Mobilni internet i kako mu prilagoditi svoju web stranicu, blog ili servis
Padom cijena mobilnog interneta i sve većim brojem pametnih telefona, korisnici počinju svakodnevno surfati na svojim mobilnim uređajima, tražeći informacije u hodu. Ukoliko im vaša web stranica ili servis bude samo stvarala probleme pri pregledu na iPhoneu ili Androidu, nećete dobiti te posjete. Dapače, mogli bi vas s vremenom zamijeniti s nekim tko je svoje internetsko prisustvo prilagodio mobilnom internetu. Kako prilagoditi svoju web stranicu, servis ili blog mobilnom internetu?
Padom cijena mobilnog interneta i sve većim brojem pametnih telefona, korisnici počinju svakodnevno surfati na svojim mobilnim uređajima, tražeći informacije u hodu. Ukoliko im vaša web stranica ili servis bude samo stvarala probleme pri pregledu na iPhoneu ili Androidu, nećete dobiti te posjete.
Dapače, mogli bi vas s vremenom zamijeniti s nekim tko je svoje internetsko prisustvo prilagodio mobilnom internetu. Kako prilagoditi svoju web stranicu, servis ili blog mobilnom internetu?
Prilikom izrade mobilnih web stranica morate biti svjesni ograničenja popularnijih platformi. Duže web stranice neće biti baš upotrebljive na uređajima gdje trebate puno klikati za scrollanje, a iPhone vam neće prikazati Flash.
Iako sve više mobilnih operatera poput Bonbona povećava pakete za mobilni internet, mnogi su korisnici ograničeni količinom prometa, tako da smanjite slike i multimedijalne sadržaje koliko god to bilo moguće.
Vodič za prilagodbu vaše web stranice mobilnom internetu podržao je bonbon, nova mobilna mreža čijih 300 MB prometa dnevno u posebnom dnevnom paketu zadovoljava i zahtjevnije surfere.
Bonbon je nova mobilna mreža koja vas podržava putem Twittera, Facebooka, foruma i chata, prilagođena novoj generaciji korisnika koji svakodnevno koriste svoje pametne telefone.
Aplikacija za mobilne telefone
Izrada aplikacije za web stranice je vrlo popularna u zadnje vrijeme. Jutarnji i Večernji list svoje su napravili, a Nokia je olakšala izradu Ovi aplikacija uz svoj “čarobnjak”.
Iako korisne, mobilne aplikacije najčešće traže veću investiciju, posebice ukoliko želite da podržavaju više platformi poput iPhonea, Androida, BlackBerrya, itd. Čak i tada, korisnici će dolaziti na vašu web stranicu putem preglednika, tako da nju morate prvu prilagoditi.

Većina mobilnih aplikacija blogova i magazina nije ništa više nego pojednostavljeni RSS čitač uz dodatak linkova na Twitter i Facebook. Iako zgodne, najčešće su tek pokazivanje snage.
Mobilne aplikacije su zgodne za web stranice servisa koje inače nisu lako dostupne unutar preglednika, poput kalkulatora, malih alata itd. Dodavanjem lokacijskih i drugih mogućnosti možete opravdati aplikaciju ne samo sebi, već i korisnicima. Dobri primjeri mobilnih aplikacija postojećih web stranica su MAXtv vodič, Zagrebački tramvaj te aplikacija Zagrebačke banke.
Mobilni dizajn za postojeću web stranicu
Najjednostavniji način da svoju web stranicu prilagodite mobilnim uređajima je izrada posebnog, prilagođenog dizajna koji će se uključivati kad netko dođe s iPhonea, Androida ili nekog drugog mobitela.
Mobilne verzije dizajna, koje se pozivaju kroz stilove CSS-a, najjeftinija su opcija. Ne morate mijenjati sustav za upravljanje sadržajem, samo dizajn sučelja i frontend programiranje što iziskuje nešto manje rada.

Na žalost, iako CSS podržava tzv. handheld stilove, neki preglednici na mobilnim uređajima ih ponekad ne prepoznaju i ipak prikazuju “normalnu” web stranicu. Osim tog, pukim dizajnom ignorirate prilagođavanje ostatka web stranice mobilnim uređajima. Sadržaj primjeren preglednicima koji dopuštaju čitanje veće količine teksta neće odgovarati nekome tko želi brzo naći određenu informaciju na vašoj web stranici.
WordPress, Drupal i drugi popularni sustavi za upravljanje sadržajem imaju dodatke koji mogu automatski napraviti mobilnu verziju web stranice. Većini blogova i internetskih publikacija će upravo prilagodba izgleda biti najbolje rješenje. Za WordPress možete koristiti besplatne dodatke MobilePress i WPTouch.
Odvojena mobilna web stranica
Kako se ne bi mučili s detekcijom mobilnih uređaja, možete napraviti odvojenu web stranicu na koju korisnici mogu izravno doći. Time dobivate prostor u kojemu sadržaj može svojom količinom, kontekstom i izgledom biti potpuno prilagođen mobilnim uređajima.
Možete ih postaviti pod subdomenu (poput m.tportal.hr) ili odvojenu .mobi domenu, iako one nisu popularne izvan SAD-a.

Najveći problem mogao bi vam predstavljati tzv. duplicate content. Google i druge tražilice bi mogle pomisliti kako duplicirate vlastiti sadržaj kako biste bolje kotirali u rezultatima pretraživanja, što dakako ne dopuštaju. Srećom, Google nije tako strog.
Mobilni internet je svakim danom sve važniji, a postoji u posebnom kontekstu između mobilnih web stranica i aplikacija. Ukoliko želite iskoristiti rast korištenja mobilnih uređaja u svoju korist, krajnje je vrijeme da prilagodite svoju web stranicu.
Jeste li već prilagodili svoj projekt mobilnim uređajima? Koje su vam najdraže mobilne web stranice?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Hrvoje Mihajlic
16. 11. 2010. u 10:06 am
pluginovi poput wptoucha i mobilepressa su super stvar, ali ponekad se (i to si mi ti rekao) upale pri običnim prelednicima, što mi je puno gore nego da se ne pali pri mobilnim.
na svom blogu trenutno nemam ništa upaljeno. imam par sitnih bugova pri pregledu na iphoneu ali za priživjet je 😀
Emanuel Blagonić
16. 11. 2010. u 12:44 pm
@Hrvoje problem kod WPtoucha i Mobilepressa je bio kod prikaza mobilnih stranica kada je upaljen i neki caching plugin za WP. Mislim da je to u novim verzijama oba plugina riješeno, ali nisam osobno isprobao. Znam da je bio taj problem na Netokraciji, a u novoj verziji Netokracije osim super-kul-awesome dizajna u planu je i mobilna verzija… ali to na “novoj” Netokraciji koju su samo rijetki vidjeli 😉
Haris Custo
16. 11. 2010. u 1:16 pm
Il nisam dobro pročitao članak il se u tekstu i ne spominja “kako” prilagoditi stranicu.
Emanuel Blagonić
16. 11. 2010. u 1:41 pm
@Haris rekao je Ivan kako se to može napraviti za WordPress – dakle, koristiš ona 2 plugina koja je spomenuo i to je to. Uključiš plugin (dobro je provjeriti rade li sa WP Super Cache ili nekim drugim cacheing pluginom) i radi “out of the box”.
Haris Custo
16. 11. 2010. u 1:45 pm
Odlično 🙂 al u naslovi ne stoji kako napraviti za blog i to isključivo za WP ili drupal 😉
Kada sam pročitao naslov očekivao sam savjete kako prilagoditi svoju web stranicu mobilnim uređajima (generalno).
Emanuel Blagonić
16. 11. 2010. u 2:22 pm
@Haris baš smo nešto zahtjevni danas? ;D ja svaki dan kada posjetim Netokraciju očekujem novi dizajn, pa što sad? 😀 cc @ivanbrezakbrkan
@tpodmani
16. 11. 2010. u 3:09 pm
Prije par mjeseci sam prilagodio svoju osobnu web stranicu za iPhone da izgleda kao nativna aplikacija. Ukoliko imate iPhone možete je pogledati na adresi http://toni.podmanicki.com/iphone (Ako nemate iPhone automatski ce napraviti redirekciju na moj takozvani “Pocket site” koji oponaša njen izgled).
O tom iskustvu sam napisao članak na svojim web stranicama http://toni.podmanicki.com/blog/izrada-web-stranica-i-aplikacija-za-iphone/.
Ivan Brezak Brkan
16. 11. 2010. u 3:23 pm
@Haris @Emanuel Zapravo, ocekivao si konkretno, ne generalno 😀 Generalno si dobio, a konkretno bi iziskivalo previše tehničkih objašnjenja koju većinu čitatelja ne zanimaju 🙂 Tema za ubuduće
Haris Custo
16. 11. 2010. u 6:56 pm
@Ivan true 🙂
Pedja Puselja
16. 11. 2010. u 9:42 pm
@Haris A ti citas jos IBBove naslove? 🙂
Robi
16. 11. 2010. u 9:45 pm
Ja koristim MobilePress. Ne dolazi do dupliciranja sadržaja na pretraživačima jer plugin sam setektira radi li se o mobilnom pregledniku ili “klasičnom”. Osim toga ne ovisi o drugoj stranici kao neki drugi pluginovi, pa u tom slučaju ako ta stranica nije online neće raditi ni mobilna verzija vaše stranice. Jedino nisam zadovoljan s mobilnom verzijom SMF foruma.
Haris Custo
16. 11. 2010. u 10:24 pm
@Pedja – da, da prestanem? :p