Twitter je prodan za 44 milijarde USD, Elon Musk počinje s otkazima

Twitter je prodan za 44 milijarde USD, Elon Musk počinje s otkazima

Osvanuo je sudbonosni dan kada je Twitter došao u vlasništvo Elona Muska. Što Musk priprema za poznatu društvenu platformu i kojim ključnim ljudima je podijelio otkaze?

“Ptica je oslobođena”, riječi su kojima je Elon Musk na Twitteru objavio svijetu kako je Twitter Inc. službeno prešao u njegove ruke 27. listopada. Uz to, sada u njegovom opisu profila na Twitteru stoji titula “Chief Twit”.

Podsjetimo se kako se Musk odlučio na ovaj korak kako bi zaustavio da platforma postane toksično online okruženje u kojem odzvanjaju mržnja i podijeljenost (tzv. ecochamber efekt). Također, jedni od njegovih planova za Twitter bili su zaustavljanje spam botova i javno prezentiranje algoritma koji određuje kako će se korisnicima prikazivati sadržaj.

Iako nije definirano kako će to napraviti, prve korake oslobađanja ptice obilježili su otkazi. Točnije, Musk je otpustio:

Navodno ih je optužio da su obmanuli njega i Twitterove investitore oko broja spam bot računa na platformi, prenosi Reuters. Većina informacija na internetu oko razloga otkaza vodstva Twittera dolaze iz izvora koji su bliski cijelom procesu. Ipak, bivši zaposlenici još nisu komentirali svoje odlaske.

Također, prema Twitterovoj prijavi akvizicije SEC-u, za sve troje Musk će morati odvojiti još 200 milijuna dolara. Agrawal će dobiti 66 milijuna, Segalu pripada 67 milijuna, a Gadde 57 milijuna dolara. Svatko od njih još ima pravo na godišnju plaću i zdravstvene benefite.

Kako je sve počelo?

Događaj koji će zauvijek obilježiti IT industriju počeo je 4. travnja kada je Musk kupio 9.2% dionica Twittera i time ostvario najveći udio u cijelom Twitteru. Musk je čak pristao i postati dio Upravnog odbora, ali u zadnji trenutak odustaje od te ideje jer bi to ograničilo njegovo dopušteno vlasništvo nad dionicama na petnaest posto. Zatim, predlaže svoju ideju o kupovini Twittera za 54.20 dolara po dionici.

Ubrzo su dogovorili cijenu akvizicije u vrijednosti od 44 milijarde dolara, ali već sredinom svibnja proces je pauziran jer je Musk zatražio više informacija o spam bot računima. Počekom lipnja Musk je počeo razmišljati o odustajanju od akvizicije na što je Twitter odmah digao tužbu jer smatraju kako je dužan provesti akviziciju do kraja jer nije došlo do kršenja bilo kojih uvjeta.

Nakon toga, procurile su Muskove poruke i emailovi iz slučaja Twitter v. Musk u kojima su iznesene ideje o tome da Twitter postane javni protokol. Ubrzo nakon što su poruke procurile, Musk je pristao platiti punu cijenu.

Što je iduće za Twitter?

Twitter čekaju mnoge promjene, a jedna od njih je već počela. Platforma počinje težiti prema webu 3.0. što možemo vidjeti prema testiranju NFT integracije s Twitterom koje su radili Magic Eden, Rarible, Dapper Labs i Jump.Trade.

Integracija omogućuje novi način dijeljenja NFT-ova i pruža brzi uvid u pojedinosti poput naslova djela i njegovih kreatora, te djeluje kao poveznica na token na odgovarajućem tržištu.

U prošlosti je Musk više puta spominjao integraciju kripto plaćanja na Twitteru i važnost implementacije blockchain tehnologije kao obrane od botova. Također, spominjali su se planovi da aplikacija postane open-source. O tome je Musk često pričao s osnivačem Twittera Jackom Dorseyem koji se slaže s idejom decentralizirane društvene mreže.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.