Autori Scruma objavili novi Vodič za Scrum! Što sve moram znati o njemu?

Autori Scruma objavili novi Vodič za Scrum! Što sve moram znati o njemu?

U srijedu, 18. studenog objavljen je novi Vodič za Scrum. Promjene su brojne, a tekst je skraćen, pročišćen i pojednostavljen, s namjerom da bude primjenjiv u različitim domenama izvan IT-a. U nastavku vam donosimo prvi dio osvrta na novi Vodič iz pera Ane Roje Ivančić i Ognjena Bajića.

Cjeloviti osvrt na Vodič za Scrum 2020.

Ovaj članak je dio serije članka o novom Vodiču za Scrum:

  1. Autori Scruma objavili novi Vodič za Scrum! Što sve moram znati o njemu?
  2. Vodič za Scrum 2020: Tko priča s korisnicima? Scrum tim! Tko radi? Scrum tim! Tko je odgovoran? Pa Scrum tim!
  3. Product Backlog, Sprint Backlog, Inkrement: Scrum osigurava maksimalnu transparentnost
  4. Sprint do cilja: Scrum tim mora jasno definirati i dugoročne i kratkoročne ciljeve

Što je uopće Vodič za Scrum (The Scrum Guide) i kako je nastao?

Autori Vodiča za Scrum, Ken Schwaber i Jeff Sutherland, 1995. godine su na OOPSLA konferenciji prvi put javno definirali i prezentirali Scrum. U narednih je 15-ak godina Ken, što samostalno, što kao koautor, objavio više knjiga i članaka o Scrumu uvodeći pritom dodatne elemente definicije.

Na primjer, rola Scrum Mastera i vrijednosti Scruma prvi puta su spomenuti 2001., a Scrum artefakti su definirani 2004. godine. Tijekom tog perioda Scrum je kroz praktičnu upotrebu evoluirao u raznim smjerovima, bez da je postojao referentni izvor koji ga definira. To je riješeno 2010. godine kada su autori Scruma objavili prvo izdanje Vodiča za Scrum. Od tada ovaj vodič sadrži službenu definiciju Scruma kao procesnog okvira za organizaciju rada timova u domeni kompleksnih problema. Svježe, sedmo izdanje Vodiča za Scrum je rezultat daljnje evolucije ovog procesnog okvira u praksi.

Ukratko o Scrumu (u skladu s novim Vodičem)

Scrum zahtijeva Scrum Mastera koji potiče okruženje u kojem:

    1. Product Owner posredstvom Product Backloga uređuje slijed aktivnosti potrebnih za rješavanje nekog kompleksnog problema;
    2. Scrum tim u sprintovima odrađuje odabrane aktivnosti i proizvodi gotove upotrebljive inkremente koji donose vrijednost;
    3. Scrum tim i njegovi dionici rade uvid u rezultate sprinta i prilagodbu za naredni sprint;
    4. Ponavljanje prethodnog.

Scrum ostaje Scrum ili što se nije promijenilo u novoj verziji Vodiča

Iz ovog kratkog opisa Scruma vidljivo je da novi Vodič za Scrum ne mijenja srž Scruma. Scrum je bio i ostat će definiran kao procesni okvir (eng. process framework) utoliko što propisuje nužni minimum procesa koji je potrebno implementirati kako bi tim mogao organizirati svoj rad na rješavanju nekog kompleksnog problema.

Novina je što vodič sada propisuje čak i manje obveznih elemenata i praksi.

Scrum ne predstavlja univerzalno rješenje svih problema i najviše koristi od implementacije ovog okvira postiže se u domeni rješavanja kompleksnih problema, gdje na početku nije u potpunosti jasno kako bi rješenje trebalo izgledati niti kako će se točno problem rješavati. Na primjeru razvoja produkta, to bi značilo da su početni korisnički zahtjevi vrlo široko definirani i korisnici ustvari nemaju jasnu ideju što žele te da su tehnološka rješenja koja će se koristiti u razvoju nedovoljno poznata ili su čak nepostojeća.  

Empirijski pristup ostaje osnovno uporište Scruma. Scrum tim odlučuje i planira vođen vlastitim iskustvom i temeljem poznatih, svima dostupnih i transparentnih informacija. Uvidom u takve informacije dobiva se ispravna slika stvarnog stanja koja omogućuje prilagodbu plana. Potreba za kontinuiranim uvidom (eng. inspection) i prilagodbom (eng. adaptation) je u novom Vodiču još naglašenija. Scrum sada dobiva dodatno uporište u Lean modelu, čime je (napokon) službeno opisana njegova karakteristika inzistiranja na uklanjanju suvišnih koraka procesa i fokusiranja na najbitnije stvari.

Kako autori kažu u Vodiču:

Scrum is founded on empiricism and lean thinking. Empiricism asserts that knowledge comes from experience and making decisions based on what is observed. Lean thinking reduces waste and focuses on the essentials.

Razvoj kompleksnog proizvoda u promjenjivim tržišnim uvjetima gdje postoji puno više nepoznanica nego poznatih činjenica ne može biti temeljen na čvrstim planovima i unaprijed zacrtanim rokovima u kojima će se isporučiti unaprijed definirana funkcionalnost. Upravo suprotno, u takvim uvjetima naši planovi nisu ništa drugo nego predviđanja koja se mogu, ali i ne moraju ostvariti. Kretat ćemo se u ispravnom smjeru samo ako dovoljno često zastanemo, utvrdimo do kuda smo došli i u kakvim uvjetima se trenutno nalazimo, i ponovno informirano odlučimo kuda i kako dalje. Pritom se idealno vodimo metrikama procesa ili produkta koje kontinuirano pratimo. 

Potreba za kontinuiranim uvidom i prilagodbom u novom je Vodiču još naglašenija.

Svi su dosadašnji elementi Scruma zadržani, kao i glavnina pravila koja ih povezuju. Međutim, karakteristike elemenata i pravila koja povezuju elemente su donekle izmijenjene. (Detaljnije o novom Scrum timu i ciljevima u Scrumu, pročitajte u narednim nastavcima ovog serijala.)

The fundamental unit of Scrum is a small team of people, a Scrum Team […] The entire Scrum Team is accountable for creating a valuable, useful Increment every Sprint. Scrum defines three specific accountabilities within the Scrum Team: the Developers, the Product Owner, and the Scrum Master.

U srcu Scruma je mali Scrum tim tipične veličine do 10 članova koji je kao cjelina odgovoran za sve aktivnosti vezane uz rad na proizvodu i unutar organizacije ima slobodu sam interno upravljati svojim radom. Jedna osoba u timu snosi odgovornosti Product Ownera, jedna odgovornost Scrum Mastera, a ostatak članova čine Developeri.

Rad Scrum tima je organiziran kroz vremenski ograničene sprintove, koji započinju planiranjem sprinta (eng. Sprint Planning), sastoje se od svakodnevnog zajedničkog rada na produktu koji se koordinira na dnevnim sastancima (eng. Daily Scrum) i završava pregledom sprinta (eng. Sprint Review) te osvrtom na sprint (eng. Sprint Retrospective).

Cilj proizvoda (eng. Product Goal) je dugoročniji cilj kojeg Scrum tim želi postići (a koji daje odgovor na pitanje zašto uopće radimo proizvod) i sav posao vezan za razvoj proizvoda u skladu s takvim ciljem je opisan kroz Product Backlog. Konkretni posao svakog sprinta je definiran ciljem sprinta (eng. Sprint Goal) i Sprint Backlogom.

Scrum tim je najkasnije na kraju sprinta u obvezi izgradnje upotrebljivog inkrementa produkta koji zadovoljava dogovorene standarde kvalitete opisane kroz njihovu definiciju gotovog (eng. Definition of Done) i donosi novu vrijednost svojim korisnicima.

Pet izdvojenih Scrum vrijednosti

Uspješna primjena Scruma i dalje ovisi o pet izdvojenih Scrum vrijednostipredanosti ostvarivanju ciljeva i međusobnoj podršci (eng. Commitment), fokusiranosti na posao (eng. Focus), otvorenosti prema izazovima i pravovremenom dijeljenju informacija (eng. Openness), međusobnom poštivanju (eng. Respect) te hrabrosti u poduzimanju ispravnih postupaka i suočavanju s teškim izazovima (eng. Courage). Scrum tim mora živjeti u skladu s ovakvim sustavom vrijednosti. Svi dionici procesa unutar i izvan organizacije koji na bilo koji način surađuju sa Scrum timom također ga moraju poštivati.

Jedino tada je moguće očekivati da će primjena ovog procesnog okvira rezultirati koristima poput sposobnosti pravovremene reakcije na promjene, veće predvidljivosti  procesa i većeg zadovoljstva krajnjih korisnika produkta. Drugim riječima, Scrum tim će moći dati bolje odgovore na pitanja poput “Kada će nešto biti gotovo?” i “Radimo li na nečemu što naši korisnici stvarno trebaju i što će sutra zadovoljno koristiti?”  

These values give direction to the Scrum Team with regard to their work, actions, and behavior. The decisions that are made, the steps taken, and the way Scrum is used should reinforce these values, not diminish or undermine them.

Scrum vrijednosti svima služe kao svojevrsna nit vodilja u svakodnevnom vrtlogu njihovih poslova i aktivnosti. One pomažu u razrješavanju nedoumica oko toga kakve odluke donositi, kako postupati i kako se ponašati. Živjeti u skladu s ovim vrijednostima podrazumijeva transparentno dijeljenje svih informacija, čime se omogućava uvid u stvarno stanje i prilagodba smjera kretanja prema ostvarenju zadanih ciljeva. Time su postavljeni temelji za izgradnju povjerenja i suradnju unutar i izvan granica Scrum tima.

Jednostavniji rječnik, proširena primjena i manje propisanih pravila novog Vodiča za Scrum

Jedan od glavnih ciljeva novog Vodiča bio je pojednostaviti ga, učiniti prihvatljivim široj publici i primjenjivim u različitim domenama. To je razumljivo s obzirom na to da se u praksi Scrum odavno prestao koristiti samo u domeni softverskog razvoja u kojoj je originalno nastao, što je rezultiralo pristranom softverskom terminologijom. Danas se Scrum uspješno primjenjuje u domenama razvoja hardvera, izrade marketinških kampanja, u edukativne svrhe u školstvu, aktivnostima HR odjela, državnim upravama, itd. Stoga ima smisla da profesionalci izvan IT domene mogu dobro razumjeti novi Vodič za Scrum. 

We follow the growing use of Scrum within an ever-growing complex world. We are humbled to see Scrum being adopted in many domains holding essentially complex work, beyond software product development where Scrum has its roots. 

I profesionalci izvan IT domene trebaju moći dobro razumjeti novi Vodič za Scrum.

Dosadašnje verzije Vodiča sadržavale su više konkretnih propisanih uputa za ponašanje u različitim situacijama. Autori su se u novoj verziji željeli vratiti počelima koja Scrum definiraju kao procesni okvir koji sadrži nužni minimum propisanih elemenata i pravila potrebnih za rješavanje kompleksnih problema. U novom Vodiču tako više nećemo naći brojne detalje implementacije Scruma i prakse koje su bile propisane ili preporučene. Kako stoji u Vodiču, taj minimum procesnog okvira se prilikom primjene proširuje različitim komplementarnim praksama i principima koji jako ovise o domeni primjene i opisani su negdje drugdje.

Primjerice, praksa upotrebe triju pitanja za dnevni sastanak više se ne spominje. Kako mehaničko odgovaranje na ova tri pitanja često u praksi ne pridonosi ostvarivanju osnovnog cilja dnevnog sastanka, za ovom praskom nećemo žaliti. S druge strane, u Vodiču više nema pravila da se barem jedan zaključak s retrospektive jednog sprinta adresira kroz Sprint Backlog narednog sprinta i tako osigura preduvjet za kontinuirani rad na unapređivanju procesa. Osobno bismo ovu stavku rado zadržali u Vodiču s nadom da će potaknuti timove da u svakom sprintu bar dio vremena posvete poboljšanju načina rada.

Ovakvo pročišćavanje teksta Vodiča ima i svoju lošu stranu – početnici će odgovore na brojna pitanja na koja nailaze prilikom praktične implementacije Scruma morati potražiti negdje drugdjeResursi na Scrum.org stranicama su svakako autoritativni izvor informacija koji preporučujemo. Ovi materijali nastaju iz pera zajednice profesionalnih Scrum.org trenera koji temeljem svog praktičnog dugogodišnjeg iskustva razrađuju odgovore na svakodnevne izazove primjene Scruma.

Želite li diskutirati o novom Vodiču za Scrum?

Razumljivo je da imate brojna pitanja na tragu zašto je došlo do promjena i što to konkretno znači za vašu implementaciju Scruma. Nudimo vam priliku za otvorenu diskusiju o svim aspektima promjena na meetupu pod nazivom “Izašao je novi Vodič za Scrum. Što to znači za moj Scrum?” koji autori članka organiziraju sljedeći tjedan, 25. 11. 2020.  

Tekst su zajednički napisali Ana Roje Ivančić i Ognjen Bajić.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?