Ako već niste vidjeli da je Elon Musk preuzeo Twitter - onda sigurno niste na Twitteru! Ali zato mi jesmo pa smo vam donijeli malo delikatesa...
Društvena mreža koja je u svojim ograničenim znakovima i nemogućnosti uređivanja postala najsiroviji izraz mišljenja na internetu mogla bi dobiti novog vlasnika. Elon Musk, multimilijarder i poduzetnik, mnogima poznat i kao zagriženi tviteraš – odlučio je svoju privrženost ovoj mreži ovjekovječiti akvizicijom.
Još od prošlog tjedna slušamo špekulacije o njegovom preuzimanju Twittera nakon što je Musk preuzeo dobar dio dionica. Ipak, njegov udio od 9,2 posto nije dovoljan da ovaj multimilijarder stvari vodi po svom. Ni da mu nitko, pa ni američki regulatori, prestanu puhati za vratom kako i što tweeta o svojim poslovanjima.
Iako je u tom trenutku Musk mogao kao veliki dioničar postati i dio Twitterove uprave – Musk je poziciju odbio. Jedan je razlog zašto – da može nastaviti kupovati dionice i tako prisiliti postojeće vodstvo na prodaju. Najnovija ponuda – 44 milijarde dolara.
U tome je i uspio sudeći po najnovijim vijestima. Pregovori koji su počeli u nedjelju navodno još traju, a velika je vjerojatnost da će se realizirati u korist Elona Muska.
EDIT: Akvizicija je potvrđena isti dan, 25. travnja!
A kako sam Twitter diše po pitanju Muskove akvizicije…
Otvorit će nam put preko mora botova
May the @Twitter be with u pic.twitter.com/EzCjWmlB37
— Lucrafund.eth (@lucrafund) April 21, 2022
Naravno, odgovori na taj tweet su se odmah osvrnuli i na problematiku verificiranja korisnika – i činjenice da bi to moglo utjecati na anonimnost tviteraša. Međutim, primarni problem ove Muskove izjave je što budući potencijalni vlasnik Twittera misli da su botovi najveći problem platforme koju već par godina mnogi stvarni ljudi izbjegavaju zbog izražene negativnosti i toksičnosti – stvarnih ljudi.
Neki, kao i Elon misle da će više plavih oznaka riješiti taj problem.
True authentication would defeat many of the concerns about online harassment and free speech. If people are forced to use their real names, they will be much more civil – like a public square.
— Scott Morefield (@SKMorefield) April 21, 2022
Međutim, kako znamo i iz primjera hrvatskih medija, potpisivanje autora sa stvarnim imenom nije nešto što riješi probleme s komentarima samo od sebe. Hrvatski mediji i zakonodavci loptali su se tako oko odgovornosti napisanog u komentarima, koja je svojedobno s komentatora svaljena na medije. A sada, kada se vratila na autore – isti ti mediji ne znaju kako osigurati glavni preduvjet – identifikaciju tih osoba. Rezultat… komentari se gase.
Twitter će to kao tehnološki gigant puno lakše riješiti, ali opet. Možemo li vjerovati milijunašu koji će potrošiti 44 milijarde dolara na Twitter da će htjeti identifikacijom svakog korisnika riskirati smanjenje prometa na istom? Pa upravo tone brzopoteznih izraza bijesa, euforije, frustracija i zezancija pune ovu mrežu s tisućama tweetova svake sekunde!
Moguć je upravo suprotan scenarij… ako se moraju identificirati – neće ni komentirati.
Tko želi na Muskov Twitter?
Not sure I am interested in Twitter if Elon Musk owns it.
— John W. Dean (@JohnWDean) April 24, 2022
Već se u prvim satima od moguće potvrde prodaje Twittera Elonu Musku po platformi razmahala oluja različitih mišljenja.
Prva stvar koja je mnoge “ubola” je upravo činjenica da platformu koju su mnogi promatrali kao posljednji bastion kritičkog razmišljanja (koju voli i glasna ljevica i desnica) preuzima najbogatiji čovjek na svijetu (još je zanimljivije vidjeti kada takvo što komentira NFT/metaverse ekipa kojoj su Elonovi tvitovi mesijanske poruke).
Because nothing says free speech like a billionaire owning one of the most influential social media platforms
— The Cooler Melaisen (@BruhMom47879099) April 25, 2022
Reputacija koju je Elon izgradio kroz zadnjih par godina… je slojevita. I dok ga jedan dio tviteraške zajednice štuje, drugi mu pripisuje sve negativne značajke techbro karaktera.
Just when you thought life couldn't get any worse, TechBro McAwful bounds up to ruin my favourite thing https://t.co/r4jqy3IPmW
— Holly Brockwell (@holly) April 25, 2022
“Pokreni svoj vlastiti Twitter, ako ti se ne sviđa…”
Na strani onih koji gledaju pozitivno na Muskovu akviziciju definitivno se ističe “argument” o tome da je Twitter privatna tvrtka – i da se svi nevoljnici nemaju što žaliti.
I can’t wait to tell all the blue checks melting down over Elon’s purchase: “Twitter is a private company, if you don’t like it, leave.”
— Clay Travis (@ClayTravis) April 25, 2022
Ćaća svih biznismena je također za preuzimanje, nije da nije očekivano:
EVERYTHING BUBBLE turning into EVERYTHING BUST. Could this be start of biggest depression ever? I am concerned. WORLD of DEBT & WAR led by lying LEADERS. Great news is TWITTER may accept ELON’s offer. FREEDOM of SPEECH & TRUTH in MEDIA is road back to honest global PROSPERITY
— therealkiyosaki (@theRealKiyosaki) April 25, 2022
Primjetno je da se u pozitivnim stavovima oko preuzimanja predominantno ističe američka desnica, a koja Twitter u vlasništvu Muska vidi kao veliku pobjedu nad ljevičarskim dijelom platforme.
Twitter controlled by Elon Musk is far from perfect, but it's infinitely better than having it governed by anti-speech San Francisco Social Justice Warriors.
— Jordan Schachtel @ dossier.substack.com (@JordanSchachtel) April 25, 2022
Neka ide sve…
Odgovor te iste ljevice sve više ide prema tome da neće otići s platforme, nego da će za inat – ostati:
If (when) Elon Musk buys Twitter, I'm not going anywhere, staying right here.
Someone's gotta hang around to say "fuck Elon Musk," right?
— BrooklynDad_Defiant! (@mmpadellan) April 25, 2022
Za kraj, (jedan fine chaotic evil stav) imamo i one koji žele da se preuzimanje dogodi samo kako bi se mogli naslađivati kada Musk platformu upropasti.
I want Elon Musk to buy Twitter just to witness the inevitable resulting epic meltdown.
— Bret 🍁 (@Bret_Sears) April 25, 2022
I lijepi chaotic neutral.
It would kinda dope if Musk bought Twitter and just shut it off…. Lol
— ICE T (@FINALLEVEL) April 25, 2022
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.