Projekt Škola budućnosti će ovoga puta obuhvatiti dvostruko veći broj škola i učenika što znači kako će okupiti i do 2 tisuće djece, a u projekt se uključuju i gradovi Pula i Vodnjan.
Pilot program Škole budućnosti uspješno je prošao i znači kako je projekt, kojeg donose Stemi, Infobip i A1 Hrvatska uz podršku tvrtke Microblink, spreman na prelazak na višu razinu. Projekt će ovoga puta obuhvatiti dvostruko veći broj škola i učenika, a po prvi puta u projekt se uključuju i dva grada, Pula i Vodnjan, koji su uključili svoje gradske škole u projekt.
Tijekom samog pilot projekta, preko tisuću učenika u 60 škola diljem Hrvatske dobilo je priliku u 6 mjeseci praktičnoga rada izraditi chatbotove i tako napraviti svoje prve korake u području umjetne inteligencije.
Idejni začetnik projekta Marin Trošelj, ujedno i direktor tvrtke STEMI, za ovu godinu najavljuje:
U novoj sezoni nastavljamo sa stvaranjem učionice koja nije ograničena fizičkim zidovima. Povezivat ćemo različite škole i njihove učenike koji će zajedno stvarati tehnološka rješenja jer rad na daljinu jedna je od bitnih vještina u poslovima budućnosti.

“Učitelji u suradnji sa stručnjacima iz industrije mogu kreirati čvrste temelje za obrazovanje najmlađih”
U sklopu projekta polaznici osnovnih i srednjih škola kroz digitalne materijale će imati priliku učiti od Stemija i prvog hrvatskog jednoroga Infobipa. Upoznat će se s tehnološkom industrijom u Hrvatskoj, tvrtkama kao što su A1, Microblink, AVL, Croatia osiguranje te prisustvovati predavanjima vodećih ljudi u svijetu znanosti i tehnologije.
Učiteljima i učiteljicama, ujedno i mentorima odabranih školskih ekipa bit će na raspolaganju stručna edukacija i podrška tijekom trajanja cijelog programa. Najbolji školski timovi imat će priliku javno predstaviti svoje chatbot radove na velikoj završnoj konferenciji koja će se održati krajem školske godine.
Izabel Jelenić, suvlasnik i tehnički direktor Infobipa, poručio je:
Pilot projekt Škole budućnosti pokazao nam je da učitelji u suradnji sa stručnjacima iz industrije mogu kreirati čvrste temelje za obrazovanje najmlađih i dublje ih uvoditi u IT svijet. Tehnologija napreduje svakodnevno, ali ono što će uvijek ostati konstantno je važnost učiteljske profesije za razvoj cjelokupnog društva.

Glavni cilj projekta je otvoriti polaznicima osnovnih i srednjih škola prozor u tehnološku budućnost tako da se djeci kroz praktičan rad približi svijet umjetne inteligencije. U svojim će školama formirati razvojne timove, a svoje će chatbot radove temeljiti na doprinosu rješavanja jednog od UN-ovih ciljeva održivosti.
Prijave su otvorene do sredine prosinca
Zainteresirane škole mogu se prijaviti za sudjelovanje ovdje, a prijave se zaključavaju 18. prosinca 2021. godine. Škola budućnosti krenut će s radom u siječnju iduće godine, nakon školskih praznika.
Projekt su uz projektne partnere podržali još tvrtke Microblink, AVL, Croatia osiguranje, Bosch, Školska knjiga, Span, Atos i Microsoft. Zahvaljujući podršci navedenih kompanija, projekt Škola budućnosti implementirat će se u više od 100 škola diljem Hrvatske i tako obuhvatiti više od 2000 učenika. Završetak projekta očekuje se u lipnju 2022.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.