Online marketing u Hrvatskoj i Europi... 'Sitne' razlike.

Online marketing u Hrvatskoj i Europi… ‘Sitne’ razlike.

Nedavno sam se vratio iz Dublina gdje sam prisustvovao Googlovom događaju za agencije - Accelerate Performance. Ako izuzmem činjenicu da nas je bilo samo 7 iz Hrvatske, usudio bih se reći da je konferencija s više od 370 sudionika bila uspješna. Proveo bih vas malo kroz situaciju što Google trenutno aktivno radi, a što je hrvatska realnost. Dakle, da krenemo...

Razlike između oglašavanja u Hrvatskoj i Europi su ogromne. No, možemo se tješiti time da je situacija slična i u
Razlike između onoga što se događa u Hrvatskoj i Europi su ogromne. No, možemo se tješiti time da nismo “usamljeni u našoj bijedi”. Tu su i naši susjedi.

Nedavno sam se vratio iz Dublina gdje sam prisustvovao Googleovom događaju za agencije – Accelerate Performance. Ako izuzmem činjenicu da nas je bilo samo 7 iz Hrvatske (Goldbach Audience, KG Media, Real Grupa i Seek And Hit – priča se da nas je bilo 11, ali ostale nisam sreo), usudio bih se reći da je konferencija s više od 370 sudionika bila uspješna.

Proveo bih vas malo kroz situaciju što Google trenutno aktivno radi, a što je hrvatska realnost. Dakle, da krenemo…

Mobilno oglašavanje

Google kaže da je mobilno oglašavanje new best thing. Priča o mobilnim stranicama, mobilnim web shopovima, mobilnom pretraživanju, optimizaciji responzivnih stranica, kupovini putem mobitela (koja u nekim slučajevima iznosi čak 33% online kupovine), landing stranicama, optimiziranim reklamama. Uskoro očekuju da će mobilni web shopovi donositi čak 50% prihoda od ukupne prodaje web shopa.

Hrvatska realnost kaže da mobilnim ili responzivnim web stranicama pristupa jedva 20% korisnika, web shop imaju informatičke kompanije ili preprodavači informatičke robe (takvih je najviše), nekolicina knjižara, ljudi još uvijek najviše kupuju preko grupnih kupovina, a kad i kupuju, to još uvijek najviše rade putem desktop računala. Mobilnih stranica, osim onih koji se profesionalno bave webom ili koriste WordPress, ima jako malo.

AdWords oglašavanje

Google kaže da oglašivači testiraju različite kreative (veći broj različitih kreativa koje zatim optimiziraju i mijenjaju u tijeku kampanje), koriste različite kanale (Search, Google Display Network, YouTube, Gmail oglase), sve više koriste YouTube kanale i različite video formate, optimiziraju reklame koje vode sa Searcha ili Displaya na YouTube, preko društvenih mreža pa do njihovih landing i zatim web stranica. Analiza je opaka, koristi se sve od adservera, Google Analyticsa, vlastitih sustava za praćenje i optimizaciju reklama itd.

Hrvatska realnost kaže da klijenti koriste Google. Da, Google i točka. Imaš 10% budžeta za Google i to rasporedi kako misliš da je najbolje. Većina odlazi na brokering (direktan zakup oglasnog prostora na medijima), po mogućnosti Index, 24sata ili Jutarnji – zapravo svi oni koji se u tom trenutku nalaze na Gemius Audience listi u Top 3. S obzirom da je Index izašao iz mjerenja, vidjet ćemo kako će se to odraziti na njihovu prodaju, manji dio odlazi na oglasne mreže ili neke manje tematske portale i Facebook, ali da sad ne davim kako izgleda jedan standardni mediamix u Hrvatskoj. Što se analize tiče, i dalje se gleda CTR, prate impresije i klikovi, eventualno koristi Analytics, a dosta klijenata nema svoj adserver, jer im “ne treba”.

Video oglašavanje

Google kaže da klijenti rade više različitih video oglasa, analiziraju tijek kampanje i onda ju optimiziraju, pa čak i rade nove kreative. Optimalna dužina video oglasa je 20 sekundi, a na YouTubeu se plaća tek kada korisnik pogleda cijeli video ili minimalno 30 sekundi videa (što god dođe prije). Da, dobro ste shvatili, ako korisnik pogleda npr. samo 10 sekundi videa, gledanje se ne naplaćuje. Svi imaju svoj video kanal u kojem prezentiraju svoj video sadržaj, a velik broj klijenata radi i video savjete kako koristiti, održavati ili kupovati njihove proizvode.

Hrvatska realnost kaže da je YouTube došao prije mjesec dana i da klijenti još uvijek ne koriste video oglašavanje. I to je to. Osim toga, video inventorija u Hrvatskoj ima jako malo jer je produkcija nažalost i dalje preskupa.

Performance

Mislim da je ovo bespredmetno i spominjati jer je većina stvari spomenutih na konferenciji u Hrvatskoj velika nepoznanica, a odnosi se na napredno korištenje Google Analyticsa i optimizaciju kampanja na dnevnoj bazi.

I što možemo zaključiti iz konferencije? Hrvatska opet kaska za Europom. Zapravo, čak ni ne kaskamo, već smo pet godina iza europskih zemalja. Ali, možemo se tješiti činjenicom da isto vrijedi i za Sloveniju i Srbiju, a i druge okolne zemlje, tako da nismo usamljeni u svojoj bijedi. Znate kako se kaže: Misery loves company.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Domagoj

    Domagoj

    17. 04. 2014. u 8:08 pm Odgovori

    Treba još reći da domaći igrači forsiraju zakup na par vodećih portala prema CPM aposlutno jaskuplji i najneisplativiji 🙂 Vajda dobivaju veću proviziju tko će ga znati. Izgleda da je njima čitatelj top 3 portala žute štampe vredniji od čitatelja stručnog ili ozbiljnijeg medija. Go figure

    Doći će i naši oglašivači pameti kad tad kada uprava počne razmišljati o rezultatima kampanja

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.