Ako ste u dubini istinski "problem solver", vi ste pravi kandidat za domaće timove koji i najzahtjevnijim korisnicima mogu olakšati poslovanje.
Ovu godinu ćemo pamtiti po mnogo toga, a različita poslovanja ponajviše po tome kako je 2020. bilo vrijeme odluke da se bez odgađanja krene u postavljanje ili unaprjeđenje postojeće cloud infrastrukture.
Uspostava takve infrastrukture omogućuje da neka tvrtka u potpunosti prebaci poslovanje u oblak bez potrebe za fizičkim, on-premise, radnim stanicama i podatkovnim centrima. No, sve je popularniji i hibridni pristup, gdje se dio aplikacija i podataka zadržava on-premise, dok se drugi u potpunosti prebacuje u oblak. Neki su svoje povjerenje za cloud dali Amazonu, IBM-u ili Microsoft Azureu, koji je u Hrvatskoj dostupan već neko vrijeme, a baš smo nedavno pisali o njegovim mogućnostima otkad je dostupan u Hrvatskoj pod okriljem Hrvatskog Telekoma i Combisa. No, ovaj put – fokus je na ljudima koji na tome rade.
Što se od njih danas traži saznali smo u razgovoru s Igorom Duževićem koji u Combisu vodi sektor profesionalnih usluga i sistemske integracije.
Igor komentira kako kompetencije fokusirane na cloud arhitekturu postaju neizostavan dio svake moderne kompanije koja se bavi sistem integracijom:
U Combisu smo jako ponosni na činjenicu da smo zajedno s kolegama iz HT-a uspješno implementirali jedinu Microsoft AzureStack infrastrukturu u Hrvatskoj. Riječ je o iznimno kompleksnoj i naprednoj arhitekturi koja omogućuje Azure funkcionalnosti u ‘lokalnom’ podatkovnom centru. Naša misija je približiti Cloud krajnjim korisnicima kroz ekspertizu lokalnih stručnjaka koji implementiraju i održavaju Microsoft AzureStack infrastrukturu koja je odnedavno dostupna i u Hrvatskoj.
Svoj Azure tim Combis planira širiti pa evo nove prilike za one koji ju traže. No, ako vas više zanimaju infrastrukturna rješenja za storage i backup sustave, sigurno ćete se prije naći u timu koji radi na najvećim i najsloženijim takvim rješenjima i uslugama za podatkovne centre u Hrvatskoj.
Virtualke – žile kucavice remote poslovanja
No, osim poslovanja u oblaku, virtualizacija je još jedan segment sistemskog inženjerstva koji je postao iznimno važan u vrijeme remote rada. Mnogi inženjeri nisu tek tako mogli nastaviti raditi svoj posao od doma – radne stanice na kojima inače rade fizički su uspostavljene u tvrtkama. Rješenje je, naravno, bilo postavljanje virtualnih. Što omogućuje da se operativni sustavi i aplikacije sa servera vrte unutar podatkovnog centra tvrtke dok se sve interakcije odvijaju na računalu inženjera odnosno klijenta.
Benefiti ovakvog uspostavljanja poslovanja su centralizirana kontrola nad aplikacijama i radnim površinama, ali isto tako i maksimiziranje hardverskih resursa koji se mogu zajednički koristiti. Na razini čitavog enterprise poslovanja, gdje na rješenjima rade stotine pa i tisuće zaposlenika – ovakav pristup štedi resurse, nudi sigurnost i nesmetan rad na povjerljivim informacijama i od doma.
U potrazi smo za sistem inženjerom za Microsoft Azure tehnologije
Almir Hadžić i ekipa iz Microsoft tima su u potrazi za novim radnim kolegom, provjeri odgovaraš li njegovim željama. ➡️ https://bit.ly/38FAJ72
Posted by Combis on Thursday, July 9, 2020
Tako se Combisov tim specijaliziran za Cloud i Enterprise virtualizaciju brzo razvijao kroz godine kako su rasli zahtjevi digitalizacije poslovanja. Svoje bogato iskustvo su prošle godine dokazali i implementacijom jednog od najvećih private cloud projekata u Hrvatskom Telekomu na više lokacija i preko 60 fizičkih servera, dodaje Igor.
Pritom su koristili najnaprednije alate i programska rješenja tvrtke VMware koja je svjetski lider na području virtualizacije i softverski definiranih podatkovnih centara. Osim toga, naš tim je modernizirao i podatkovni centar u Hrvatskoj pošti Mostar implementacijom softverski definiranog datacentra. HP Mostar je ovim projektom dobila brzu, pouzdanu, fleksibilnu i lako upravljivu IT infrastrukturu, što je imperativ za kvalitetno poslovanje u današnje vrijeme.
Combis je jedan od najvećih VMware partnera u RH i regiji, a ako vas zanimaju implementacije VMware i Veeam rješenja provjerite koga traže.
Samo kontejneri
Neovisno o tome koji dio sistemskog inženjerstva pokrivate, veći dio vas sigurno želi raditi na popularnim tehnologijama, ali i napredovati u najnovijima.
U vrijeme kada mnoga poslovanja teže digitalnoj transformaciji, korištenje arhitekture API servisa znači dodatnu konkurentnu prednost. Combis je nedavno u suradnji s Wiener osiguranjem imao priliku raditi na kompletnom rješenju za upravljanje API servisima. A infrastruktura je postavljena upravo na Red Hat OpenShift Container Platformi, jednoj od najpopularnijih za upravljanje kontejnerima.
Red Hat 3Scale zajedno s OpenShift Container platformom čini rješenje za kompletno upravljanje životnim ciklusom API servisa, što Wiener osiguranju omogućuje brzo i efikasno plasiranje novih aplikacija svojim korisnicima, ističe Igor:
U Wiener osiguranju su se odlučili na implementaciju najnaprednijeg i najpoznatijeg sustava za upravljanjem API-jima – RedHat 3Scale, a uobičajeni zadaci Combisovog tima osim implementacije su i održavanje i kontinuirano unapređivanje implementiranog sustava, koji je zasad jedini projekt ovakvog tipa u financijskoj industriji u Hrvatskoj.
Ova najrasprostranjenija platforma za upravljanje kontejnerima je de-facto industrijski standard pa su se inženjeri vjerojatno imali priliku susresti s njom, kaže Igor, ali i za one inženjere koji imaju know-how u radu s drugim platformama poput Vanilla Kubernetesima, Dockersom i sličnima, lako će “pohvatati konce” Red Hat OpenShift rješenja, ako se nađu u poziciji raditi s njima.
Spona između infrastrukture i zahtjeva klijenta

Kao sistemski inženjer glavna ste osoba kada treba razviti, testirati i pokrenuti okoline koje će omogućiti različitim softverskim rješenjima da funkcioniraju za stotine i tisuće korisnika. U slučaju Software-as-a-Service proizvoda vi ste oni koji prate funkcioniranje softvera, analizirate greške u sustavu i vraćate servise u život ako slučajno “padnu”.
Ali najvažnija u vezi s tim činjenica je da odlični sistemaši moraju biti i sposobni programeri i dobri komunikatori. Osim što moraju baratati znanjem o različitim pojedinostima sustava, sistemski inženjeri isto tako moraju imati razvijene “meke vještine” kako bi u komunikaciji s korisnicima, koji imaju problema sa sustavom, (pro)aktivno analizirali i učinkovito preveli njihove probleme u “računalni jezik”.
Sistemaši, nemate lak zadatak. Ali zato ste i traženi…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.