Na što se troši novac županija? Koliko se ulaže u sport, zdravstvo, a koliko u obrazovanje? Odakle dolazi na novac? Na ova i druga pitanja od sada možete pronaći odgovor u samo par klikova na aplikaciji PROračun gdje se prikupljaju grafički vizualizirani podaci iz proračuna svih hrvatskih županija.
Hrvatska zajednica županija i tvrtka Coin prošle su godine pokrenule projekt Otvoreni proračun s dva osnovna cilja: dostupnost podataka županijskih proračuna i mogućnost usporedbe lokalnih i regionalnih proračuna na svim razinama. Tako je nastala aplikacija PROračun kojom županije žele približiti svoj rad građanima. Ono po čemu je aplikacija posebna je grafička vizualizacija i dobra sortiranost podataka zahvaljujući čemu je mnogo jednostavnije iščitati podatke za razliku od dosadašnjih uvida u proračunske dokumente, kako objašnjavaju iz Hrvatske zajednice županija.
Iako postoji zakonska obaveza da sve jedinice daju na uvid svoje proračunske dokumente, oni su često prekomplicirani za iščitavanje prosječnom građaninu. Aplikacija pomoću modula Pitanja i odgovori omogućuje pregled proračunskih podataka na jednostavan i razumljiv način po pitanjima koja zanimaju građane. To doprinosi boljoj informiranosti, ali i uključenosti u proces donošenja i praćenja realizacije županijskog proračuna.
Već su dostupni podaci za 10 županija
Iako jedna aplikacija ne može smanjiti korupciju ili spriječiti malverzacije, ovo je korak naprijed prema transparentnosti koji se nadovezuje na inicijative poput portala otvorenih podataka Republike Hrvatske, data.gov.hr, gdje su dostupni razni podaci na nacionalnoj razini. Ipak, za potpuni uspjeh nužno je educirati građane za javno sudjelovanje u javnim politikama, naglašavaju iz Hrvatske zajednice županija koja je i financirala projekt, a kako doznajemo, cijena aplikacije je bila 10.000 kuna po pojedinačnoj županiji.
Trenutno su u aplikaciji dostupni proračunski podaci za 10 županija među kojima su Zagrebačka, Bjelovarsko-bilogorska, Sisačko-moslavačka, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska, Istarska, Primorsko-goranska, Zadarska, Šibensko-kninska i Dubrovačko-neretvanska. Uskoro će im se pridružiti Krapinsko-zagorska, Koprivničko-križevačka, Međimurska i Varaždinska.
Korištenje je veoma jednostavno. Za pregled proračuna potrebno je izabrati županiju, a zatim možete izabrati modul Pitanja i odgovori ili Složeno analiziranje za detaljniji pregled prihoda i rashoda. Grafičke prikaze možete spremiti na računalo i dijeliti na društvenim mrežama, a omogućeno je i preuzimanje službenih dokumenata.
21 županija, 2 aplikacije, ali 1 standard
Na identičan način funkcionira i druga aplikacija nastala u sklopu projekta – CROračun.
CROračun omogućava županijskim upravama usporedbu lokalnih i regionalnih proračuna na svim razinama, kao i gospodarskih pokazatelja, turističkih pokazatelja, pokazatelja stanovništva i zaposlenosti, i to ne samo u stvarnim iznosima, nego i per capita.
I ova aplikacija, gdje se mogu pronaći informacije za svaki grad, općinu i županiju, otvorena je svim građanima. Međutim, prednost je i postojanje modula namijenjenih županijskim upravama, što znači da putem aplikacije i zaposlenici mogu lakše doći do podataka. Na taj način aplikacija doprinosi poboljšanju produktivnosti i učinkovitosti rada županijskih uprava, a znamo da je upravo nedostatak istih jedan od glavnih problema javne uprave.
Također, uvođenjem dostupnosti podataka svih županija osigurat će se jednaki standard za sve – bez obzira na informatičku opremljenost ili fiskalni kapacitet županija.
S tehnološke strane, najveći izazov je – integracija
S obzirom na to da će sada biti lakše doći do proračunskih podataka, građani će moći biti upućeni u trošenje sredstava na regionalnoj razini, stoga bi ovakve mjere mogle potaknuti veću zainteresiranost i uključivanje građana u javne politike, ali i veći broj tehnoloških tvrtki i developera koji će koristiti otvorene podatke za izradu aplikacija. Kako je takvih još uvijek relativno malo, zanimljivo je čuti iskustva tvrtke Coin koji stoji iza tehnološkog rješenja spomenutih aplikacija.
U radu s otvorenim podacima najveći su izazovi u njihovoj integraciji, počevši od prikupljanja pa sve do pohrane i daljnjeg ažuriranja. Podaci su dostupni na različitim razinama otvorenosti – od sveprisutnog, ali nečitljivog pdf-a do uredno složenog csv-a. Ako se i ograničimo na strojno čitljive podatke, oni su vrlo raznoliki u smislu svoje strukture, konzistentnosti i ujednačenosti.
I u Coinu smatraju pozitivnim trend izrade izdvojenih portala otvorenih podataka na lokalnoj razini. Međutim, bez obzira na to što su njihovi developeri dobar odličan posao po pitanju vizualizacije i jednostavnosti iščitavanja podataka, aplikacija ne daje odgovor na pitanja zašto je novac raspoređen tako kako jest te koja su krajnja odredišta novca iz proračuna. Ako nekoga zanimaju odgovori na ta pitanja, bit će potrebno kao i do sada, prema Zakonu o pravu na pristup informacijama, postaviti pitanje – službeniku nadležnom za informiranje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.