Startup vs. startup: OmoLab i Silver Monitor dokazuju da je najbolje rješavati probleme iz okoline

Startup vs. startup: OmoLab i Silver Monitor dokazuju da je najbolje rješavati probleme iz okoline

OmoLab razvija alate koji olakšavaju, poboljšavaju i potiču čitanje osoba s disleksijom i drugim teškoćama čitanja. Silver Monitor pametna je narukvica i softverska platforma za praćenje zdravlja starijih pacijenata. A njihovi osnivači, Petar Reić i Tihana Petričević, nakratko su napustili uloge startupera i našli se u ulozi novinara.

Kao i prethodna dva tima koja smo predstavili prošli tjedan, Wingo i Transfer Hero, OmoLab i Silver Monitor prolaze program Startup Factory koji su prije tri godine pokrenuli Grad Zagreb i Zagrebački inovacijski centar (ZICER). 

Priča o OmoLabu obišla je ljetos hrvatske medije kada su razvili font za osobe s disleksijom koji su nazvali OmoType. S druge strane, Silver Monitor možda neće biti poznat široj javnosti, ali njegova suosnivačica, Tihana Petričević, zvučno je ime onima koji prate startup scenu, zahvaljujući njenom prethodnom projektu iz područja nosive tehnologije, Meridda.

I OmoLab i Silver Monitor usmjereni su na osobe koje imaju potrebe različite od prosječnih ljudi, a zajedničko im je i to što su nastali kao rješenje za probleme iz neposredne blizine. Osnivači Silver Monitora u obitelji imaju starije članove koji žive sami i imaju određene zdravstvene poteškoće, stoga bi im praćenje stanja putem pametne narukvice itekako dobro došlo. Tihana dodaje:

Također imamo i uvida iz prve ruke kako zdravstveni sustav funkcionira, stoga smo u suradnji s liječnicima odlučili osmisliti proizvod koji bi potencijalno riješio problem za obje strane.

S druge strane, iskustvo s OmoLabom još je neposrednije, otkriva Petar.

OmoLab je nastao krajem prošle godine, iako se ideja počela razvijati unazad 4-5 godina, od trenutka kada sam saznao da mi je kćerka disleksična. Također, kako mi i supruga ima disleksiju, bilo je samo pitanje vremena kad ćemo osmisliti neko rješenje. Fascinantno je da za nešto što pogađa 10% populacije ima tako malo alata. Stoga smo prvo osmislili font namijenjen osobama s disleksijom, a sad na tržište izbacujemo i aplikaciju OmoReader.

OmoLab nastao je jer Petrove kći i supruga imaju disleksiju, dok su za Silver Monitor inspiracija bili razni članovi obitelji osnivača startupa, ali i stanje u zdravstvu.

Tihana:

Samo bih htjela dodati da je ideja OmoLaba, kao i sam projekt, dobra i kvalitetna, te svakako podržavam inicijativu.

Petar:

Hvala, podrška je uzajamna.

Motivacija za pronalaskom rješenja je veća što je problem bliži

Tihana:

Istina je da je najbolje rješavati problem koji imate u neposrednoj blizini jer je odmah motivacija za kreiranjem rješenja veća. Problem koji rješavamo Silver Monitorom možda se ne odnosi na mene individualno, ali svakako je problem koji pronalazim u svojoj blizini.

Petar:

Da, motivacija je iznimno važan faktor. Sumnjam da bih uopće bio u svijetu startupa da nije bilo situacije koja je cijeli projekt potaknula. Moram priznati da sam kroz cijeli naš put očekivao da će se pojaviti rješenje slično našemu, no to se nije dogodilo.

Cijela je priča vrlo pozitivna, jer smo uspjeli okupiti super tim – jednog od ponajboljih tipografa, tvrtku Locastic, sjajnu logopedicu… No, prije no što ih sve nabrojim, Tihana, kako si okupila svoj tim?

Tihana:

Naš tim je internacionalan i čine ga stručnjaci i profesionalci iz Europe. Upoznali smo se uglavnom preko preporuke dok smo radili na sličnim projektima. Surađujemo već dulje vrijeme i mogu reći zasad vrlo uspješno.

Kao ličnosti, svi smo vrlo različiti, ali smo komplementarni. Funkcioniramo s vrlo visokim stupnjem samostalnosti, ali opet činimo jednu homogenu strukturu. Nema puno mikromenadžmenta s moje strane, iskreno rečeno, ni sama takav princip rada i ne preferiram. Svatko je šef u svojoj domeni, ali smo suglasni oko toga što nam je zajednički cilj, misija i vizija.

Glavni tim činimo Slavko Radman, Lovro Orešković i ja, dok po potrebi, ovisno o fazi projekta, angažiramo internacionalne stručnjake.

A kod tebe, Petre, tko je glavni?

Petar:

Ja možda potpisujem ideju, ali svatko od članova timova, koje smo okupili, također su šefov u svojoj domeni jer su stručnjaci u onome što rade. Tako je font OmoType razvio Marko Hrastovec. Tu je i Nina Kupusović, stručna suradnica za logopediju, potom Zoran Birimiša, ekonomski savjetnik koji nam daje balans između social impacta i profitabilnosti, Jovica Popović je IT supervisor, dok nam je tvrtka Locastic partner u razvoju mobilne aplikacije.

Zajedno imamo velike planove, ali, Tihana, reci mi, kamo će vas odvesti ovaj projekt?

Cilj? Oboma – globalno tržište, dok Hrvatsku vide kao “inkubator” i poligon za testiranje.

Tihana, kroz smijeh:

Na globalno tržište.

U ranom stadiju, lansiranju pilot projekta i testiranju, zadržat ćemo se u Hrvatskoj, ali potom se planiramo proširiti u Europu i ostatak svijeta. Jednostavno se ne isplati razmišljati skučeno.

Petar:

Naš projekt je također globalan, iako se različito manifestira u različitim dijelovima svijeta. Mi zapravo želimo promijeniti način koji je dominantan u pogledu na disleksiju. Jer ona ima, uz svoje mane, i razne benefite.

Mane su, dakako, da disleksičari imaju problema s čitanjem. No, prednost je njihovo vizualno razmišljanje, zbog čega im, primjerice, jako dobro ide objektno programiranje.

Poput tebe, i mi na Hrvatsku gledamo kao na inkubator, ali najveću monetizaciju vidimo na anglofonskim tržištima gdje je i najveći postotak disleksičnih osoba, odnosno gdje je najveća manifestacija disleksije.

Disleksija dosta ovisi o pismu i govoru, jer što je pravopis više fonetski, to je manja manifestacija disleksije. U slavenskim govornim područjima 10% populacije procijenit će se disleksičnom, u engleskom čak preko 20%. Istodobno, postotak u Kini i Japanu pada ispod jedan.

Izazovi hardverskih startupa (i hoće li se OmoLab upustiti u njih)

Tihana:

Ovo je bilo vrlo informativno, hvala ti, Petre.

Izazovno će dosta biti oboma pristupiti globalnom tržištu, a tu su i drugi izazovi s kojima se već sada susrećemo. Recimo, razvoj proizvoda i skalabilan poslovni model su trenutno naši glavni izazovi. Mislim da je to manje više uobičajeno za sve startupe, pogotovo za one koji su bazirani na hardveru jer oni imaju zaseban set izazova zbog kompleksnosti razvoja i niza rizika.

Manje serije hardverskog dijela projekta izradit ćemo lokalno, ali za veće serije moramo ići tamo gdje se već danas ide – u Kinu. Naš CTO ima stvarno dobre kontakte u svijetu proizvođača i dobavljača…

Petar se nasmijao:

Eh, i mi smo razmišljali o hardveru koji bi imao prilagodbu za inkluzivnost osoba s poteškoćom u čitanju, stoga će mi možda trebati neki od kontakata, nadam se da ćemo se moći dogovoriti oko toga. 

No, to su nekakvi dugoročni planovi. Današnji izazovi odnose se na to kako pronaći ljude i tvrtke koji će naše planove realizirati na svjetskom nivou. Do sada smo prošli klasične porođajne muke svakog proizvoda, ali srećom, proces je tekao linearno. Nismo imali padove, nego zastoje.

Tihana, nego, nisam nikada pitao, otkud vi u ovom programu?

Petra i Tihanu možete bodriti na Zagreb Connectu.

Tihana:

Prijavili smo se na Startup Factory jer je to trenutno zasigurno jedan od najboljih programa za edukaciju startupa u Zagrebu. Nudi nam se opcija da razvijamo svoj proizvod i posao uz podršku stranih i domaćih mentora te uz to postoji mogućnost financijske podrške. Sve su to bitni faktori za svakog tko gradi posao, pogotovo u domeni visokih tehnologija.

Recimo, dobro mi je došlo mentoriranje Chrisa Outa, stručnjaka na području growth hackinga jer nam je kvalitetna prodaja na inozemnom tržištu iznimno bitna.

Što je tebi najviše koristilo?

Petar:

Izdvojio bih Ozrena Kobsu, odvjetnika koji nam je dao dosta korisnih savjeta oko intelektualne zaštite proizvoda na različitim tržištima, što nam je trenutno vrlo bitno.

Inače, znam i kako nam publika Netokracije može pomoći. Naša je aplikacija OmoReader odnedavno dostupna za iOS i Android uređaje. Namijenjena je prvenstveno osobama s disleksijom i drugim teškoćama čitanja ali i ostalim ljubiteljima knjiga, stoga pozivam sve da je preuzmu, testiraju i jave nam svoje mišljenje. Mnogo će nam značiti!

Osigurajte svoju besplatnu ulaznicu za Zagreb Connect

A projektima će zasigurno značiti i da navijate za njih 5. prosinca na konferenciji Zagreb Connect. Naime, tada će se održati finale programa Startup Factory gdje će timovi imati priliku boriti se za 160.000 kuna bespovratnih sredstava, a najbolji pitch Zagreb Connecta osvojit će dodatnih 60.000 kuna.

Pribavite svoje besplatne karte od 19. 11., ali požurite – broj mjesta je ograničen.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Intervju

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Tvrtke i poslovanje

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...