Četiri hrvatska pojedinca među New Europe 100 Challengers

Valent Turković, Miroslav Vrankić, Jan Jilek i Matija Kopić hrvatski su pokretači promjena!

Osmišljavajući nova rješenja koja će potaknuti promjenu ili pružiti pomoć onima koji je traže, četiri hrvatska pojedinca našla su se u ovogodišnjem izboru New Europe 100 Challengers, koji izdvaja inovacije u Središnjoj i istočnoj Europi. Za ulazak u konkurenciju ključna je pozitivna promjena iza koje osoba i njen projekt stoji, a odabrani hrvatski kvartet usmjerio se na različita područja.

Otvorena mreža pomaže izbjeglicama da pristupe internetu
Valent Turković i Otvorena mreža izdvojeni su zbog interneta za izbjeglice

Kako dati poticaj pozitivnoj promjeni s ponudom inovativnog rješenja na području kulture, politike, poslovanja, znanosti i društvenih aktivnosti? Birajući najbolje projekte koji se time bave, drugo izdanje popisa New Europe 100 Challengers izdvojilo je najistaknutije inovatore u Središnjoj i istočnoj Europi, a u odabiru su se našla i četiri hrvatska projekta usmjerena na različita područja.

Valent Turković iz Otvorene mreže izdvojen je zbog okupljanja grupe volontera koji su nedavno kreirali mobilne Wi-Fi točke za izbjeglice, Miroslav Vrankić iz E-glasa uvršten je zbog stvaranja elektroničkog asistenta koji pomaže da osobe s invaliditetom mogu kontrolirati uređaje glasom, Jan Jilek iz Dotmetricsa zaslužio je priznanje zbog poticanja strukturnih reformi i izgradnje pan-EU startup infrastrukture, a Matija Kopić iz Farmerona zbog inovacija u poljoprivredi.

Kako doći na popis?

Četiri hrvatska projekta imaju različita usmjerenja, uklapajući se u sliku odabira koji je raznovrstan. Gledajući pokretače projekata, u ovogodišnjem izboru najvećim su se dijelom našli poduzetnici, kojih je bilo 50 posto, ali sa svojim inicijativama na popisu se našli i aktivisti i političari, s ukupnim udjelom od 32 posto.

Nenad Bakić i Miroslav Vrankić.
Nenad Bakić i Miroslav Vrankić.

Projekti na koje se usmjerava pozornost bave se pozitivnim promjenama i nude rješenja za probleme u društvu. S takvim pristupom, u ovogodišnjem su se izboru, među ostalim, našli i web-platforma za povezivanje umjetnika i potencijalnih pokrovitelja, interaktivni roboti za medicinsku rehabilitaciju, podučavanje djece informatičkim vještinama ili s malo drugačijim usmjerenjem, bespilotna letjelica AirDog koja se koristi u ekstremnim sportovima.

U odabir možete ući i ako ste političar koji potiče promjene i rješava društvene probleme, kao što je ovog puta bio slučaj s estonskim predsjednikom Toomasom Hendrikom Ilvecom i njegovim slovačkim kolegom Andrejom Kiskom, izdvojenima zbog podupiranja inovacija u njihovim zemljama.

Tehnologija pomaže rješavanju specifičnih problema

Što je sve dovelo do skretanja pozornosti na hrvatske projekte, ali i ostale u izboru? Važni aspekt popisa opisala je Agata Waclawik, voditeljica odjela Public Policy iz Googlea za regiju Središnje i istočne Europe:

Ovogodišnja New Europe 100 lista pokazuje da u mnogim ključnim područjima, uključujući obrazovanje, zdravstvo, promet i agrikulturu, inovatori iz naše regije koriste najnovija tehnološka postignuća za rješavanje specifičnih poslovnih i društvenih problema. Raznolikost na listi pokazuje da ekonomske i društvene inovacije u Srednjoj i istočnoj Europi imaju znatan potencijal za rast, stvaranje snažnih poslovnih pothvata, poslova i ekonomskog rasta.

Izbor najboljih inovatora s društveno korisnim projektima organizirala je inicijativa Res Publica, a partneri su bili Google, Visegrad fund i Financial Times, kao i brojne institucije iz regije koje su pomogle da popis bude što raznovrsniji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.