Rails Girls Zagreb: Kako su geekete naučile Rails i napravile svoju prvu web aplikaciju

Rails Girls Zagreb: Kako su geekete naučile Rails i napravile svoju prvu web aplikaciju

Rails Girls Zagreb, besplatna radionica programiranja u Rubyu održala se ovog vikenda, točnije u petak i subotu u Zagrebu u prostorijama Hrvatske gospodarske komore gdje je više od 50 sudionica s različitim stupnjem predznanja došlo bolje razumijeti Ruby on Rails - a napravile su i svoje prve internetske aplikacije.

Rails Girls

Rails Girls Zagreb, besplatna radionica programiranja u Rubyu održala se ovog vikenda, točnije u petak i subotu u Zagrebu u prostorijama Hrvatske gospodarske komore gdje je više od 50 sudionica s različitim stupnjem predznanja došlo bolje razumijeti Ruby on Rails – a napravile su i svoje prve internetske aplikacije.

Razlog prijavljivanja na ovakvo okupljanje se može svesti na jedan glavni razlog – nedostatak kvalitetnih mentora i mentorica uz čiji rad shvaćanje razvojnog procesa ide daleko brže i jednostavnije, što se pokazalo točnim tokom vikenda. Lucija Gregov, glavna organizatorica Rails Girls objasnila je kako je interes bio daleko veći – čak 415 prijavljenih osoba, a mjesta je bilo za samo 50:

Izbor 50-ak sudionica i sudionika koje smo mogli primiti je bio iznimno težak s obzirom na to da se konačan broj prijava popeo na 415. Tijekom cijele radionice sudjelovalo je 16 mentora odnosno mentorica koji su bili oduševljeni motivacijom djevojaka. Zaista smo zadovoljni s odrađenim te smo primili niz prijedloga koje ćemo pokušati uvažiti kako bismo organizirali još radionica. Jedan od naših mentora je ovom prilikom stigao i iz Finske te je time stigla i međunarodna potpora našoj organizaciji.

Svakako se zahvaljujem i ostalim kolegicama i kolegama koji su uložili svoje slobodno vrijeme i bez kojih ovo ne bi bilo moguće, a to su Mislav Marohnić, Ivana Vasilj, Bojana Mandić, Tomislav Capan, Tomislav Car, Bruno Sutić, Filip Defar, Branimir Šloser, Nur Sah Ketene, Renato Kaćera, Ivan Lučev, Josip Bišćan, Davor Runje, Nikola Šantić, Željko Kunica, Goran Pizent i Nikola Kapravljević.

Mislav Marohnić koji ima dugogodišnje iskustvo s Rails frameworkom vodio je sve kroz izradu internetske aplikacije u RoR-u. Sudionice i sudionici bili su podijeljeni za rad u grupama od pet članica odnosno članova te je svaka grupa imala dodijeljenu mentoricu odnosno mentora koja/i je cijelo vrijeme bila/o na raspolaganju za sva dodatna pitanja.

Više o samom događanju saznajte na Rails Girls Zagreb, a niže pogledajte fotografije s događanja (klik za veću fotku)

Mislav Marohnić

Rails Girls

Rails Girls

Rails Girls

Rails Girls

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nenad

    Nenad

    22. 10. 2012. u 5:08 pm Odgovori

    Kad vidim toliko “geeketa” na jednom mjestu sav se nekako, khm, khm, jelte…..

    Šalu na stranu svaka čast curama i ženama. Fali u ovom poslu cura, djevojaka i žena. Go girls, go.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Intervju

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.