Bez vas ne može: Sistemski inženjeri, tražite li novu priliku u vrijeme krize?

Bez vas ne može: Sistemski inženjeri, tražite li novu priliku u vrijeme krize?

Ako ste u dubini istinski "problem solver", vi ste pravi kandidat za domaće timove koji i najzahtjevnijim korisnicima mogu olakšati poslovanje.

Ovu godinu ćemo pamtiti po mnogo toga, a različita poslovanja ponajviše po tome kako je 2020. bilo vrijeme odluke da se bez odgađanja krene u postavljanje ili unaprjeđenje postojeće cloud infrastrukture.

Uspostava takve infrastrukture omogućuje da neka tvrtka u potpunosti prebaci poslovanje u oblak bez potrebe za fizičkim, on-premise, radnim stanicama i podatkovnim centrima. No, sve je popularniji i hibridni pristup, gdje se dio aplikacija i podataka zadržava on-premise, dok se drugi u potpunosti prebacuje u oblak. Neki su svoje povjerenje za cloud dali Amazonu, IBM-u ili Microsoft Azureu, koji je u Hrvatskoj dostupan već neko vrijeme, a baš smo nedavno pisali o njegovim mogućnostima otkad je dostupan u Hrvatskoj pod okriljem Hrvatskog Telekoma i Combisa. No, ovaj put – fokus je na ljudima koji na tome rade.

Što se od njih danas traži saznali smo u razgovoru s Igorom Duževićem koji u Combisu vodi sektor profesionalnih usluga i sistemske integracije.

Igor komentira kako kompetencije fokusirane na cloud arhitekturu postaju neizostavan dio svake moderne kompanije koja se bavi sistem integracijom:

U Combisu smo jako ponosni na činjenicu da smo zajedno s kolegama iz HT-a uspješno implementirali jedinu Microsoft AzureStack infrastrukturu u Hrvatskoj. Riječ je o iznimno kompleksnoj i naprednoj arhitekturi koja omogućuje Azure funkcionalnosti u ‘lokalnom’ podatkovnom centru. Naša misija je približiti Cloud krajnjim korisnicima kroz ekspertizu lokalnih stručnjaka koji implementiraju i održavaju Microsoft AzureStack infrastrukturu koja je odnedavno dostupna i u Hrvatskoj.

Svoj Azure tim Combis planira širiti pa evo nove prilike za one koji ju traže. No, ako vas više zanimaju infrastrukturna rješenja za storage i backup sustave, sigurno ćete se prije naći u timu koji radi na najvećim i najsloženijim takvim rješenjima i uslugama za podatkovne centre u Hrvatskoj.

Virtualke – žile kucavice remote poslovanja

No, osim poslovanja u oblaku, virtualizacija je još jedan segment sistemskog inženjerstva koji je postao iznimno važan u vrijeme remote rada. Mnogi inženjeri nisu tek tako mogli nastaviti raditi svoj posao od doma – radne stanice na kojima inače rade fizički su uspostavljene u tvrtkama. Rješenje je, naravno, bilo postavljanje virtualnih. Što omogućuje da se operativni sustavi i aplikacije sa servera vrte unutar podatkovnog centra tvrtke dok se sve interakcije odvijaju na računalu inženjera odnosno klijenta.

Benefiti ovakvog uspostavljanja poslovanja su centralizirana kontrola nad aplikacijama i radnim površinama, ali isto tako i maksimiziranje hardverskih resursa koji se mogu zajednički koristiti. Na razini čitavog enterprise poslovanja, gdje na rješenjima rade stotine pa i tisuće zaposlenika – ovakav pristup štedi resurse, nudi sigurnost i nesmetan rad na povjerljivim informacijama i od doma.

U potrazi smo za sistem inženjerom za Microsoft Azure tehnologije

Almir Hadžić i ekipa iz Microsoft tima su u potrazi za novim radnim kolegom, provjeri odgovaraš li njegovim željama. ➡️ https://bit.ly/38FAJ72

Posted by Combis on Thursday, July 9, 2020

Tako se Combisov tim specijaliziran za Cloud i Enterprise virtualizaciju brzo razvijao kroz godine kako su rasli zahtjevi digitalizacije poslovanja. Svoje bogato iskustvo su prošle godine dokazali i implementacijom jednog od najvećih private cloud projekata u Hrvatskom Telekomu na više lokacija i preko 60 fizičkih servera, dodaje Igor.

Pritom su koristili najnaprednije alate i programska rješenja tvrtke VMware koja je svjetski lider na području virtualizacije i softverski definiranih podatkovnih centara. Osim toga, naš tim je modernizirao i podatkovni centar u Hrvatskoj pošti Mostar implementacijom softverski definiranog datacentra. HP Mostar je ovim projektom dobila brzu, pouzdanu, fleksibilnu i lako upravljivu IT infrastrukturu, što je imperativ za kvalitetno poslovanje u današnje vrijeme.

Combis je jedan od najvećih VMware partnera u RH i regiji, a ako vas zanimaju implementacije VMware i Veeam rješenja provjerite koga traže.

Samo kontejneri

Neovisno o tome koji dio sistemskog inženjerstva pokrivate, veći dio vas sigurno želi raditi na popularnim tehnologijama, ali i napredovati u najnovijima.

U vrijeme kada mnoga poslovanja teže digitalnoj transformaciji, korištenje arhitekture API servisa znači dodatnu konkurentnu prednost. Combis je nedavno u suradnji s Wiener osiguranjem imao priliku raditi na kompletnom rješenju za upravljanje API servisima. A infrastruktura je postavljena upravo na Red Hat OpenShift Container Platformi, jednoj od najpopularnijih za upravljanje kontejnerima.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Red Hat 3Scale zajedno s OpenShift Container platformom čini rješenje za kompletno upravljanje životnim ciklusom API servisa, što Wiener osiguranju omogućuje brzo i efikasno plasiranje novih aplikacija svojim korisnicima, ističe Igor:

U Wiener osiguranju su se odlučili na implementaciju najnaprednijeg i najpoznatijeg sustava za upravljanjem API-jima – RedHat 3Scale, a uobičajeni zadaci Combisovog tima osim implementacije su i održavanje i kontinuirano unapređivanje implementiranog sustava, koji je zasad jedini projekt ovakvog tipa u financijskoj industriji u Hrvatskoj.

Ova najrasprostranjenija platforma za upravljanje kontejnerima je de-facto industrijski standard pa su se inženjeri vjerojatno imali priliku susresti s njom, kaže Igor, ali i za one inženjere koji imaju know-how u radu s drugim platformama poput Vanilla Kubernetesima, Dockersom i sličnima, lako će “pohvatati konce” Red Hat OpenShift rješenja, ako se nađu u poziciji raditi s njima.

Spona između infrastrukture i zahtjeva klijenta

Jedan od dobrih primjera spajanja “mekih” i “tvrdih” vještina jest činjenica da sistemski inženjeri često sudjeluju u tehničkom pre salesu usluga pojedine tvrtke. Odnosno, moraju prepoznati poslovne i tehničke potrebe korisnika, predlagati im moguća rješenja te ih implementirati.

Kao sistemski inženjer glavna ste osoba kada treba razviti, testirati i pokrenuti okoline koje će omogućiti različitim softverskim rješenjima da funkcioniraju za stotine i tisuće korisnika. U slučaju Software-as-a-Service proizvoda vi ste oni koji prate funkcioniranje softvera, analizirate greške u sustavu i vraćate servise u život ako slučajno “padnu”.

Ali najvažnija u vezi s tim činjenica je da odlični sistemaši moraju biti i sposobni programeri i dobri komunikatori. Osim što moraju baratati znanjem o različitim pojedinostima sustava, sistemski inženjeri isto tako moraju imati razvijene “meke vještine” kako bi u komunikaciji s korisnicima, koji imaju problema sa sustavom, (pro)aktivno analizirali i učinkovito preveli njihove probleme u “računalni jezik”.

Sistemaši, nemate lak zadatak. Ali zato ste i traženi

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.