Što kaže Twitter zajednica na - Twitter u vlasništvu Elona Muska?

Što kaže Twitter zajednica na – Twitter u vlasništvu Elona Muska?

Ako već niste vidjeli da je Elon Musk preuzeo Twitter - onda sigurno niste na Twitteru! Ali zato mi jesmo pa smo vam donijeli malo delikatesa...

Društvena mreža koja je u svojim ograničenim znakovima i nemogućnosti uređivanja postala najsiroviji izraz mišljenja na internetu mogla bi dobiti novog vlasnika. Elon Musk, multimilijarder i poduzetnik, mnogima poznat i kao zagriženi tviteraš – odlučio je svoju privrženost ovoj mreži ovjekovječiti akvizicijom.

Još od prošlog tjedna slušamo špekulacije o njegovom preuzimanju Twittera nakon što je Musk preuzeo dobar dio dionica. Ipak, njegov udio od 9,2 posto nije dovoljan da ovaj multimilijarder stvari vodi po svom. Ni da mu nitko, pa ni američki regulatori, prestanu puhati za vratom kako i što tweeta o svojim poslovanjima.

Iako je u tom trenutku Musk mogao kao veliki dioničar postati i dio Twitterove uprave – Musk je poziciju odbio. Jedan je razlog zašto – da može nastaviti kupovati dionice i tako prisiliti postojeće vodstvo na prodaju. Najnovija ponuda – 44 milijarde dolara.

U tome je i uspio sudeći po najnovijim vijestima. Pregovori koji su počeli u nedjelju navodno još traju, a velika je vjerojatnost da će se realizirati u korist Elona Muska.

EDIT: Akvizicija je potvrđena isti dan, 25. travnja!

A kako sam Twitter diše po pitanju Muskove akvizicije…

Otvorit će nam put preko mora botova

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Naravno, odgovori na taj tweet su se odmah osvrnuli i na problematiku verificiranja korisnika – i činjenice da bi to moglo utjecati na anonimnost tviteraša. Međutim, primarni problem ove Muskove izjave je što budući potencijalni vlasnik Twittera misli da su botovi najveći problem platforme koju već par godina mnogi stvarni ljudi izbjegavaju zbog izražene negativnosti i toksičnosti – stvarnih ljudi.

Neki, kao i Elon misle da će više plavih oznaka riješiti taj problem.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Međutim, kako znamo i iz primjera hrvatskih medija, potpisivanje autora sa stvarnim imenom nije nešto što riješi probleme s komentarima samo od sebe. Hrvatski mediji i zakonodavci loptali su se tako oko odgovornosti napisanog u komentarima, koja je svojedobno s komentatora svaljena na medije. A sada, kada se vratila na autore – isti ti mediji ne znaju kako osigurati glavni preduvjet – identifikaciju tih osoba. Rezultat… komentari se gase.

Twitter će to kao tehnološki gigant puno lakše riješiti, ali opet. Možemo li vjerovati milijunašu koji će potrošiti 44 milijarde dolara na Twitter da će htjeti identifikacijom svakog korisnika riskirati smanjenje prometa na istom? Pa upravo tone brzopoteznih izraza bijesa, euforije, frustracija i zezancija pune ovu mrežu s tisućama tweetova svake sekunde!

Moguć je upravo suprotan scenarij… ako se moraju identificirati – neće ni komentirati.

Tko želi na Muskov Twitter?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Već se u prvim satima od moguće potvrde prodaje Twittera Elonu Musku po platformi razmahala oluja različitih mišljenja.

Prva stvar koja je mnoge “ubola” je upravo činjenica da platformu koju su mnogi promatrali kao posljednji bastion kritičkog razmišljanja (koju voli i glasna ljevica i desnica) preuzima najbogatiji čovjek na svijetu (još je zanimljivije vidjeti kada takvo što komentira NFT/metaverse ekipa kojoj su Elonovi tvitovi mesijanske poruke).

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Reputacija koju je Elon izgradio kroz zadnjih par godina… je slojevita. I dok ga jedan dio tviteraške zajednice štuje, drugi mu pripisuje sve negativne značajke techbro karaktera.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

“Pokreni svoj vlastiti Twitter, ako ti se ne sviđa…”

Na strani onih koji gledaju pozitivno na Muskovu akviziciju definitivno se ističe “argument” o tome da je Twitter privatna tvrtka – i da se svi nevoljnici nemaju što žaliti.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Ćaća svih biznismena je također za preuzimanje, nije da nije očekivano:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Primjetno je da se u pozitivnim stavovima oko preuzimanja predominantno ističe američka desnica, a koja Twitter u vlasništvu Muska vidi kao veliku pobjedu nad ljevičarskim dijelom platforme.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Neka ide sve…

Odgovor te iste ljevice sve više ide prema tome da neće otići s platforme, nego da će za inat – ostati:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Za kraj, (jedan fine chaotic evil stav) imamo i one koji žele da se preuzimanje dogodi samo kako bi se mogli naslađivati kada Musk platformu upropasti.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

I lijepi chaotic neutral.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

A gdje ste vi na spektru?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…