Kako uspješno lansirati na Product Huntu?

Omnisearch, Treblle i Pincone otkrivaju kako uspješno lansirati na Product Huntu

Su-osnivač i marketingaši iz tri domaća digitalna proizvoda ispričali su nam može li se doći do novih korisnika na Product Huntu i bez velikog budžeta i influencera te - kako.

Domaći manji startupi kao lansirnu rampu za svoje digitalne proizvode sve više koriste Product Hunt. Tamo su se globalnoj publici željnoj novih softverskih proizvoda, među ostalima, predstavili Wasp Lang, Treblle, prva verzija Memgrapha, Pincone – proizvod nastao unutar agencije Ars Futura, Omnisearch… I većina njih tim je lansiranjem toliko zadovoljna da već planiraju nove akcije na Product Huntu.

Odličan (i besplatan) izlog za pokazati svoj softver

Dobar launch nije stvar sreće, već pripreme i planiranja pa smo ih pitali da podijele svoja iskustva i savjete kako uspješno lansirati na Product Huntu. Iako se već nekoliko godina govori o tome kako je PH zasićen proizvodima velikih tech tvrtki i startupa s pozamašnim budžetom uloženim u promociju, growth manager iz Trebllea Davor Kolenc kaže da je i dalje odlična odskočna daska za bilo koji startup:

Za početak, besplatan je, a zauzvrat je jako dobar izlog, kako za potencijalne nove investitore tako i za prve prave korisnike.

Definitivno se može napraviti puno tamo bez puno ulaganja. Čak bih rekao da spaljivanje velike količine novca za PH može više odmoći nego pomoći.

Suosnivač Omnisearcha Marin Smiljanić ima vrlo svježe iskustvo – na Product Huntu su početkom listopada lansirali novu verziju svog proizvoda za pretraživanje čiji je glavni adut pretraživanje vizualnog dijela slike i videa putem teksta. Njemu je PH među najdražim platformama tog tipa, iako napominje da to vrijedi samo za softverske proizvode:

Ima velik doseg, vrlo je popularan u Silicijskoj dolini, i k tome, korisnici posjećuju stranicu s eksplicitnim ciljem da otkriju i isprobaju nešto novo. Osim toga, iako je Product Huntov algoritam “crna kutija”, i dalje je lakše predvidjeti uspjeh proizvoda nego, primjerice, kod objavljivanja na Hacker Newsu.

Uspjeh je moguć, ali uz dovoljno pripreme.

Prije lansiranja prođite osnove

Softverski proizvod koji je jednostavan za korištenje, može se odmah i lako isprobati, trud i dobru pripremu kao formulu za uspjeh navodi i Lea Metličić, marketing managerica u agenciji Ars Futura koja je na Product Huntu lansirala svoj alat za lakše bookmarkanje i dijeljenje linkova, Pincone:

Na našu sreću, na internetu postoji more članaka koji launch na Product Huntu pretvaraju skoro pa u znanost. Od najboljih opisa za slike, videa koji pomažu da se što prije popneš na prvo mjesto, preko optimalnog dana i vremena za objavu, do savjeta za slaganje opisa proizvoda.

Bilo tko tko razmišlja o launchu bi trebao barem prolistati par blogova, puno pomaže da shvatiš kako stranica funkcionira, kakve interakcije želiš i koji bi trebao biti cilj.

Algoritam nagrađuje kvalitetu, a ne količinu glasova

Iako se na Product Huntu za pozornost nekad treba boriti s proizvodima etabliranih tech tvrtki poput Stripea i Plaida ili odlično financiranih startupa čije se seed runde broje u milijunima dolara – što znači da raspolažu s priličnim budžetom za promociju, svi moji sugovornici se slažu da Product Huntov algoritam nagrađuje kvalitetu, a ne količinu glasova. Davor pojašnjava:

Možete imati daleko najviše glasova i ne dospjeti među prvih pet proizvoda tjedna, što je svima cilj jer prvih pet završi u newsletteru i dobiju bedž za hvaliti se. Kako je to moguće? PH gleda na kvalitetu glasova.

Ako za vas glasaju ljudi koji su taj dan napravili profil, takvi glasovi su manje vrijedni od glasova s aktivnih profila. Profili, slično kao i na Redditu, skupljaju bodove zvani “karma”. Što imate veću karmu, glas s vašeg profila više vrijedi.

Marin potvrđuje da više resursa ne mora značiti bolji plasman:

U tjednu kad smo mi lansirali, startup s daleko najviše prikupljenih investicija, oko 15 milijuna dolara, završio je na šestom mjestu. Apsolutni pobjednik tog tjedna bio je startup s oko 2 milijuna investicije Y Combinatora i Kleiner Perkinsa, ali najveći dio pobjednika dana su ili sasvim bootstrapani i neovisni projekti ili startupi otprilike naše faze.

Obavezne stavke za lansiranje na Product Huntu:

  • kvalitetan demo video,
  • lako razumljivi i jednostavni opisi proizvoda i značajki praćeni vizualima,
  • odredišna stranica napravljena isključivo za publiku koja će doći s Product Hunta,
  • aktiviranje na platformi tjednima prije planiranog lansiranja,
  • pronalazak “huntera” – iskusnog korisnika Product Hunta koji će pomoći u lansiranju.

Lea kaže da Pincone nije ni kune uložio u influencere i oglase, ali su lansiranje odgodili dok nisu imali kvalitetan video i smatra da im je taj video pomogao da bolje prođu. Treblle i Omniserach su surađivali s “hunterima” i koristili influencere te uložili trud u animiranje vlastite mreže kontakata i stvaranje interesa za proizvod.

Glavni trik: podrška drugih startupa i huntera

Marin kaže da dio savjeta za uspjeh nisu poslušali:

Primjerice, nismo imali dediciranu landing stranicu i nismo imali nikakve plaćene oglase. Sve u svemu, najbitnija je stvar uključiti se u zajednicu dovoljno rano i pomagati drugim startupima koji lansiraju. To većinom zapamte i protrude se pomoći vam kasnije.

Dodatno je bitno pripremiti dobre materijale za sam dan lansiranja: informativan opis i komentar, dobre screenshote i demo video.

Davor iz Trebllea dodaje da na temelju onoga što su naučili iz prethodna dva lansiranja, već planiraju novo:

Na prošla dva launcha smo imali influencere, ovog puta idemo bez njih. Radimo na tome da proširimo vijest o launchu u svojim vlastitim poslovnim mrežama tako što podržavamo jedni druge.

Uz to smo dogovorili suradnju s jednim od najboljih huntera, i to besplatno, a jako je važno imati dobrog huntera koji objavljuje proizvod za vas.

Imat ćemo i malo dužu i veću hype kampanju te ćemo se potruditi skupljati glasove i nakon dana lansiranja kako bismo pokušali ući u borbu za Product of the Week.

Puno posjeta, novi korisnici, feedback na proizvod…

Niti jedan od ovih hrvatskih startupa nije postao viralan na Product Huntu, niti skupio tisuće novih korisnika preko noći, ali sva tri su svojim lansiranjima vrlo zadovoljni. I Lea kaže da nije pitanje hoće li Ars Futura opet nešto lansirati tamo, nego kad će:

Za početak, naučili smo kako funkcionira launch na Product Huntu. Dobili smo puno korisnog feedbacka na proizvod, naučili kako ga napraviti boljim, a i sada znamo puno o tome kako se postaviti kad budemo ponovno išli s nečim na PH. Uz to, našli smo i puno drugih bomba proizvoda na stranici.

Davor kaže da je Treblleu lansiranje donijelo dosta posjeta web stranici, ali da se treba potruditi produžiti momentum koji se dobije te nudi nekoliko savjeta:

Product Hunt je super stvar za jednokratan boost za posjete vašoj internet stranici, donijet će nove korisnike. Uz dodatne marketinške aktivnosti, zanimanje ne mora splasnuti nakon tog jednog dana.

Kako ćete završiti unutar tjedna uvelike ovisi i koji dan ste odabrali za launch. Utorak je najposjećeniji dan, iza njega su srijeda i četvrtak, tako da ako želite biti u natjecanju za Product of the week, odaberite jedan od ta tri dana. Ako vam je samo bitno biti čim bolje pozicionirani za taj jedan dan, onda preporučujem ponedjeljak ili petak kao dan za launch.

…ali Product Hunt nije za svaki proizvod.

Marin kaže da je njemu ovo već četvrti put da lansira nešto na Product Huntu i preporučuje ga, ali ne svakome:

Korisnici na PH žele nešto što se može isprobati brzo i elegantno. Iako softverski proizvodi naginju na B2C stranu, ima dosta i B2B softvera, ali rijetko kad se radi o ozbiljnim enterprise rješenjima koja su skupa i imaju kompliciran proces konfiguracije.

Također je bitno zapamtiti da se publika na PH sastoji većinom od developera te osnivača i zaposlenika startupa. Stoga proizvodi koji su fokusirani na niše (“X za naftnu industriju”, “Y za liječnike”) gotovo sigurno neće proći dobro, i u takvim je slučajevima bolje fokusirati se na druge kanale.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.