Daju se otkazi na sve strane, tko sad pomišlja na veće plaće?

Daju se otkazi na sve strane, tko sad pomišlja na veće plaće?

Ovaj tjedan samo šaroliko. Od situacije na tržištu rada (ICT) i globalnog pregleda developerskih plaća do autorskog prava i big techa - koji iako moćan, može oslabiti i samo jedna osoba na ključnoj funkciji, kako ćemo vidjeti i po najnovijih brojkama Twittera.

Već tjednima slušamo vijesti, objave i tračeve o otkazima u hrvatskom IT-ju. Iako su mnogi u prvom dijelu godine zabijali glavu u pijesak na spomen da će se globalna tech kriza preliti kod nas – kriza je na kraju stigla. Nakon razdoblja mahnitog gomilanja kadra, mnogi se rješavaju viškova – i to ne samo onih koji su bili “na klupi”. S druge strane, onim (ne)sretnicima koji su zadržali posao, povišica se uskoro ne smiješi.

Prava prilika da se priča o stanju developerskih plaća na svjetskoj razini? Da! Jer hrvatski developeri su još uvijek nevjerojatno jeftini za strane naručitelje… Što će vam biti očito i iz podataka o plaćama developera koje donosimo u ovoj epizodi.

Činjenica jest da se osjeti pad potražnje za IT stručnjacima, međutim mnoge analize pokazuju da je potražnja još uvijek veća od ponude! Nakon niza loše odrađenih otkaza na domaćoj sceni, briga o zadržavanju (elana) postojećeg kadra mogla bi uskoro postati glavna tema

Kad Big tech izgubi svoju veličinu

Osim plaća, ovu epizodu posvetili smo i netom zaključenom serijalu o autorskom pravu u medijima i big techu koji je pripremio naš Marin Pavelić u suradnji s Agencijom za elektroničke medije. Priča kreće od europske Direktive o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu, čiji je cilj zaštititi nositelje autorskih prava kako ne bi došlo do iskorištavanja autora odnosno njihovih autorskih djela. Hrvatska je u implementaciji direktive zauzela presedansku poziciju u svijetu – izborila se za kolektivno pregovaranje. Međutim, tu stvari kreću nizbrdo jer se pregovaračke udruge i organizacije ne mogu usuglasiti oko raspodjele naknada.

Pare i promet predmet su problema i za glavnog aktera treće teme ove epizode – Twitter. Nedavno su objavljeni podaci o aktivnosti korisnika na ovoj platformi pa smo iskoristili priliku da prokomentiramo gdje je Twitter godinu dana otkako ga je preuzeo Elon Musk.

Ako ostanete s nama do kraja epizode, imat ćete priliku čuti i najgore i najbolje teme tjedna na koje smo nabasali: od igre u kojoj vi možete pokušati bolje od Elona Muska voditi društvenu mrežu poput Twittera do poskupljenja Netflixa.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a, ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Mirko

    Mirko

    24. 10. 2023. u 12:57 pm Odgovori

    Ne znam za vaše podatke ali koliko ja vidim potražnja za kvalitetnik programerika je i dalje visoka a i plaće. Naravno u EU a ne ovi kod nas što štamcaju kod za tzv agencije.

    • Ana Marija Kostanić

      Ana Marija Kostanić

      24. 10. 2023. u 4:33 pm Odgovori

      Pozdrav Haille, na WordPressu ništa nije stiglo – možda ste pobrkali nešto, pod imenom Bruno Božić imamo komentar samo na Facebooku. 🙂 (fyi, inače ne odobravamo anonimne komentare – gore pravila).

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?