
Hibridna banka: Pilot projektom dokazali da u svakom trenutku 60% tima može raditi na daljinu!
Uz visok NPS (Net Promoter Score) od 68, pilot projekt hibridnog rada u Raiffeisen banci pokazatelj je kako tradicionalne industrije mogu prihvatiti novi način rada uz pravi, otvoreni pristup. U intervjuu za Netokraciju, voditelj projekta i CSO Dalibor Kovačević otkriva realno stanje stvari!
“Kad smo na početku pandemije krenuli raditi od doma, bio je to izazovan period, a pod izazovan mislim na potpuni kaos. Supruga i ja smo oboje radili od doma, a klinci su se igrali od doma,” početak svima nam teškog lockdowna opisuje Dalibor Kovačević, Chief Security Officer u Raiffeisen banci.
Dalibor mi je još u prvoj polovici godine otkrio kako su nakon što su za gotovo sve zaposlenike, uslijed pandemije, uspjeli uspostaviti uvjete rada od doma odlučili ići jedan korak dalje od većine banaka u Hrvatskoj i za novu realnost se pripremiti potpunim prelaskom na hibridni rad. U trenutku kad su tehnološke tvrtke spakirale laptope i samo se prebacile na Slack ili Microsoft Teams, a većina ostalih se žalila da ne mogu tako raditi – Dalibor i njegov tim dobili su zadatak odraditi pilot projekta koji će prozvati RBAlity.
Tradicionalna organizacija poput banke je u ovom slučaju odlučila ne samo prijeći na novi model privremeno, već ga potpuno prigrliti kao budućnost rada uopće.
Iako su se dugogodišnje prakse promijenile preko noći – ljudi i njihove navike nisu
Dalibor otkriva kako nisu samo htjeli s nekoliko procedura propisati mogućnost rada od doma, već im je cilj zaista bio stvoriti radno okružje koje će omogućiti hibridni način rada i urede preusmjeriti prvenstveno na suradnju, mišljenje koje dijeli s arhitektom Damjanom Geberom koji je u Netokracija Podcastu naveo kako je upravo kolaboracija budućnost modernog ureda:
Princip Hot Deskova, odnosno hot seatova nam to omogućava. Npr. Jedan dan sjedite s vašom organizacijskom jedinicom, drugi dan ste s projektnim timom pa 2 dana radite od doma, a petak odradite s vikendice.
Tijekom ljeta mi se Dalibor povjerio kako očekuje da će teško promijeniti ukorijenjene navike koje postoje dugi niz godina. Kako će netko odustati od vlastitog stola i zaista prihvatiti hot deskove koji su dosad u Hrvatskoj bili prvenstveno prisutni u coworking prostorima.

Srećom, Daliborova briga je bila pretjerana s obzirom na to da su kroz pilot projekt njegovi kolege i kolegice prihvatili takav način rada. Pravi izazov im je bio “radni setup” kod zaposlenika doma. Primjerice, bilo je teško pribaviti dovoljne količine točno određenih laptopa koje koriste u Raiffeisen grupi zbog pandemije:
Još tražimo pravi model kako zaposlenicima na najbolji način pomoći opremiti radno mjesto u njihovom domu, a jedan od ključnih inputa koji nam nedostaje je i novi Zakon o radu koji će biti ključan u izboru modela.
Dalibor nije jedini koji čeka novi Zakon o radu s obzirom na to da smo upravo o promjenama za rad na daljinu na Netokracija Podcastu pričali s Milicom Jovanović iz Hrvatske udruge poslodavaca.
Zadovoljstvo zaposlenika je bitnije od poslovne opravdanosti!
Dalibor i njegov tim u Raiffeisen banci od samog početka su znali kako je jedini način do uspješnog pilota – da se iskreno usredotoče na zadovoljstvo djelatnika:
Sve polazi od toga i oko te premise smo graditi cijeli projekt. Mora tu biti i Business case, ali on je samo tu kao „nusproizvod“ i mislim da je to jedna od ključnih lekcija koju bih podijelio. Ovakva inicijative ne smije kao polazišnu točku imati business case, već zadovoljstvo zaposlenika.
Zaposlenici u pilot projektu na kraju nisu pokazali otpor prema hot deskovima, već dapače – sviđala im se fleksibilnost i novi prostor. Neki specifični izazovi poput nedostatka pisača u kućnim uredima su zapravo pokazali – ne toliko potrebu za opremom, koliko digitalizacijom i promjenom navika. Dalibor navodi kako printaju puno manje, vjerojatno i 90 posto manje, a posao ne pati! Microsoft Teams je, primjerice, već postao standard komunikacije u Raiffeisenu, pri čemu navodi kako je neovisno o kanalu interna komunikacija jedan od ključnih aspekata RBAlityja – i da pokušavaju komunicirati kontinuirano, transparentno i na jednostavan način. Novi model rada je kroz upravo tu komunikaciju i kontinuiran rad polako sjeo na svoje mjesto:
S obzirom na to da imam dvoje djece vrtićkog uzrasta (sad 3 i 5 godina), njima je sve to bila velika zabava i u prvih tjedan-dva nisu pokazivali nimalo razumijevanja za naše sastanke, telefonske razgovore i sl. Mislim da je dovoljno reći da su po količini izgovorenih riječi možda bili važniji član kriznog tima od mene. Naravno s vremenom se to sve stabiliziralo, oprema se malo prilagodila, našli smo dobar ritam i sve je profunkcioniralo.
100 posto raditi na daljinu dok radite u banci
Nastavno na pilot, Dalibor mi je naglasio kako im je cilj omogućiti da svi zaposlenici mogu raditi na daljinu, a krajnji cilj im je da u svakom trenutku 50 do 60 posto zaposlenika može raditi od doma uz opremu koju će im osigurati:
Naši „RBAlity“ zaposlenici koji imaju mogućnost rada od doma (ne rade u fizičkim poslovnicama banke) će imati standardni set opreme koji im to osigurava. To znači da imaju laptop, headset i mobitel. Mobila tarifa koju imaju na službenom mobitelu mora biti dovoljna da podrži remote rad, a tu se prvenstveno misli na dovoljnu količinu Internet prometa.

Projekt su od samog početka razvijali agilno, pokušavajući učiti jedni od drugih. Stvorili su tako i interni priručnik temeljem svega što su naučili da funkcionira dok članovi njihovog tima rade od doma, a napuštajući prakse koje se nisu pokazale učinkovitima:
S obzirom na to da se radi o potpuno novom pristupu i leadership banke mora naučiti kako najbolje raditi u novom okruženju. Nekima je to prirodno i lako se uklapaju u takav način rada, a nekima je potrebna podrška. To vrijedi za leadership, ali i za sve zaposlenike i tu je uloga HR-a ključna.
Zašto ne biste mogli ujutro na miru odvesti klince u vrtić i popiti kavu?
Ispostavilo se da nije ni čudo da je Dalibor preuzeo ovaj projekt s obzirom na to da je i prije pandemije smatrao da je rad od doma, ili možda preciznije – remote work – nešto što bi trebalo biti standard:
To je jedan od razloga zašto sam predložio ovu inicijativu i zašto mi je ona važna – čvrsto vjerujem u nju i vjerujem da je to već trebao biti standard u poslovnom svijetu. Ja sam, na primjer, kroz ovaj period razvio i neke druge navike. Kako imam više vremena ujutro jer ne putujem na posao, iskoristim to vrijeme za popiti jutarnju kavu u lokalnom kafiću. Odvezem klince u vrtić i u tih pola sata koje bih inače proveo u jutarnjoj gužvi, popijem kavu, riješim mailove i dobijem mali „headstart“ za dan. Moram priznati da mi ovaj dio dana sad već nedostaje.
Dodatan benefit koji Dalibor vidi u hibridnom radu kroz RBAlity jest taj da stavlja zaposlenike Raiffeisen banke u istu situaciju s korisnicima koje će bolje razumjeti, jer korisnici banaka više ne žele da ih se “tjera u poslovnicu”.
Projekt RBAlity se nastavlja u 2021. pri čemu im je sad prioritet osigurati preduvjete – opremu, prostor, redizajn ureda, radno-pravni aspekt, a potom – kroz edukacije, meetupove i druge aktivnosti odjela za ljudske resurse omogućiti Raiffeisenovim zaposlenicima da nesmetano rade, uče u praksi i prilagođavaju se daljnjoj realnosti rada na daljinu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.