Memgraph osigurao 9,3 milijuna USD od M12 otvara tehnologiju developerima
Dominik Tomicevic

Hrvatski Memgraph osigurao još 9,3 milijuna USD od Microsoftovog fonda da bi tehnologiju graf baza nudio – besplatno

Snažne analitičke mogućnosti graf baza domaći tehnološki startup odsad želi ponuditi svima besplatno i tako stvoriti brojnu zajednicu Memgraph developera i entuzijasta. U tome ih podržava Microsoftov fond M12 i partneri novom rundom ulaganja, povrh one s početka godine od 6,7 milijuna dolara.

U jednoj od većih seed rundi u hrvatske startupe grupa investitora, predvođena Microsoftovim fondom M12, ulaže 9,34 milijuna dolara u tehnološki startup Memgraph. U investiciji sudjeluju i fondovi Heavybit, In-Q-Tel, Counterview Capital, ID4 Ventures i Mundi Ventures, ista grupa ulagača koja je Memgraph početkom godine već podržala sa 6,7 milijuna dolara.

Memgraph 2.0 dostupan svima

Osim investicije, Memgraph je predstavio i novu verziju proizvoda koji je odsad, osim u enterprise verziji za velike tvrtke koje su im klijenti, dostupan i kao Memgraph Community Edition, kao open-source alat za osobne i neke komercijalnih primjene.  Dominik Tomičević, CEO i suosnivač Memgrapha ovako je to objavio:

Memgraph 2.0 donosi programerima, razvojnim inženjerima, podatkovnim stručnjacima, kompanijama i entuzijastima snažnu platformu za izradu aplikacija temeljenih na grafovima i tokovima podataka. Omogućuje im da programiraju svoje aplikacije temeljene na tokovima podataka i grafova u samo nekoliko minuta.

Što to zapravo znači i zašto Microsoft, s partnerima, ulaže tolike milijune u domaćoj javnosti prilično nepoznat i relativno nerazumljiv startup? Za početak, Memgraphov proizvod je graf baza podataka, odnosno, kako oni tvrde, najbrža graf baza podataka na tržištu.

Investiciju će Memgraph iskoristiti za stvaranje zajednice developera i proširenje tima.

Podaci su nova nafta, a najvrjedniji su obrađeni

Često se čuje da su u suvremenoj ekonomiji podaci “nova nafta”, a jednako kao i nafta, podaci nisu toliko vrijedni sirovi, već kad ih se obradi.

U tom kontekstu graf baze postaju sve popularnije i vrjednije jer algoritmi grafova povezuju podatke prema odnosima u kojima su jedan s drugim, što znatno olakšava i ubrzava analizu velikih količina podataka i izvlačenja korisnih uvida iz tih podataka. Zbog toga je tržište graf baza podataka najbrže rastuće u industriji i, prema Gartneru, graf baze će 2023. olakšavati donošenje poslovnih odluka u 30% kompanija diljem svijeta.

Možda najpoznatije primjene algoritama grafova su Facebookov SocialGraph koji ogromnu količinu podataka koje korisnici dijele s njima, i signala koje im ostavljaju svojim korištenjem platforme, dovodi u odnose ne bi li im prikazivao najrelevatniji sadržaj, oglase i preporuke ljudi, stranica i grupa za praćenje. Na sličan način Googleov PageRank iz šume podataka određuje relevantnost web stranica, a Amazon povećava prihode kroz preporuke proizvoda.

Developerski alat treba veliku zajednicu

Iako Memgraph radi i s velikim kompanijama, koje koriste njihov Enterprise Edition alat, ova community verzija njihovog proizvoda snažne analitičke mogućnosti graf baza čini dostupnima svima, ne samo tech divovima.

Približavanje developerima kroz open-source i besplatni alat strategija je koju koriste mnoge tvrtke čiji je proizvod alat za developere – među ostalima, odnedavno i Infopip kroz Infobip Shift konferenciju i građenje tima za odnose s developerima, ali i hrvatski AI startup airt.

Konačni cilj je da što više developera dobije priliku isprobati tehnologiju, upoznati je i prepoznati koliko im olakšava posao. Kao što je Dominik rekao na Netokracijinoj konferenciji RockPaperStartups:

Kad je proizvod developerski alat, 99,5% korisnika će koristiti besplatnu verziju softvera, ali onih 0,5% će platiti. Taj prihod će biti velik samo ako imate jako velik broj korisnika.

Najveća prednost Memgrapha je jednostavno korištenje – podržavaju korištenje algoritama u bilo kojem programskom jeziku – i skalabilnost.

Graf baze raspetljavaju i Pandora Papers

Ova investicija Memgraphu, osim za proširenje tima, daje i dobro zaleđe za stvaranje dovoljno velike zajednice Memgraph programera i entuzijasta. Taj cilj je itekako ostvariv, posebno ako se uzme u obzir da su graf baze tehnologija koju vrlo lako koriste i oni koji nisu developeri i dobro tehnički potkovani.

Poput istraživačkih novinara koji upravo ovih dana iz najveće količine tajnih dokumenata koja je dosad procurila u javnost, nazvanih Pandora Papers, raspetljavaju mrežu odnosa, skrivenih vlasništva i povezanosti off-shore kompanija, odvjetničkih društava te moćnika, bogataša i poznatih osoba kojima su služile kao paravan.

Naime, upravo je jedna od graf baza korištena i kao alat kad je, prije nekoliko godina, Der Spiegel odlučio 11,5 milijuna dokumenata koje su im poslali podijeliti sa 400 kolega istraživačkih novinara u 80 zemalja okupljenih u Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara. Offshore Leaks baza javno je i besplatno dostupna i često se koristi kao primjer koliko su graf baze jednostavne i intuitivne za korištenje čak i ljudima bez tehničkih znanja.

Svatko može istražiti mogućnosti takve obrade podataka

Marko Budiselić, suosnivač i CTO Memgrapha objašnjava da su grafovi idealni za prezentaciju takve vrste podataka: osim što su idealni za mapiranje međusobnih odnosa, omogućavaju da se na originalne podatke vrlo lako dodaju nova saznanja, uočavaju različiti odnosi među uključenim entitetima i pogone poznati algoritmi kako bi se izvukle bitne informacije. Na primjeru Memgrapha pojašnjava:

Pandora Papers su savršen set podataka za prikazivanje pomoću grafova zbog mnogih povezanosti među uključenim entitetima. Moguće je analizirati cijeli set podataka različitim metodama, uglavnom kroz NLP (prirodnu obradu jezika), i napraviti centralizirani graf tih podataka. Nakon toga, uz pomoć Memgraphovog algoritma za detekciju zajednica, mogle bi se izvući konkretne zajednice međusobno povezanih ljudi.

Iako svojom community verzijom alata ciljaju uglavnom developere koji trebaju odraditi posao na početnom setu podataka, Memgraphove alate daju besplatno na korištenje svakome tko se želi upoznati s graf bazama.

Kroz Memgraph Playground, bez instalacije i u internetskom pregledniku svatko se može poigrati i istražiti mogućnosti takve obrade podataka, a na svom blogu daju i nekoliko primjera, od analize aktivnosti korisnika na Redditu do analize uspješnosti zemalja na Eurosongu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Startupi

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Tvrtke i poslovanje

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.