
Sad je pravo vrijeme da otputujete: Prosurfali smo i odabrali top pet alata za rezervaciju
Kad, ako ne sada? Zove nas sunce, zove nas more, a ako niste ljubitelj ljetnih aktivnosti, planine i kakvi sjeverniji krajevi samo čekaju da ih konačno ili opet posjetite. Zašto ne biste iskoristili čari tehnologije i svu silu alata koji vam pomažu da nađete najjeftinije avionske karte, smještaj koji vam najviše odgovara i da destinaciju upoznate kao ‘lokalac’? Evo nekolicine osnovnih alata koje možete koristiti za maštanje o odredištima - i rezervaciju putovanja, smještaja ili vodiča!
Prvo, nekoliko zanimljivih činjenica o navikama putovanja Hrvata. Prema istraživanju MasterIndex provedenom u svibnju 2015., Hrvati će ove godine radije provesti ljetne praznike u Hrvatskoj, kada se usporedi isto razdoblje prošle godine (postotak je porastao s 51 na 56). No, oni koji idu u inozemstvo, najčešće posjećuju Rim (9%), London (9%), Pariz (7%) i Milano (5%). Koju god destinaciju odabrali, prvo na nju morate stići…
Momondo
Ili možete i obrnuto – provjeriti gdje su u vrijeme kada želite putovati povoljne cijene letova. Gdje pronaći najpovoljnije avionske karte? Vječno je to pitanje. Servisa koji to nude ima napretek, ali ja uvijek nekako gravitiram prema Momondu.
Stranica je to koja nudi informacije i o letovima i o smještaju i o automobilima, ali nekako ju najčešće koristim za onu prvu svrhu.
Samo je potrebno unijeti nekoliko osnovnih podataka – početnu lokaciju, kamo letite, koliko osoba ide, tražite li povratnu kartu, klasa, koje razdoblje vas zanima… I izlistat će vam prijedloge letova, rangirajući ih od najboljih prema najmanje odgovarajućima. Na vrhu su oni koji imaju najbolji omjer cijene i duljine trajanja leta, a potom slijede ponude koje bi vam možda manje odgovarale. Kombinira razne avioprijevoznike za najpovoljniji let.
Ako se sada samo informirate, možete se predbilježiti da vam sustav šalje obavijesti o promjeni cijene leta koja vas zanima. Tko zna, možda upravo let koji vas zanima za nekoliko tjedana bude znatno povoljniji?
Preko Momondoa ne kupujete direktno karte, ali vas stranica preusmjerava na servise za kupovinu gdje možete kupovinu i dovršiti.
Booking
U redu, sad imate kartu u džepu ili barem na mailu, no gdje ćete odsjesti? Ako ste više za tradicionalniji smještaj, poput hotela ili apartmana, Booking je zasigurno destinacija broj jedan. Servis je dostupan na hrvatskom jeziku, kao i služba za korisnike, stoga se lako možete s njima sporazumjeti ako dođe do kakvih zapinjanja. Međutim, sve manje-više funkcionira jednostavno – odaberite destinaciju, vrijeme u kojem biste tamo odsjeli, broj osoba, razlog putovanja (inače, ono istraživanje s početka teksta pokazalo je i da Hrvati dvostruko više putuju radi zabave – 65% – nego radi posla – 35%)… I provjerite što se nudi.
Naravno, možete ih filtrirati po mnogim drugim parametrima, poput broja zvjezdica, ocjene gostiju, interneta, primaju li se i kućni ljubimci, ima li smještaj parkiralište… Uz svaki smještaj prikazana je i njegova ocjena, temeljena na recenzijama gostiju (njihove komentare možete i pročitati). Prikazuje se i koliko osoba upravo u tom trenutku pregledava taj smještaj te kad je napravljena zadnja rezervacija. Plaćanje ovisi o samom smještaju – da bi se mogla napraviti rezervacija, potrebno je unijeti podatke s kreditne kartice, a plaćanje se izvršava ili u smještaju ili odmah. Ako se predomislite, moguće je preko servisa otkazati smještaj, a u većini slučajeva ta se usluga ne naplaćuje.
Booking Now
Ako ste više spontani putnik, možda će vam se svidjeti usluga Booking Now. Riječ je o mobilnoj aplikaciji koja prvenstveno služi za rezervaciju smještaja u blizini – i to odmah. Recimo da se igrom slučaja probudite u… Cluj-Napoci. Ili Brugesu. Ili tko zna gdje. Booking Now nudi informacije o 600.000 smještaja, a kombinira podatke o vama te one s Bookinga kako bi dao relevantne ponude.
Airbnb
Ako pak ne želite hotele ili apartmane, nego želite iskusiti život u novom gradu kao da ste ‘lokalac’, najbolje je da se uselite u nečiju sobu ili stan. Tomu služi Airbnb, meni najdraža internetska destinacija za maštanje o putovanjima i rezervaciju smještaja. Tako sam prije nekoliko tjedana provela vikend u Beogradu u studentskom stančiću djevojke koja je trenutno u Izraelu, u Novom su me Sadu domaćini počastili domaćim suhomesnatim proizvodima i vinom (ali i lošim liftom u kojem sam se zaglavila), u Sofiji nisam dobila prekrivače, ali u tu su se svrhu iskoristile bunde i neuobičajena količina plišanih životinja (priča s liftom se ponovila), dok u Londonu nije bilo liftova, ali je bilo vrtoglavih spiralnih stuba koje su povezivale dva kata uskog i simpatičnog stana.
Prilika je to da “uđete” u život osobe koja doista živi u mjestu u kojem želite odsjesti, upoznate tu osobu i njene navike (iako ima dosta profesionalnih iznajmljivača pa se ta doza osobnosti gubi). Smještajem do sada nisam bila razočarana, a lako je odabrati odgovarajući jer Airbnb inzistira na kvalitetnim slikama stanova. Plaćanje i komunikacija s domaćinom odvija se preko samog servisa, stoga nije zgorega instalirati i mobilnu aplikaciju.
Vayable
Kako biste još bolje doživjeli destinaciju kao ‘lokalac’, najbolje je da vas kroz mjesto provede upravo – ‘lokalac’. Vayable je servis putem kojega možete pronaći lokalne osobe koje će služiti kao turistički vodiči, ali s onim zanimljivijim, insajderskim informacijama. Želite pronaći mjesta u New Yorku na kojima možete fino jesti u ponoć? Nema problema. Koje su najbolje destinacije za noćno fotografiranje Pariza? Svi će vam prijatelji na Instagramu zavidjeti nakon ove turneje. Gdje se u Berlinu rađao i cvao punk u sedamdesetim godinama? Adie zna!
Za svaku turneju mogu se pronaći i komentari korisnika, a turneje se mogu i spremiti kako biste ih kasnije pronašli, ako ih sada ne rezervirate. Ako se pak odlučite za rezervaciju, opet se sve može napraviti putem servisa – naplata se ne vrši dok rezervacija nije potvrđena. Imate pitanja? Pošaljite poruku vodiču.
Bonus: Domaći ili poludomaći projekti za putnike
Postoji i dobar broj zanimljivih domaćih projekata koje treba imati na oku. Primjerice, Spotie nudi laku rezervaciju smještaja, bez dodatnih naknada, ali za sada je fokusiran samo na naše primorje. Hitlist daje informacije o cijenama letova, ovisno o lokacijama koje vas zanimaju, a Viatralala nudi mogućnosti rezervacija aktivnosti dok ste na putu, poput vinskih turneja, planinarenja ili vožnje brodom, a isto je trenutno fokusiran na regiju.
I, eto, klik tamo, klik vamo i isplanirali ste cijeli put. Što čekate? Putovnicu u ruke (ako vam treba), ručnik na rame i vidimo se za koji tjedan. 😉
Članak o alatima za rezervaciju putovanja, smještaja i dodatnim uslugama osigurao je MasterCard®. Ljeto je tu, vrijeme je da upoznate nove ulice, prolaze, restorane, plaže…
Prije no što se bacite u (online) rezervaciju putovanja i prije no što otputujete, pročitajte MasterCard savjete:
Prema TNS Cross-border payments cost istraživanju iz 2015., usporedbom primijenjenih tečajeva prilikom kupnje valuta u mjenjačnicama i bankama u zemlji i inozemstvu te usporedbom tečajeva korištenih prilikom kupnje karticom u inozemstvu, dokazano je da su tečajevi primijenjeni prilikom kupnje karticom u inozemstvu najpovoljniji za korisnike. Kartice su vrlo sigurno i praktično rješenje: u slučaju gubitka, kartica se može lako blokirati pozivom prema banci izdavatelju, a mnoge banke primjenjuju i različita rješenja hitne zamjene i dostave izgubljene kartice korisnicima gdjegod se oni nalazili, kako bi neometano mogli nastaviti svoje putovanje.
Provjerite ima li trgovina SecureCode™
Pri online kupnji svakako provjerite ima li web trgovina oznaku SecureCode. Rješenja poput MasterCard® SecureCode™ pružaju dodatnu zaštitu korisnicima kartica. Ukratko, to je privatni kod koji znaju samo korisnik kartice i banka koja ju je izdala, a kojem trgovci nemaju pristup. Na taj način, korisnici kartica mogu biti sigurni da se svaka njihova transakcija zasebno odobrava. Logo ove usluge vidljiv je na web stranicama trgovaca.
Nikada ne zapisujte PIN i CVC broj
Kako biste se dodatno zaštitili od prevara pri online kupnji, zapamtite vaš osobni identifikacijski broj PIN i nikada ga ne zapisujte. PIN i CVC broj (troznamenkasti kontrolni broj na poleđini kartice koji omogućava kupovinu putem interneta) nemojte nikome otkrivati.
Vaša prava kao potrošača
Ako ste ipak odlučili da ne želite naručeni proizvod, imate pravo u roku 14 dana obavijestiti trgovca i vratiti proizvod, pri čemu dobivate povrat novca.
A što je s poštarinom i carinom?
Poštarinu snosite vi, odnosno kupac, osim u slučaju većih narudžbi kada je poštarina besplatna. O tome odlučuje svaka web trgovina individualno. Također obratite pozornost na to da proizvode naručujete iz trgovina koje se u Europi jer u tom slučaju ne plaćate carinu, a zbog blizine i poštarina je u tom slučaju jeftinija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
01. 07. 2015. u 12:31 pm
Booking definitivno ne bih preporučio, odnose se prema klijentima loše
Mia Biberović
01. 07. 2015. u 12:37 pm
Prema poslovnim ili privatnim klijentima? Kao privatni korisnik nisam nikad imala problema, ali, doduše, nisam nikad ni naišla na problem koji bih trebala uz njihovu pomoć rješavati tako da ne znam kakva im je služba za korisnike.