SEO za menadžere – Zašto su tražilice bitne?
Tražilicama dugujemo sve, htjeli mi to priznati ili ne. Barem u posjetiteljima naših web stranica. Kako tražilice vladaju i zašto je upravo SEO rješenje koje menadžeri projekata više ne smiju ignorirati. Prema najnovijim mjerenjima Hitwisea Google u SAD-u drži 74,04 posto svih pretraživanja. Ta brojka je u Hrvatskoj znatno veća s obzirom da Hrvati uopće ne koriste Yahoo i Bing (bivši MSN) za pretraživanja.
Tražilice nitko ne može ignorirati pa ni menadžeri projekata. Prema najnovijim mjerenjima Hitwisea Google u SAD-u drži 74,04 posto svih pretraživanja. Ta brojka je u Hrvatskoj znatno veća s obzirom da Hrvati uopće ne koriste Yahoo i Bing (bivši MSN) za pretraživanja. Njih više koriste za email. Yahoo i Bing drže preko 20 posto svih pretraživanja u SAD-u. Hrvatski korisnici Google koriste mnogo više nego oni u SAD-u, što pokazuju i statistike najposjećenijih hrvatskih web stranica.
Tražilica naša svakodnevna
Većina posjetitelja za pronalazak informacija koristi upravo tražilice. U Hrvatskoj uglavnom koriste Google i to znatno više hrvatsku verziju Google.hr nego Google.com. Upravo zbog toga većina hrvatskih stranica ovisi o Googleu kad je u pitanju sama posjećenost stranica. Google je glavni izvor posjećenosti većine stranica u svijetu, a pogotovo u Hrvatskoj. Niti jedna hrvatska stranica bez obzira na jačinu brenda ne bi bila toliko posjećena bez Googlea, kamoli stranica “slabijeg” ili pak nepostojećeg brenda.
Ići u projekt i ne razmišljajući o tome gdje se većina posjetitelja nalazi znači ne poznavati tržište, internet te internet marketinga. Menadžeri koji odbacuju ili neozbiljno shvaćaju tražilice, pogotovu u počecima, uvijek loše završe. Čude se nedostatku posjeta i toliko posjećenijoj konkurenciji. Razlog je jednostavan: Uz brend, tražilice (u našem slučaju Google) imaju najveći utjecaj na broj posjetitelja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.