Kolika je želja i potreba, kako škola tako i roditelja, da se djeci omogući pristup suvremenim znanjima i tehnologijama te direktan kontakt s najboljim tvrtkama iz industrije, dovoljno govore prijevremeno zatvorene prijave zbog velikog interesa.
Program Škola budućnosti iza kojeg stoje STEMI i Infobip te A1 Hrvatska kao glavni partner, pokrenut je krajem 2020., a s ciljem da učenicima osnovnih i srednjih škola približi umjetnu inteligenciju.
Inicijativa je krenula od ideje da se mlade iz konzumenata tehnologije pretvori u tehnološke stvaraoce. Učenici su tako kroz ovaj oblik izvannastavne aktivnosti dobili priliku naučiti više o AI-ju kroz razvoj chatbota od samih inženjera Infobipa i STEMI-ja. Važnost toga ističe i sam Izabel Jelenić, tehnički direktor Infobipa:
Kroz ovaj projekt najmlađima želimo približiti i naše priče iz industrije, prenijeti vlastito iskustvo rada u globalnoj tehnološkoj kompaniji i ispričati kako izgleda jedan životni put inženjera. Želimo da učenici sutra s lakoćom mogu prepoznati koje to probleme mogu rješavati umjetnom inteligencijom, a da učitelji u budućnosti sve to dalje mogu prenijeti i na nadolazeće generacije.
Početkom 2021. krenula je evaluacija prijava te je faza zaključena odabirom škola. Danas je u program uključeno preko tisuću učenika iz više od 60 osnovnih i srednjih škola diljem Hrvatske.
Pružanje prilike manjim sredinama
Kriteriji za odabir škola koje će sudjelovati bili su motivacija škole kao i utjecaj projekta na učenike, školu i lokalnu zajednicu, pojašnjava nam Marin Trošelj, CEO STEMI-ja:
Pri odabiru smo pazili na ravnomjernu rasprostranjenost i inkluzivnost. Tako će u projekt biti uključene škole iz svih županija Republike Hrvatske i grada Zagreba te dvije škole iz susjedne Bosne i Hercegovine. Izuzetno nam je bila bitna ravnomjerna rasprostranjenost i pružanje prilike manjim sredinama do kojih ovakvi projekti često ne stignu i koje su pogođene problemima iseljavanja.
Odabrane škole žele povećati raznolikost projekata, naučiti nešto novo, biti najbolje, ali ono najbitnije žele poboljšati mogućnosti svojih učenika i osvijestiti ih kako i oni mogu mijenjati svijet pomoću tehnologije i u svojoj lokalnoj zajednici.

Učenici sami biraju probleme koje će rješavati
Odabrane škole odnosno učitelji već su počeli okupljati učenike koji će sudjelovati u pilotu, a koji je trenutno ograničen na 30 učenika po školi. Neki su napunili kapacitet, ali neki će ovaj tjedan pa ako se klinci/tinejdžeri vaši ili koje poznajte još nisu odlučili, usmjerite ih na program. Pogotovo ako imaju afiniteta za STEM!
Svi oni će potom formirati razvojne timove, a prvi korak će im biti proučiti UN-ove ciljeve održivosti, napominje Marin:
Jedna od čari ovog projekta je raznolikost i inkluzivnost kako odabranih škola, tako i potencijalnih rješenja problema do kojih će učenici, zajedno sa svojim učiteljima doći. Ideja je da svi timovi istraže UN-ove ciljeve održivosti, nakon čega će odabrati jedan od navedenih ciljeva i samostalno detektirati problem koji mogu riješiti izradom chatbota. Samim time ne možemo znati koliko različitih problema će učenici odabrati, niti kakva će sve rješenja razviti, što nas iskreno veseli!
Inženjeri STEMI-ja i Infobipa razvili su za učenike edukacijske video materijale i programsko okruženje, pomoću kojih će se učenici, između ostaloga, upoznati s obradama prirodnog jezika, tehnologijama koje stoje iza proizvoda kao što su Google Translate, Siri, Amazon Alexa, Gmail. Također, naučit će kako pisane rečenice pretvarati u brojeve koje algoritmi strojnog učenja razumiju te pomoću njih u rečenicama prepoznaju korisnikovu namjeru ili pojedine entitete.

Koji su sve sljedeći koraci za škole koje su ušle u program?
Kao što je Marin naveo, učenici će prvo detektirati određeni problem, istražiti ga i započeti osmišljavati rješenje primjenom chatbota koji pokreće AI:
Zatim će sredinom ožujka zakoračiti u STEMI Lab, našu online platformu kroz koju će doći u kontakt s našim i Infobipovim inženjerima. Tu ćemo ih polako uvesti u priču s ciljem da razviju konceptualno razumijevanje što je chat, koje su glavne građevne komponente, što je obrada prirodnog jezika i strojno učenje i zašto se koristi prilikom izrade chatbota. Pri objašnjavanju temeljnih koncepata koristit će se Infobipova platforma answers gdje će učenici napraviti svoje prve botove kroz drag&drop sučelje. Potom će se krenuti dublje u tematiku kako bi saznali kako to sve skupa funkcionira “ispod haube”.
Naposljetku, učenici će izraditi vlastita rješenja koja su osmislila u prvom koraku i njih će podijeliti s javnosti, kao što svoje zanimljivosti dijele njihovi vršnjaci na YouTubeu. Kao dio javnosti, svi ćemo moći glasovati za najbolje radove, a pobjednike ćemo znati u lipnju 2021.
Za one koji nisu upali u program ovaj put, nova prilika ih čeka već na jesen, kada će se Škola budućnosti nastaviti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.