U korak i ispred vremena (izolacije) - poseban brending za posebno brašno

U korak i ispred vremena (izolacije) – poseban brending za posebno brašno

U zadnje vrijeme neke su generične namirnice, poput kvasca, nestale s polica trgovina. Potražnja za njima naglo je porasla u vrijeme izolacije, a društvene mreže preplavili su kruh i kolači. Jedna od takvih namirnica je i brašno Farina Speciale, za koje smo dizajnirali neuobičajeno pakiranje.

Brašno je osnovna namirnica niske cijene, s malim razlikama u kvaliteti između proizvođača. Zato kupci odluku o odabiru brašna donose lakše i brže nego za neke druge tipove proizvoda. Često se za takve kategorije proizvoda kaže da nisu brandirane ili da su komodizirane. Kupce se uglavnom privlači niskom cijenom, a u brand se ulaže malo ili ništa.

Međutim, zahvaljujući pojavi zdravih prehrambenih trendova i poplavom Instagram foodija, to se polako mijenja. To je prepoznao i najveći hrvatski proizvođač brašna Granolio koji je krajem prošle godine lansirao liniju posebnih vrsta brašna, ali i naš Studio Size koji je osmislio brand strategiju i dizajn pakiranja.

Dizajn izvan standarda

Analizirali smo dizajn gotovo svih brandova na domaćem tržištu. To je početni proces kojim se upoznajemo s konkurencijom i standardima kategorije. Primjetili smo da većina ambalaža ima ilustiracije ili fotografije doslovnih motiva, kao što su kruh ili žito. Drugo obilježje kategorije je zatrpanost grafičkim elementima i tekstom.

Studio Size

Kada razumijete standarde kategorije onda možete odlučiti želite li se zadržati unutar njihovog okvira. Obzirom da Farina Speciale brašna nisu uobičajena, kao ni ciljana skupina, predložili smo rješenje izvan standarda. Tekstualne informacije smo reducirali i presložili, a u oblikovanju forme smo koristili osnovne elemente — tipografiju i boju te kontrast koji se stvara kombinacijom tih dvaju elemenata.

Isticanje i prepoznatljivost

Farina Speciale brašna namijenjena su mlađim potrošačima koji vole eksperimentirati u kuhinji i isprobavati drugačije recepte poput kruha od pirovog, zobenog ili heljdinog brašna. Njima je svaka namirnica bitna, a bitno im je i pakiranje proizvoda, koje osim što se mora istaknuti na polici dućana, mora izgledati atraktivno i na njihovom Instagramu.

Bogata paleta boja odabrana je radi dobrog isticanja na polici. U kombinaciji sa upečatljivom tipografijom i minimalističnom formom, dobili smo prepoznatljiv vizualni jezik, te diferencijaciju u odnosu na konkurenciju.

Još jedna posebnost je što smo u prvi plan stavili vrstu brašna. Time smo dizajnu dali i funkcionalnu vrijednost, jer je analiza pokazala da naziv proizvoda često nije lako vidljiv. Kako se radi o neuobičajenim vrstama brašna, njihovim isticanjem htjeli smo i privući interes kupaca.

Studio Size

Lifestyle proizvod

Brašno se, poput soli i šećera, tradicionalno smatra generičnom namirnicom. To znači da zadovoljava osnovne potrebe koje nisu bitne za životni stil kupaca. No brašna Farina Speciale koriste se za pripremu delicija i zdrave hrane, koje itekako imaju veze sa životnim stilom.

Zato smo u sklopu brendinga osmislili komunikacijsku platformu koja pozicionira Farina Speciale brašno ne samo kao kvalitetnu namirnicu, nego i kao lifestyle proizvod koji promiče filozofiju ekspirementiranja u kuhinji. Kuhanje se prezentira kao opuštena igra, a ne slijepo pridržavanje recepata.

Studio Size

 

Vizualni jezik koji smo razvili za ambalažu lako se primjenjuje na oblikovanje oglasa, s ciljem da kupci prepoznaju o kojem se brendu radi te da ga povežu s proizvodom na polici.

Brending u vrijeme krize

Branding nije ništa važniji u vrijeme krize nego inače. Farina Speciale je svoj godišnji plan prodaje ostvarila u prvih 6 mjeseci nakon lansiranja, još prije početka pandemije. Kriza je samo usmjerila pažnju kupaca na određene kategorije proizvoda. Pa tako i na Farinu Speciale, koja je zahvaljujući svom upečatljivom vizualnom identitetu iskoristila priliku za pozicioniranje u svijesti potrošača, diferencijaciju od konkurencije i dugoročno povećanje vrijednosti branda.

Stoga je ova kriza dobra prilika za brandove da razmisle o svojoj dugoročnoj strategiji kako bi budućnost dočekali spremni, s jasno definiranim pozicioniranjem i filozofijom branda koja ih diferencira.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.