Ovaj tjedan samo šaroliko. Od situacije na tržištu rada (ICT) i globalnog pregleda developerskih plaća do autorskog prava i big techa - koji iako moćan, može oslabiti i samo jedna osoba na ključnoj funkciji, kako ćemo vidjeti i po najnovijih brojkama Twittera.
Već tjednima slušamo vijesti, objave i tračeve o otkazima u hrvatskom IT-ju. Iako su mnogi u prvom dijelu godine zabijali glavu u pijesak na spomen da će se globalna tech kriza preliti kod nas – kriza je na kraju stigla. Nakon razdoblja mahnitog gomilanja kadra, mnogi se rješavaju viškova – i to ne samo onih koji su bili “na klupi”. S druge strane, onim (ne)sretnicima koji su zadržali posao, povišica se uskoro ne smiješi.
Prava prilika da se priča o stanju developerskih plaća na svjetskoj razini? Da! Jer hrvatski developeri su još uvijek nevjerojatno jeftini za strane naručitelje… Što će vam biti očito i iz podataka o plaćama developera koje donosimo u ovoj epizodi.
Činjenica jest da se osjeti pad potražnje za IT stručnjacima, međutim mnoge analize pokazuju da je potražnja još uvijek veća od ponude! Nakon niza loše odrađenih otkaza na domaćoj sceni, briga o zadržavanju (elana) postojećeg kadra mogla bi uskoro postati glavna tema…
Kad Big tech izgubi svoju veličinu
Osim plaća, ovu epizodu posvetili smo i netom zaključenom serijalu o autorskom pravu u medijima i big techu koji je pripremio naš Marin Pavelić u suradnji s Agencijom za elektroničke medije. Priča kreće od europske Direktive o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu, čiji je cilj zaštititi nositelje autorskih prava kako ne bi došlo do iskorištavanja autora odnosno njihovih autorskih djela. Hrvatska je u implementaciji direktive zauzela presedansku poziciju u svijetu – izborila se za kolektivno pregovaranje. Međutim, tu stvari kreću nizbrdo jer se pregovaračke udruge i organizacije ne mogu usuglasiti oko raspodjele naknada.
Pare i promet predmet su problema i za glavnog aktera treće teme ove epizode – Twitter. Nedavno su objavljeni podaci o aktivnosti korisnika na ovoj platformi pa smo iskoristili priliku da prokomentiramo gdje je Twitter godinu dana otkako ga je preuzeo Elon Musk.
Ako ostanete s nama do kraja epizode, imat ćete priliku čuti i najgore i najbolje teme tjedna na koje smo nabasali: od igre u kojoj vi možete pokušati bolje od Elona Muska voditi društvenu mrežu poput Twittera do poskupljenja Netflixa.
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a, ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
24. 10. 2023. u 12:57 pm
Ne znam za vaše podatke ali koliko ja vidim potražnja za kvalitetnik programerika je i dalje visoka a i plaće. Naravno u EU a ne ovi kod nas što štamcaju kod za tzv agencije.
Haille Sellasie
24. 10. 2023. u 4:27 pm
Gdje je nestao komentar Brune Božića? zanimljivo pitanje je postavio..
Ana Marija Kostanić
24. 10. 2023. u 4:33 pm
Pozdrav Haille, na WordPressu ništa nije stiglo – možda ste pobrkali nešto, pod imenom Bruno Božić imamo komentar samo na Facebooku. 🙂 (fyi, inače ne odobravamo anonimne komentare – gore pravila).