OMD-ova Ksenija Latković Kozarac o stanju digitalnih medija

OMD: Hrvatski digitalni mediji moraju ponuditi kvalitetnu alternativu globalnim platformama

Strukovna nagrada “Gunn Report for Media” već devetu godinu zaredom odlazi u ruke OMD-u, koji je proglašen i najkreativnijom globalnom medijskom agencijom. Riječ je o agenciji sa sjedištem u New Yorku, a u Hrvatskoj je OMD Media osnovan 2006. godine. O ovoj nagradi, ali i općenito o stanju u hrvatskim digitalnim medijima, porazgovarali smo sa Ksenijom Latković Kozarac, direktoricom OMD Hrvatska.

Ksenija Latkovic Kozarac

OMD ima urede u više od 100 zemalja svijeta, uključujući i Hrvatsku. Specijaliziran je za planiranje i zakup medija, ali naša sugovornica navodi kako konstantno rade i na diverzifikaciji te kreiranju novih usluga za klijente.

Svoju ulogu vidimo u kontekstu ukupnih marketinških komunikacija – razumijevanje potrošača, njihovih navika, ciljeva koje klijent postavlja te specifičnih zadataka i aktivnosti, preduvjet je dobre izvedbe medijske kampanje. U tom smislu, naš je posao pristupiti klijentu i svakom zadatku iz pozicije znalca ukupnih marketinških, a ne samo medijskih komunikacija. Stručnim timom i promišljenim pristupom svakom projektu, klijentima omogućavamo više od standardnih medijskih usluga. Uvijek nastojimo sagledati cjelovitu sliku poslovnog okruženja – udjela na tržištu, cjenovnih razreda, pozicioniranja kod potrošača, distribuciju u odnosu na konkurente – te uskladiti naše prijedloge i medijske preporuke s cjelovitom tržišnom situacijom klijenta i govoriti više „poslovnim jezikom“ klijenata nego “medijskim jezikom“.

Vjeruje da je to i jedna od ključnih prednosti OMD-a, a globalna priznanja samo potvrđuju da se posao dobro radi i daju dodatnu motivaciju timu da ne odstupa od svojih prioriteta.

Hrvatska doživljava digitalnu revoluciju

Kako je OMD prisutan na većem broju tržišta, zamolili smo Kseniju da usporedi stanje u hrvatskim digitalnim medijima, odnosno oglašivački udio, s onim na razvijenijim tržištima.

Mi živimo digitalnu revoluciju. Upravo iz tog razloga sve veći udio medijskih budžeta koji odlazi na digitalne medije je naprosto prateća pojava. Zbog još uvijek “tradicionalnog” pristupa medijima, u Hrvatskoj je taj udio znatno manji od onog što možemo primijetiti u zapadnim zemljama. Na tržištu poput Ujedinjenog Kraljevstva vidljiv je drugi ekstrem, gdje se velika ekspanzija oglašavanja na digitalnim medijima dogodila još prije desetak godina, tako da su naša kretanja u odnosu na to tržište neusporediva.

Ipak, u Hrvatskoj oglašivači prepoznaju potencijal koji leži na digitalnim i mobilnim platformama, dodaje, jer se tamo nalaze oni ciljani segmenti populacije kojima se medijske kampanje većinom i obraćaju. Procjene govore da na digitalne medije u Hrvatskoj odlazi do 10% medijskih investicija, ali na OMD-ovom portfelju taj je postotak i veći.

Ulaganja u digitalne medije u porastu

Ksenija očekuje da će ulaganje u digitalne medije rasti, što pokazuju i trendovi u posljednjih nekoliko godina, a ključni argument za predviđanje pozitivnog trenda vidi u rezultatima većine nedavnih istraživanja ponašanja potrošača, konzumacije medija i trendova koji govore u prilog tome da su internet, pametni telefoni, a samim time i aplikacije dostupne putem ovih kanala sastavni dio svakodnevice većine potrošača.

Iako nismo bok uz bok globalnim trendovima i imamo određeni odmak, za očekivati je da Hrvatska neće biti iznimka te da će spomenuti tradicionalni pristup medijima i na našem tržištu u ne tako dalekoj budućnosti doživjeti promjenu, jer i ovdje podaci o konzumaciji digitalnih medija i platformi pokazuju nesrazmjer s predviđenim budžetima.

No, što uopće čini uspješnu digitalnu kampanju te koji pokazatelji određuju je li ona ispunila ciljeve? Upravo ovo drugo određuje sve – potrebno je prvo unaprijed zadati ciljeve (imidž brenda, prepoznatljvost, konverzija), a ovisno o tome mijenjaju se i parametri. Međutim, Ksenija navodi neke od najčešćih parametara, poput dosega kampanje, cijena engagementa, cost per lead

Među brojnim uspješnim projektima na koje smo ponosni, svakako bih izdvojila jedan od recentnijih, “Twingospođice” klijenta Renault Nissan, gdje smo ispunili sve zadane ciljeve, a na svim ključnim parametrima imali rezultate i bolje od planiranih ili očekivanih. Uspjeh projekta prepoznat je i od strane industrije, obzirom da smo za isti osvojili dvije zlatne nagrade na regionalnom festivalu SEMPL 2014, u kategorijama “Najbolja kampanja na društvenim mrežama” i “Strateška uporaba media mixa.”

‘Prijete’ li digitalnim medijima društvene mreže?

Dio kampanje Twingospođice, koja je ostvarila odlične rezultate.
Dio kampanje Twingospođice, koja je ostvarila odlične rezultate.

Dobar dio spomenute kampanje organizirao se putem društvenih mreža (među ostalim, postojale su čak četiri Facebook stranice, svaka za jednu Twingospođicubijeli Twingo, plavi Twingo, žuti Twingo i crveni Twingo), a tu se svakako nameće pitanje jesu li medijima aktivnosti na društvenim mrežama te zakup oglasa na njima te Googleu prijetnja te hoće li se dobar dio zakupa “prebaciti” na takve servise. Ksenija smatra da hrvatski mediji i dalje imaju značajnu ulogu u ispunjavanju ciljeva kampanja kroz svoje pozicije na tržištu, relevantnost i kvalitetu sadržaja. Međutim, dodaje kako je na hrvatskim digitalnim medijima određena odgovornost da zadrže svoje pozicije te promišljenim prodajnim pristupom ponude kvalitetnu alternativu globalnim platformama.

Glavna prednost medijske agencije, barem iz naše perspektive, je prije svega u cjelovitom promišljanju kampanje, od analitike ciljane skupine i okruženja, definiranja konkretnih ciljeva, a onda i praćenja relevantnih parametara kroz koje optimizacijom u realnom vremenu postižemo željene rezultate. Dakle, zakup je samo jedan od elemenata u cijelom procesu, pa razvoj agencija svakako vidimo u proširenju svojih usluga koje će između ostalih, naglasak i dalje imati na kvalitativnim parametrima.

Mobilno i video

OMD budućnost vidi u smanjenju nesrazmjera između investicija u digitalne medije i trendova konzumacije. Mobilno oglašavanje jedan je od najvećih potencijala, stoga ne iznenađuje što je agencija prošle godine suorganizirala konferenciju o mobilnom oglašavanju MAD.

Također, video oglašavanje na digitalnim platformama već igra bitnu ulogu u većini kampanja, iz razloga što doprinosi dosegu na većini mlađih ciljanih skupina kod kojih konzumacija tradicionalne televizije u najboljem slučaju stagnira. Sama linija između online videa i tradicionalnog TV ekrana se sve više briše, pa već danas možete na vašem smart TV-u pogledati TV oglas zakupljen kroz digitalne medije.

Ksenija za kraj svim medijskim kućama u Hrvatskoj savjetuje da i sami ustraju na kvaliteti i unaprjeđenju usluga za klijente, jer upravo takav pristup osigurava stabilnu poziciju na tržištu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dominik

    Dominik

    06. 03. 2015. u 12:55 pm Odgovori

    Autorica je dobro primijetila, oglašavanje na društvenim mrežama, Google i Youtube su definitivno prijetnja opstanku poslovnog modela hrvatskih digitalnih medija, koji i dalje fosriraju izuzetno skupe a neefikasne i zastarjele bannere. Jedna Youtube kampanja je npr. 10 do 20 puta jeftinija od banera u mediju a puno efikasnija. Pošto cijene oglasa padaju a mediji ne povećavaju broj prikazanih stranica, mislim da medijima predstoji downsizing jer teško da će cijene oglšavanja više rasti. Kako će kvaliteta vijesti i to sve skupa izgledati uz daljnje smanjivanje medijskih resursa ostaje za vidjeti. Nisam optimist.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Tvrtke i poslovanje

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.