Svjetska nagrada za poduzetnike, Ernst & Young (EY) Poduzetnik godine, dodijeljena je po prvi put i u Hrvatskoj, i to osnivačima Nanobita, Alanu Sumini i Zoranu Vučiniću.

Na prvom izboru za Hrvatskog EY Poduzetnika godine, koji će predstavljati Hrvatsku na globalnom izboru u Monte Carlu, bilo je 28 mogućih kandidata, od kojih je žiri izabrao šest finalista.
U toj probranoj grupi našli su se uz Nanobitovce i Mate Rimac iz Rimac Automobila, Alojzije Šestan iz Šestan Buscha, Goran Šutalo iz Color emajla, Ante Mandić iz IN2 te Spanov Nikola Dujmović. Posebna priznanja dobili su i Mate Rimac za tehnološku inovativnost te Alojzije Šestan za Međunarodno postignuće.
Žirijem koji ih je odabrao predsjedavao je Emil Tedeschi, u odluci su sudjelovali i Saša Cvetojević, Nenad Bakić, Vedrana Kašić Jelušić i Lajoš Žager.
Zanimljivo je da je među šest finalista četvero njih bilo upravo iz tehnološke industrije – riječ je o još jednom u nizu indikatora potencijala koji ova domena ima za domaće gospodarstvo i razvoj.
“Poduzetništvo nije rezervirano za elitu”
To je istaknuo i Nanobitov osnivač Alan Sumina u izjavi za Netokraciju:
Do prije par godina, o IT-u u hrvatskim mainstream medijima se gotovo uopće nije pisalo. Ova nagrada je na neki način kulminacija promjene trenda – o IT-u ne samo da se piše, nego je među svim nagrađenim tvrtkama najviše onih iz tehnološkog sektora.
I to je izvrsno – jer konačno je prisutan odmak sa rentijerskog načina razmišljanja prema proizvodima visoke dodatne vrijednosti. Osobno smatram i bez lažne skromnosti da je bila koja od tih firmi sa jednakim pravom mogla dobiti glavnu nagradu i doista nitko ne bi imao što za reći.
Dodao je i kako nagrada može pokazati kako poduzetništvo nije rezervirano za neku elitu koja ima veze, poznanstava, novac, već kako je to nešto sa čime se mogu baviti svi koji imaju dovoljno znanja, upornosti, želje i volje.A upravo to pokazuju i svojim primjerom:
Doslovce smo započeli biznis s par tisuća kuna, nešto zarađenih na honorarnim poslovima, nešto posuđenih, kupili prvi iPhone (kojeg nismo niti mogli dobiti na pretplatu jer firma je postojala tek par mjeseci) i krenuli programirati. Objavili smo našu prvu aplikacija koja je postala hit i umjesto da smo, kako se to kaže, “uzeli lovu”, nastavili smo razvijati biznis, krenuli zapošljavati nove ljude i širiti se na tržište mobile gaminga. Kod izbora finalista vjerojatno je bio bitan kriterij što smo od prvog dana bili isključivo izvozno orijentirani – u Hrvatskoj nismo nikada ništa zaradili
Nadamo se da će i ova nagrada, kao i mnoge druge, potaknuti širu svijest o važnosti hrvatske tehnološke industrije te da ćemo konačno početi više pričati o domaćim uspjesima i pozitivnim primjerima na tom polju, a manje se fokusirati na one preko granica.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.