Kako je prošao četvrti OSC Hackathon?

OSC Hackathon 2015: 93 natjecatelja, 24 sata, nagrađeni seniori, juniori – a i oni još mlađi

Po prvi put u 24-satnom formatu, proteklog se vikenda u Osijeku održao OSC Hackathon 2015. Riječ je o četvrtom hackathonu u organizaciji udruge Osijek Software City, koji je 10. i 11. listopada u BIOS-u okupio najveći broj sudionika do sada. Čak 93 natjecatelja odmjeravala su snage u dvije kategorije – juniorskoj i seniorskoj, a najbolji timovi kući su odnijeli vrijedne novčane nagrade.

Styria Digital Services odnijeli su prvo mjesto u seniorskom dijelu natjecanja (Slika: Tomislav Jakopec)
Tim Styria Digital Services 1 odnio je prvo mjesto u seniorskom dijelu natjecanja (Slika: Dražen Karačić Cacan)

Ovogodišnjim OSC Hackathonom htjela se potaknuti kreativnost kod developera, stoga su organizatori pred njih stavili zanimljiv izazov – napraviti društveno odgovorna rješenja koja će pomoći građanima Osijeka i okolice kako bi se pobošljali pojedini segmenti društva i okoline u kojoj žive. Opći problemi s kojima se Osječani manje ili više susreću – kako na svakodnevnoj bazi, tako i u sezonskim ciklusima, bili su plodno tlo za kreativne developere. Kako doprinijeti uspješnijoj borbi s komarcima, poboljšati kvalitetu studentskog života, posao i karijeru te zdrav život – bile su identificirane kategorije problema koje su natjecatelji nastojali riješiti u 24 sata.

Članovi žirija Vedran Vučetić (Osijek Software City), Nenad Andraković (Osijek Software City), Zvonimir Vuković (SPAN), Dražen Karačić (Inchoo) i Luka Horvat (Toptal) ove su godine imali težak posao u odabiru pobjednika jer je konkurencija bila jaka te je trebalo što kvalitetnije evaluirati radove svih 25 timova.

Prvo mjesto u seniorskoj kategoriji i 4000 kn po članu tima osvojio je tim Styria Digital Services 1 (Marko Vrbanec, Jelena Matejić, Dario Knežević i Mislav Cimperšak), drugo mjesto i 2000 kn tim Zmajska pivovara (Zoran Antolović, Lovro Predovan, Igor Rinkovec i Alen Huskanović), dok je treće mjesto uz 1000 kn pripalo timu The Extendables (Mario Jurić i Marko Živanović).

Tri kategorije natjecanja u jednoj aplikaciji

Grupna fotografija pobjednika (Slika: Tomislav Jakopec)
Grupna fotografija pobjednika (Slika: Dražen Karačić Cacan)

Mislav Cimprešak iz pobjedničkog seniorskog tima za Netokraciju je otkrio da nitko od članova njegovog tima nikad nije sudjelovao na ovakvom natjecanju, a zvučalo im je zabavno, pa su se odlučili prijaviti. Priznaje kako im je bogata nagrada bila dodatni poticaj da se odluče na taj pothvat. Izradili su web aplikaciju koja obuhvaća čak tri različite kategorije natjecanja – problem zapošljavanja i nezaposlenosti te studentski i zdrav život:

Bakin-lonac.com omogućuje bakama i domaćicama dodatni izvor zarade prodavajući zdrave obroke studentima gladnima pravih tradicionalnih domaćih jela. Bake i domaćice dan unaprijed oglašavaju što će kuhati, a studenti mogu rezervirati hranu i drugi dan samostalno pokupiti obrok kod bake, zatražiti dostavu obroka od ekipe Bakin-lonac.com ili jednostavno mogu sjesti u bakinu toplu kuhinju. Bakin-lonac.com ima razrađen sustav ocjenjivanja, tako da svaki student ocjenom može nagraditi i pohvaliti svoju omiljenu baku, a i svaka baka svog studenta.

FOI-jevci prvi u juniorskoj kategoriji

Tim FOI 1 (Slika: Tomislav Jakopec)
Tim FOI 1 (Slika: Dražen Karačić Cacan)

Kada je riječ o juniorskoj kategoriji, prvo mjesto osvojio je tim FOI 1 (Boris Tomaš, David Ante Macan, Denis Pavlović i Mario Novoselec), drugo mti (Tomislav Turek, Krešimir Valjevac, Leon Palaić i Danijel Vincijanović), a tim containers natjecanje je završio na trećem mjestu (Nikola Đekić, Dominik Babić i Sebastijan Dumančić). Iako je u početku bilo najavljeno da će novčane nagrade biti rezervirane samo za seniore, organizatori su došli do zaključka da bilo dobro napraviti dodatni poticaj i financijski nagraditi najbolji juniorski tim. Tako su se članovi tima koji je osvojio prvo mjesto u Varaždin vratili s po 1000 kn svaki.

Boris Tomaš iz tima FOI 1 rekao je da su se odlučili za izradu rješenja koje bi moglo pomoći u rješavanju problema zvanog komarci:

Napravili smo Android, Windows Phone i web aplikaciju koja na jedan zanimljiv način uvodi brojanje populacije komaraca kroz brojanje ubijenih i sve to uz pomoć gamifikacije. Aplikacija također korisnike upozorava u slučaju da uđu u opasnu zonu s povećanom koncentracijom komaraca.

Dodaje kako mu se ove godine najviše svidjelo što zadatak nije bio zadan u potpunosti jer je to značilo da imaju dosta prostora za veliku razinu kreativnosti. Izrazito je zadovoljan organizacijom ovogodišnjeg hackathona koja je tradicionalno bila na zavidnoj razini.

Osim nagrada koje su podijeljene najboljim timovima, našla se još jedna. Naime, Petra Radočaj, Ivan Pilipović, Mario Petričević, Ante Miličević su uz podršku profesorice Mirjane Mikec činili najmlađi natjecateljski tim te su ih organizatori za njihov trud nagradili tabletom.

Smjer za buduće događaje

Radna atmosfera (Slika: Eduard Kuzma)
Radna atmosfera (Slika: Eduard Kuzma)

Bela Ikotić, tajnik Osijek Software Cityja i jedan od organizatora natjecanja, kaže kako je ovaj hackathon znatno podigao razinu kvalitete u odnosu na protekle godine:

Ovogodišnji OSC Hackathon je, naravno, potpuno drugačiji od prošlih upravo zbog brojki koje smo “ganjali”. Format prošlogodišnjih hackathona bio je bitno drugačiji jer se programiralo “samo” desetak sati, a sada puna 24 sata. Naravno, i novčane nagrade su podigle samu vrijednost natjecanja zahvaljujući našim partnerima (Inchoo, Toptal i SPAN) i sponzorima (Mono, GDi, Trikoder, Edunova i Erste banka). Moram spomenuti i studente Filozofskog fakulteta Osijeku koji su radili u smjenama kako natjecateljima ne bi ništa nedostajalo i time nam uvelike pomogli. Fakultet organizacije i informatike iz Varaždina zaslužuje pohvalu jer je i ove godine na natjecanje poslao ukupno tri tima svojih studenata, dok Elektrotehnički fakultet iz Osijeka nije poslao niti jedan, što bi u budućnosti svakako trebalo biti drugačije.

Drago mu je što pozitivne reakcije na OSC Hackathon nisu izostale, a ono što ga iznimno veseli je veliko zajedništvo i rad svih članova OSC-a na programima i projektima koje zajedno pokreću i time osnažuju osječku IT zajednicu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dino Kurtagić

    Dino Kurtagić

    13. 10. 2015. u 5:01 pm Odgovori

    Od 93 programera, Elektrotehnički Fakultet Osijek je pohađalo barem 50 – 60 kao i većina članova žirija i ekipa OSC-a tako da daleko od toga da ETF nije imao niti jedan tim na Hackatonu 🙂

  2. Ana Tadić

    Ana Tadić

    14. 10. 2015. u 8:34 pm Odgovori

    Svaka čast vama koji ste se samoinicijativno uključili, nadam se da će u budućnosti i ETFOS početi organizirano slati svoje timove i na taj način pokazati da želi aktivno raditi na razvoju svojih studenata. 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.