Osnivačica startupa Meridda: Žene moraju raditi dulje i više da bi ih se shvatilo ozbiljno

Osnivačica startupa Meridda: Žene moraju raditi dulje i više da bi ih se shvatilo ozbiljno

Vjerojatno i sami znate da stres uzrokuje niz psihosomatskih oboljenja, ali kako pratiti što točno uzrokuje probleme koje imate? Tomu može pomoći Meridda, hrvatski softver koji je trenutno u fazi prototipa, a čija je osnivačica Tihana Petričević. Kako se nosi sa stresom koji sa sobom donosi razvoj startup te koliko joj je na tom putu pomogla ili odmogla činjenica što je, kao žena, u manjini u startup svijetu, otkriva za Netokraciju u sklopu specijala Ladies of New Business.

meridda ladies

Pod stresom ste? Postoji aplikacija i za to! Doduše, još uvijek je u fazi prototipa, ali sudeći prema prethodnoj godini u kojoj je hrvatski startup Meridda od idejne faze prošao dobar dio svog razvojnog puta, širenje tima, prolazak kroz nekoliko inkubatorskih i akceleratorskih programa, poput Founder Institutea, te bio zapažen na startup natjecanjima kao što su Pioneers of Balkans ili Balkan Venture Forum, mogli bismo ga uskoro konačno i isprobati. Zanimljivo je što je njegova osnivačica Tihana Petričević po struci profesorica povijesti i filozofije, koja se bavila istraživačkim i znanstvenim radom u domeni kulturne povijesti, a danas se bavi zdravstvenim marketingom. Kako se ona nosi sa stresom i je li to bio glavni motiv za kreiranje ovakvog softvera?

Ja se, kao i većina ljudi, nastojim nositi sa životnim izazovima najbolje što mogu, ali u ovom konkretnom slučaju rješavanje vlastitog problema te vrste nije bio glavni motiv. Sama ideja formirana je s liječnicima koji surađuju na ovom projektu. Stres i s njime u korelaciji veliki porast psihosomatskih oboljenja potakli su nas da krenemo s ovim projektom.

Praćenje stresa da bismo ga smanjili

Meridda_login

I upravo to Meridda radi – smanjuje psihosomatska oboljenja uz pomoć praćenja razine stresa. Softver, čiji je prototip finaliziran u listopadu prošle godine, mjeri stres koristeći senzore raznih pametnih narukvica, satova ili konfiguracije samog pametnog telefona, a na temelju prikupljenih podataka otkriva zanimljive informacije koje će nam pomoći da stresne situacije izbjegnemo ili barem olakšamo.

U kasnijoj će fazi razvoja softvera Meridda imati mogućnost kreiranja korisničkog profila koji korisnik ispunjava nizom osobnih podataka medicinske, ali i općenito lifestyle naravi. Meridda će prema tom profilu nuditi personalizirane preporuke korisniku u vidu tehnika opuštanja, nutricionizma, vježbanja.

Trenutni prototip uključuje mobilnu aplikaciju za iOS koja raspolaže s četiri opcije – praćenje tjelesne temperature, elektrodermalne aktivnosti kao glavnog indikatora stresa, vremena i geolokacije. Uz to, postoji i web aplikacija koja korisnicima omogućuje da prikupljene podatke analiziraju te na karti vide gdje su, kada i kakve su vrijednosti prikupljene.

Web aplikacija na karti prikazuje područja na kojima je razina stresa korisnika bila veća no inače.
Na poslu ste pod posebnim stresom? Karta ne laže!

Sada krećemo u drugu fazu razvoja prototipa za koju smo dobili i potporu tvrtke Maxim Integrated, jednog od većih proizvođača hardverskih komponenti. Uz daljnji razvoj softvera cilj nam je, dakako, povećati bazu svojih potencijalnih klijenata.

Kao osobi koja dolazi izvan svijeta razvoja tehnoloških projekata, Tihani su dobro došli inkubatorski i akceleratorski startup programi. U početku je od pomoći bio program Founder Institutea, a nakon toga su stigle ponude iz hub:rauma Krakow u vidu stipendije te akceleratora namijenjenog zdravstvenim startupima, Vertical iz Helsinkija. Međutim, tim je odlučio ostati u Hrvatskoj te mu se tijekom ljeta pridružilo pet senior QA inženjera koji su do tada radili u PayPalu, eBayu ili poznatom fintech startupu s hrvatskom adresom, Oradianu. Tihana napominje da su joj spomenuti programi uvelike pomogli da savlada osnove te dobije savjete od relevantnih osoba, pogotovo onih iz industrije.

Žena u svijetu startupa i investicija

No, u isto je vrijeme, u takvim programima kao osnivačica uvijek bila u manjini:

I sada u većini slučajeva na startup događanjima prevladavaju muškarci. Postoje određene profesije u kojima oni prevladavaju, a tomu je više razloga i socio-ekonomskih faktora, ali ulaziti sada u dublju analizu oduzelo bi jednostavno previše vremena. Mišljenja sam da bi se to uskoro moglo promijeniti. Ako ne zbog jednakih prava, onda u najmanju ruku jer je potražnja za programerima sve veća, IT sektor raste, a prvi se pomaci već vide u izmjenama nastavnog kurikuluma.

Tihana smatra da
Ako netko kao investitor ima problema što sam žena, takav mi ni ne treba, kaže Tihana.

Prikupljanje sredstava i pronalazak odgovarajućeg investitora uvijek su velik izazov za osnivače startupa. No, u investicijskom svijetu u kojemu prevladavaju muškarci, za ženu je nerijetko taj izazov još veći. O seksizmu se u takvim slučajevima možda i ne govori dovoljno, ali i kad se govori, priče su itekako upečatljive zbog čega nije ni čudo da se često ne žele otkriti prava imena glavnih aktera. U duhu tema kojima se bavimo u sklopu specijala Ladies of New Business, provjerili smo kakva su Tihanina iskustva:

Iz mog nekakvog općeg životnog iskustva, dakle, ne govorim samo o startupima, kao žena morat ćete raditi dulje i više da bi vas se shvatilo ozbiljno. Ali isto tako kad drugi vide da imate određene rezultate i da ste dobri u tome što radite, neće biti nekih većih distinkcija.

Kad su startupi u pitanju, onda je tu u fokusu cijeli tim, a ne samo pojedinac jer ovakav posao jednostavno nije izvediv iz perspektive pojedinca. Predrasuda uvijek ima i uvijek će ih biti, to je jednostavno dio ljudske prirode. Samo, ako netko kao investitor ima problem s tim što sam žena, onda mi takav investitor stvarno niti ne treba.

Izazovno? Dakako. Stresno? Jest. Srećom, znamo jednu aplikaciju koja bi mogla pomoći… 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.