicu te korisnike. Što se tiče kreiranja rasporeda sadržaja, većina ispitanika radi to jednom tjedno, ali dobar dio stvara sadržaj u realnom vremenu. Od alata koji se koriste za raspored sadržaja najzastupljeniji je Excel, slijede e-mail, Google Docs i Hootsuite.
Budžet
Digitalni marketing zauzima pola ili više ukupnog marketinškog budžeta kod 39 posto ispitanika. 44 posto njih posvećuje pola od toga iznosa ili više društvenim mrežama. Istovremeno, 41 posto ispitanika iz marketinškog budžeta izdvaja manje od 10 posto za digitalni marketing. 20 posto ispitanika očekuje da će se njihov budžet za oglašavanje na društvenim mrežama u idućoj godini povećati za 50 posto. 51 posto njih na društvene mreže mjesečno potroši manje od 1000 dolara.
Briga o korisnicima
Što se tiče brige o korisnicima, većina ispitanika donekle se bavi i tim aspektom na društvenim mrežama. 27 posto se u većini slučajeva bavi odnosima s kupcima. Dio će se tek početi baviti tim aspektom, a dvadesetak posto neće ili im to nije bitno za njihov brend ili tvrtku.
Društveno-mrežni marketingaši, kako se vi uklapate u ove “kalupe”?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.