Online marketing u Hrvatskoj i Europi... 'Sitne' razlike.

Online marketing u Hrvatskoj i Europi… ‘Sitne’ razlike.

Nedavno sam se vratio iz Dublina gdje sam prisustvovao Googlovom događaju za agencije - Accelerate Performance. Ako izuzmem činjenicu da nas je bilo samo 7 iz Hrvatske, usudio bih se reći da je konferencija s više od 370 sudionika bila uspješna. Proveo bih vas malo kroz situaciju što Google trenutno aktivno radi, a što je hrvatska realnost. Dakle, da krenemo...

Razlike između oglašavanja u Hrvatskoj i Europi su ogromne. No, možemo se tješiti time da je situacija slična i u
Razlike između onoga što se događa u Hrvatskoj i Europi su ogromne. No, možemo se tješiti time da nismo “usamljeni u našoj bijedi”. Tu su i naši susjedi.

Nedavno sam se vratio iz Dublina gdje sam prisustvovao Googleovom događaju za agencije – Accelerate Performance. Ako izuzmem činjenicu da nas je bilo samo 7 iz Hrvatske (Goldbach Audience, KG Media, Real Grupa i Seek And Hit – priča se da nas je bilo 11, ali ostale nisam sreo), usudio bih se reći da je konferencija s više od 370 sudionika bila uspješna.

Proveo bih vas malo kroz situaciju što Google trenutno aktivno radi, a što je hrvatska realnost. Dakle, da krenemo…

Mobilno oglašavanje

Google kaže da je mobilno oglašavanje new best thing. Priča o mobilnim stranicama, mobilnim web shopovima, mobilnom pretraživanju, optimizaciji responzivnih stranica, kupovini putem mobitela (koja u nekim slučajevima iznosi čak 33% online kupovine), landing stranicama, optimiziranim reklamama. Uskoro očekuju da će mobilni web shopovi donositi čak 50% prihoda od ukupne prodaje web shopa.

Hrvatska realnost kaže da mobilnim ili responzivnim web stranicama pristupa jedva 20% korisnika, web shop imaju informatičke kompanije ili preprodavači informatičke robe (takvih je najviše), nekolicina knjižara, ljudi još uvijek najviše kupuju preko grupnih kupovina, a kad i kupuju, to još uvijek najviše rade putem desktop računala. Mobilnih stranica, osim onih koji se profesionalno bave webom ili koriste WordPress, ima jako malo.

AdWords oglašavanje

Google kaže da oglašivači testiraju različite kreative (veći broj različitih kreativa koje zatim optimiziraju i mijenjaju u tijeku kampanje), koriste različite kanale (Search, Google Display Network, YouTube, Gmail oglase), sve više koriste YouTube kanale i različite video formate, optimiziraju reklame koje vode sa Searcha ili Displaya na YouTube, preko društvenih mreža pa do njihovih landing i zatim web stranica. Analiza je opaka, koristi se sve od adservera, Google Analyticsa, vlastitih sustava za praćenje i optimizaciju reklama itd.

Hrvatska realnost kaže da klijenti koriste Google. Da, Google i točka. Imaš 10% budžeta za Google i to rasporedi kako misliš da je najbolje. Većina odlazi na brokering (direktan zakup oglasnog prostora na medijima), po mogućnosti Index, 24sata ili Jutarnji – zapravo svi oni koji se u tom trenutku nalaze na Gemius Audience listi u Top 3. S obzirom da je Index izašao iz mjerenja, vidjet ćemo kako će se to odraziti na njihovu prodaju, manji dio odlazi na oglasne mreže ili neke manje tematske portale i Facebook, ali da sad ne davim kako izgleda jedan standardni mediamix u Hrvatskoj. Što se analize tiče, i dalje se gleda CTR, prate impresije i klikovi, eventualno koristi Analytics, a dosta klijenata nema svoj adserver, jer im “ne treba”.

Video oglašavanje

Google kaže da klijenti rade više različitih video oglasa, analiziraju tijek kampanje i onda ju optimiziraju, pa čak i rade nove kreative. Optimalna dužina video oglasa je 20 sekundi, a na YouTubeu se plaća tek kada korisnik pogleda cijeli video ili minimalno 30 sekundi videa (što god dođe prije). Da, dobro ste shvatili, ako korisnik pogleda npr. samo 10 sekundi videa, gledanje se ne naplaćuje. Svi imaju svoj video kanal u kojem prezentiraju svoj video sadržaj, a velik broj klijenata radi i video savjete kako koristiti, održavati ili kupovati njihove proizvode.

Hrvatska realnost kaže da je YouTube došao prije mjesec dana i da klijenti još uvijek ne koriste video oglašavanje. I to je to. Osim toga, video inventorija u Hrvatskoj ima jako malo jer je produkcija nažalost i dalje preskupa.

Performance

Mislim da je ovo bespredmetno i spominjati jer je većina stvari spomenutih na konferenciji u Hrvatskoj velika nepoznanica, a odnosi se na napredno korištenje Google Analyticsa i optimizaciju kampanja na dnevnoj bazi.

I što možemo zaključiti iz konferencije? Hrvatska opet kaska za Europom. Zapravo, čak ni ne kaskamo, već smo pet godina iza europskih zemalja. Ali, možemo se tješiti činjenicom da isto vrijedi i za Sloveniju i Srbiju, a i druge okolne zemlje, tako da nismo usamljeni u svojoj bijedi. Znate kako se kaže: Misery loves company.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Domagoj

    Domagoj

    17. 04. 2014. u 8:08 pm Odgovori

    Treba još reći da domaći igrači forsiraju zakup na par vodećih portala prema CPM aposlutno jaskuplji i najneisplativiji 🙂 Vajda dobivaju veću proviziju tko će ga znati. Izgleda da je njima čitatelj top 3 portala žute štampe vredniji od čitatelja stručnog ili ozbiljnijeg medija. Go figure

    Doći će i naši oglašivači pameti kad tad kada uprava počne razmišljati o rezultatima kampanja

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.