Prvi regionalni Crowdfunding Forum: Što je bitno za daljnji razvoj regionalne crowdfunding scene?

Prvi regionalni Crowdfunding Forum: Što je bitno za daljnji razvoj regionalne crowdfunding scene?

Nedavno otvoreni kreativni centar Poligon u Ljubljani prošli vikend bio je domaćin prvog regionalnog Crowdfunding Foruma koji je okupio eksperte iz Austrije, Mađarske, Italije, Slovenije i Hrvatske, a na kojem su prezentirani najnoviji trendovi i prakse u ovoj mladoj industriji. Nije slučajno da se forum održao u Sloveniji, crowdfunding sili u regiji, a nastao je kao nastavak dobrih praksa inicijativa Slovenia Coworking, Slovenia Crowdfunding i Kreativne zone Šiška.

Crowdfunding forum otvorio je Luka Piškorič
Na Crowdfunding forumu Luka Piškorič predstavio je razvoj crowdfunding scene u Sloveniji (Slike: David Lotrič/Poligon)

Nedavno otvoreni kreativni centar Poligon u Ljubljani prošli vikend bio je domaćin prvog regionalnog Crowdfunding Foruma koji je okupio eksperte iz Austrije, Mađarske, Italije, Slovenije i Hrvatske, a na kojem su prezentirani najnoviji trendovi i prakse u ovoj mladoj industriji.

Nije slučajno da se forum održao u Sloveniji, crowdfunding sili u regiji. Nastao je kao nastavak dobrih praksa inicijativa Slovenia Coworking, Slovenia Crowdfunding i Kreativne zone Šiška. Luka Piškorič, jedan od osnivača Poligona, predstavio je razvoj crowdfunding scene u Sloveniji i naglasio neke od ključnih trenutaka.

Krenuli smo od PopUp Doma i jednostavne radionice “How to crowdfund” održane u listopadu 2012. za koju je postojao veliki interes. A kino Šiška je postao ‘melting pot’ za većinu uspješnih slovenskih crowdfunding kampanja. Trenutno nam je najveći izazov kako kreativce preobratiti u poduzetnike.

Rezultat njihovog napora najbolje se ocrtava u brojci od 1,800.000 dolara prikupljenih u slovenskim crowdfunding kampanjama u kojima je sudjelovalo preko 15.000 donatora. Nedavno je ostvarena i suradnja sa Regionalnom razvojnom agencijom Ljubljanske urbane regije koja je omogućila da mladi poduzetnici jednom tjedno sa stručnjacima Slovenia Crowdfunding inicijative rade na pripremama svojih kampanja, a u zagovarački proces uključio se institut ZMAG, kojemu je cilj sudjelovati u pripremi zakonskih i operativnih akata za pokretanje poduzetništva uz pomoć grupnog financiranja.

Jason Best
Jason Best govorio je o izazovima koje predstavlja legislativa nužna za legalizaciju investicije u obliku grupnog financiranja.

Odličan uvod u grupno financiranje malog poduzetništva u Americi dao je Jason Best, jedan od trojice ljudi odgovornih za kreiranje CrowdFund investicijskog okvira koji je bio temelj za Obamin JOBS Act, a koji omogućuje promjene u legislativi kako bi se legalizirale investicije grupnog financiranja.

Najveći izazov bio je osigurati se od najgoreg mogućeg scenarija. Što ako neki umirovljenik ostane bez svoje životne ušteđevine ili mirovine?

Prezentirajući brojke koje pokazuju pozitivne strane grupnog financiranja na američko gospodarstvo, naveo je da su uvedeni zaštitni mehanizmi koji omogućuju da se putem grupnog financiranja investira 5% godišnjih prihoda za osobe koje zarađuju do 100.000 dolara godišnje, odnosno 10% za osobe koje zarađuju do 1 milijun dolara.

Italija, primjer koji treba slijediti

Najveći korak u razvoju crowdfunding regulative u regiji napravljen je u Italiji, koji je prezentirala  Daniela Castrataro, jedna od osnivačica godišnje konferencije CrowdFuture koja se održava u Rimu i predsjednica talijanske crowdfunding mreže. Daniela je i autorica najposjećenijeg crowdfunding bloga u Italiji.

 Daniela Castrataro
Daniela Castrataro pojasnila je stanje grupnog financiranja u Italiji.

U Italiji postoji 40 različitih crowdfunding platformi koje pokrivaju sva 4 modela grupnog financiranja (donacije, nagrade, zajmovi, udjeli) koje svoje poslovanje temelje na istom poslovnom modelu. Od uspješnih projekata uzimaju postotak prikupljenog novca.

Prve platforme počele su se pojavljivati još 2005. Međutim, prava navala počela je u 2011. Danas ih imamo četrdesetak od kojih 27 aktivno, a ostakak u pre-launch fazi.

Otkako je krajem prošle godine talijanska financijska agencija CONSOB donijela regulativu koja omogućuje investicijsko grupno financiranje, pokrenute su tri platforme na kojima je moguće ponuditi vlasničke udjele, navodi Daniela.

Ukupne brojke talijanskog tržišta možda nisu impresivne poput američkih, ali svakako pokazuju kako postoji značajan potencijal za daljnji razvoj crowdfundinga u Europi čije je tržište previše rascjepkano. Do sada je na talijanskim platformama pokrenuto 15.000 projekata na kojima je ukupno prikupljeno 23 milijuna eura.

Nedostatak daljnjem razvoju je regulatorna interpretacija i otpor koji pružaju tradicionalni pružatelji ulagačkih usluga. Također veliki problem je nedostatak stručnjaka koji bi startup-e mogli obučiti za kvalitetan nastup za crowdinvesting ali i nedostatak novca koji bi omogućio regulatornu pomoć.

Na panelu se
Na panelu se raspravljalo o dizanju regionalnog grupnog financiranja na višu razinu.

Na kraju foruma održan je panel pod nazivom “Mapiranje regionalnog crowdfundinga i dizanje na višu razinu” na kojem su sudjelovali mađarski bloger Bence Regőci, komunikacijski stručnjak Andraž Jerič koji je ko-kreirao neke od slovenskih kampanja, talijanski dizajner Marco di Norcia, fokusiran na dizajn usluga, suosnivač Europske crowdfunding mreže i osnivač prve austrijske crowdinvesting platforme Dr. Reinhard Wilford, te hrvatski crowdfunding evangelist Hrvoje Hafner (moja malenkost) uz Evu Perčič, suosnivačicu slovenskih Coworking i Crowdfunding inicijativa, kao moderatoricu.

Sudionici foruma zaključili su da je daljnji razvoj crowdfundinga u regiji moguć kroz lokalne i nacionalne programe koji bi trebali pomoć u edukaciji kreativaca ali i pripremi njihovih kampanja. Svi su bili složni da je za uspjeh kampanja ključna i globalna potpora.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.