Svi kanali koji vam trebaju za online promociju apartmana

7 savjeta za iznajmljivače: Svi kanali koji vam trebaju za online promociju apartmana

Svi mali iznajmljivači bili su nekada početnici. Neki od nas su preuzeli posao od svojih roditelja, baka i djedova, mnogi su počeli i s vlastitim nekretninama... Kako god bilo, svi smo nekada bili na početku. Početak mnogih, osobni ili nekog tko je prije njih započeo raditi na pružanju usluge smještaja u domaćinstvu, uglavnom je bio oslonjen na turističke agencije. A danas?

Pixabay

Turističke su agencije dugo vremena bile jedini kanal prodaje, a jedini posao iznajmljivača, vezan za oglašavanje i prodaju, bio je naći dobru turističku agenciju i imati telefon. Oni iznajmljivači koji su se htjeli malo više potruditi oko oglašavanja i prodaje, radili su s više turističkih agencija i tiskali su letke ili posjetnice. Posljednjih godina situacija se malo promijenila, poslovanje iznajmljivača se digitaliziralo do te mjere da svi oni koji nisu prihvatili nove izazove, gotovo su izbačeni s tržišta ili je isplativost njihovog poslovanja svedena na minimalnu dobit.

Kako pratiti trendove?

1. Poslujte s turističkom agencijom koja je uhvatila korak s digitalom

Veliki broj turističkih agencija prestao je s poslovanjem, mnoge agencije koje su vam prethodnih godina punile nekad i čitavu sezonu, šalju sve manje gostiju. Nove, mlade agencije sve se više otvaraju, ali, nažalost, i sve brže zatvaraju. Iako izgleda da je vrijeme turističkih agencija prošlo, nije baš uvijek tako. Mnogi gosti vole još uvijek rezervirati svoj odmor putem turističke agencije, mnogi iznajmljivači nemaju vremena voditi vlastiti objekt i rado ga prepuštaju agencijama, mnoge agencije su prihvatile nove trendove, prilagodile im se i jako dobro posluju. Poslujte s takvim turističkim agencijama.

Ako imate drugi posao koji vam donosi značajnu financijsku dobit, nemate vremena za dodatni posao, ne želite slobodno vrijeme utrošiti u poslovanje vašeg objekta – poslujte s turističkim agencijama. Imat ćete manju financijsku dobit, ali nećete trebati ulagati vlastito vrijeme u poslovanje svog objekta.

2. Poslujte s portalima

Vrijeme je portala! OTA (online turističke agencije) kanali su preuzeli primat na tržištu, nemojte ih ignorirati, iako nemate vremena, volje ni znanja. Bez obzira na to započinjete li poslovanje i koje kanale prodaje već koristite, ne možete poslovati uspješno ako zanemarujete ovaj segment oglašavanja.

Opširna i široka je tema o tome na kojim se portalima oglašavati, ali postoje tri na kojima morate biti. Među malim iznajmljivačima se uvriježio izraz “sveto trojstvo”, iznajmljivači pri tome misle na sljedeća tri portala: booking.com, TripAdvisor.com i Airbnb.com.

3. Uključite instant booking

Neke turističke agencije nude vam poslovanje na upit, što znači da će vas agencija nazvati i pitati je li vaš objekt slobodan u nekom terminu i, ako je slobodan, potvrdit će vam rezervaciju. Ali povećava se broj turističkih agencija koje će od vas tražiti da im javljate zauzete termine kako vas ne bi trebale pitati jeste li slobodni, nego bi vas samo obavještavale o rezervacijama koje su za vas napravile.

Kad pričamo o portalima, OTA kanalima, to je još važniji element poslovanja. Mnogi portali vam nude izbor, želite li raditi putem upita ili ćete upisivati zauzete termine, odnosno tzv. instant booking. Rad na upit znatno smanjuje uspješnost vašeg poslovanja bez obzira na to koji kanal prodaje koristite, a posebno ako radite s portalima. Ako koristite više kanala prodaje, neophodno je korištenje opcija ili još učinkovitije aplikacija koje će vam pomoći sinkronizirati kalendare kanala na kojima koristite instant booking (mi preporučujemo Rentlio).

4. Koristite pametni telefon

Iako su mnogima pametni telefoni modni dodatak, must have, zabava i slično, malom iznajmljivaču pametni telefon je alat za poslovanje bez kojeg ne može. Odgovaranje na upite, sinkronizacija kalendara, ažuriranje portala, odgovaranje na komentare, slanje raznih mailova gostima, SMS-ovi… sve to je nezamislivo bez njega. Ako nemate aplikacije kao što su Viber, WhatsApp ili Skype, vaši računi za mobitel mogli bi se popeti do iznosa zbog kojih će dobit vašeg poslovanja postati upitna.

5. Pozicionirajte se na webu

Komentari vaših gostiju jedan su od najvažnijih elemenata u pozicioniranju vašeg objekta na webu. Animirajte vaše goste da vam ostavljaju komentare, upravljajte tim komentarima i iskoristite ih za unapređenje poslovanja. Stranica TripAdvisor mjesto je za to. Mnogi gosti prije putovanja ili prije rezervacije ne propuštaju priliku saznati što drugi misle o vama, potrudite se da to mišljenje privuče vaše potencijalne goste.

6. Izradite vlastitu web stranicu

Kada mali iznajmljivači naručuju web stranice, to su najčešće prezentacijske web stranice. Prezentacijska web stranica je stranica koja je zamijenila nekadašnje letke i posjetnice. Ako imate ovakvu stranicu, vašim gostima ćete dati web adresu kako bi vas preporučili svojim prijateljima. Također, na mjestima gdje se oglašavate, istaknut ćete svoju web adresu, a putem raznih foruma, mailova, društvenih mreža i slično ćete promovirati svoju stranicu.

Ako želite da vam web stranica donosi konkretne rezervacije, pričamo o prodajnoj web stranici kojoj je najvažnija optimizacija tj. SEO, SEM i AdWords oglašavanje. Za ovakvu stranicu potrebno vam je više znanja, vremena i novca, ali ona jamči i znatno veću uspješnost.

7. Ne zaboravite da gosti vole ljudski faktor

Iako u poslovanju koristimo brojne digitalne kanale oglašavanja, razne aplikacije i predloške, jednom kad dođu, naši goste vole i onaj ljudski faktor. Prema raznim istraživanjima, čest motiv putovanja mnogih gostiju je život lokalnog stanovništva, mentalitet domaćina, kultura, tradicija, gastronomija. Ne morate s vašim gostima ići na izlete, zabavljati ih i odvoditi na večere ili biti prijatelji, ali komunicirajte s njima, dajte im informacije o zanimljivostima u vašoj destinaciji, osobno ih dočekajte, pripremite im poklon dobrodošlice, osobno ih ispratite.

Prilagođavanje novim načinima poslovanja

Osobno sam preuzela vođenje obiteljskog objekta s većim brojem apartmana u trenutku kada je poslovanje s turističkim agencijama postajalo sve manje uspješno. Trebalo je naći nove načine oglašavanja, nove kanale prodaje. Prvi korak je bio povećati broj kanala oglašavanja, u ovoj fazi turističkih agencija. U jednom trenutku naš objekt je imao potpisan ugovor s preko sedamdeset turističkih agencija. To nam nije donijelo bolje rezultate.

Tako sam počela proučavati portale, rezervacijske sustave, online oglasnike i slično. Prvi korak je bio booking.com koji je prije nekoliko godina imao jako stroge uvjete poslovanja: minimalno pet smještajnih jedinica, minimalno jedan objekt u alotman, nije bilo mogućnosti otkaza rezervacija više od sedam dana, nije postojala mogućnost naplate akontacije. Nakon uključivanja na booking.com i nakon dugog i iscrpnog istraživanja velikog broja portala, naš objekt je u relativno kratkom vremenu bio oglašen na preko 30 mjesta na internetu. Bili su to razni općeniti online oglasnici, oglasnici privatnog smještaja, online turističke agencije, rezervacijski sustavi, sve ono što je moglo donijeti povećanje prodaje.

Kako se trendovi vezani za privatni smještaj, ali i turizam i sve ostalo mijenjaju još brže ako se prebacimo u digitalni svijet, tako i prethodno opisana faza nije dugo trajala.
Došlo je vrijeme kada se svakom mjestu na kojem smo bili oglašeni trebala posvetiti maksimalna pažnja kako bi ono bilo učinkovito. Mnogi su se portali ugasili, mnogi međusobno spojili, mnogi su promijenili način poslovanja. Trebalo se prilagoditi novonastaloj situaciji.

Ako želite biti najbolji, pratite trendove

Iako vrijeme portala još uvijek traje, sve su uspješniji iznajmljivači koji se bave razvojem poslovanja vlastite web stranice. Rad na optimizaciji vlastite stranice, AdWords oglašavanje i rad na društvenim mrežama je nešto čemu se svaki iznajmljivač treba u potpunosti posvetiti ako želi izvući maksimalnu dobiti iz svog objekta.

Kao što nije ni sve prije spomenuto bilo lako i jednostavno provesti u ono vrijeme, tako ni ovo danas nije lagan posao. Ali ako želimo biti najbolji i pratiti trendove, potrebno je savladati nove izazove i pripremiti se za one nove koji će, kako vidimo po svemu prethodnom vrlo brzo doći.

Pratite više sličnih savjeta kroz rubriku Digitalni iznajmljivači i sudjelujte u istraživanju o digitalnim navikama iznajmljivača!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    17. 07. 2017. u 10:01 pm Odgovori

    Ništa ti neće pomoći ako nemaš sreće da si na traženoj lokaciji. Tako znam ljude kojima dobro ide i isto tako puno više onih kojima prilično loše ide. Kao i sve drugo mi sve upropastimo jer svi nahrupimo u isti navodno perspektivan posao. Pa tako se već i ovdje osjeća pad cijena jer sve je više apartmana i jedni drugima ruše cijene, a troškovi izgradnje i održavanja su isti.

    Primjerice za par mjesta koje pratim na Airbnb iz godine u godinu pada cijena smještaja. Kolega mi se žali da preko Airbnb nije ostvario nijedno noćenje ove sezone, neki su se javili i odustali.

    Predviđam da će narod i ovu granu biznisa obezvrijediti jer će se namnožiti previše smještajnih jedinica. Naravno kao i uvijek izvisiti će velika većina jer ne bude moguće vratiti investiciju, kao i kod kraha sa prodajom stanova. Toliko puta smo se opekli i još ništa nismo naučili.

    Ljudi, naučite već jednom da se ne može dobro zaraditi tamo gdje svaka muha ulijeće u posao, već tamo gdje nema puno ljudi.

    • Lexxus

      Lexxus

      24. 07. 2017. u 1:59 pm Odgovori

      Pogodak u srž problema, mislio sam da jedino ja tako razmišljam ali drago mi je vidjeti da još netko uviđa ovaj balon koji kada pukne će opet puno njih zaviti u crno jer se ljudi zadužuju na sve strane kako bi ulagali u turizam. Po mojem predviđanju prvo će pasti cijene smještaja jer sada su već počeli rušiti cijene jedni drugima a kada pukne onda će krenuti masovna prodaja kako bi se podmirile banke, a onda će srušiti i vrijednost cijena nekretnina.

  2. Tanja Kufner

    Tanja Kufner

    21. 07. 2017. u 3:29 pm Odgovori

    Mogu se složiti sa velikim dijelom ovoga članka, ali isto tako stranice tipa facebooka su izvrsne za samoreklamiranje i prodaju kapaciteta. Jednostavno sam pristup, konverzacija sa ljudima koji su zainteresirani za smještaj u vašim apartmanima, način što im i kako prezentirate, uvelike povećava vašu prodaju i naravno bezbroj bezbroj ISTINITIH slika. Daleko od toga da digitalizacijom nisu obuhvaćeni svi segmenti gospodarstva, poduzetništva, ali i nadalje barem za sada imamo najbolje uspjehe ih godine u godinu, ove godine porast od cca 50%noćenja više u odnosu na prošlu godinu, i zato smatram da digitalizacija zaista pomaže ali i individualni pristup svakom gostu i direktna komunikacija donosi velike plusove i privlači goste

  3. Gorozdana Baretić

    Gorozdana Baretić

    23. 07. 2017. u 3:18 pm Odgovori

    Osobno sam pokušala sve varijante oglašavanja za moje apartmane u Crikvenici. Tek sam prošle godine shvatila da svi portali i oglasnici ne kotiraju jednako za sve gradove u Hrvatskoj. Ako je neki portal dobar na googlu za Crikvenici ne znači da je isto tako dobar za Krk. Ja sam filtrirala portale i ostavila onr najbolje kao sto su po meni Apartmani Crikvenica http://www.apartmani-crikvenica.com vjerovatno za Dubrovnik nije dobar ali za Crikvenicu je sasvim dobro i zadovoljavajuće.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Programiranje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.