MIRET na Funderbeamu: "Najprirodniji put za ovaj projekt je da zajednica uvijek bude uključena u njega"

MIRET na Funderbeamu: “Najprirodniji put za ovaj projekt je da zajednica uvijek bude uključena u njega”

Hrvatski brend tenisica od 97% prirodnih materijala predvođen braćom Boljar osvojio je u zadnje tri godine mnoge kupce, podržavatelje i nagrade, korak do serije A im je investicijska kampanja na Funderbeamu.

Za 10 godina sigurna sam da će se MIRET sjećati svojih početaka. Pokrenuti startup usmjeren na razvoj ekoloških tenisica netom nakon što je proglašena pandemija, k tome kroz Kickstarter kampanju, pothvat je koji se pamti. Tim više kad je uspješan. Podržale su ih tada 562 osobe s ukupno 68.210 američkih dolara, višestruko nadmašivši prvotno traženih deset tisuća.

A sjećat će se i godine nakon, kada su pokrenuli i svoju prvu investicijsku kampanju na Funderbeamu.

Od crowdfundinga do Funderbeama

Kickstarter je fantastičan način za lansiranje i testiranje tržišta za novi proizvod, priča mi Domagoj Boljar, koji je uz brata Hrvoja pokrenuo MIRET. Na Kickstarter platformi planiraju lansirati još proizvoda u budućnosti jer im je upravo crowdfunding pomogao pokrenuti projekt i stvoriti jaku zajednicu oko brenda. Međutim, ističe kako su si još u začetcima projekta za jedan od milestoneova postavili: lansiranje investicijske kampanje na Funderbeamu.

Iako je začetnik i kreator projekta Hrvoje, MIRET je iznjedrio community, cijela startup zajednica i podržavatelji s Kickstartera te smatramo da je najprirodniji put za ovaj projekt da zajednica uvijek bude na neki način uključena u njega. Kampanjom na Funderbeamu ne samo da dajemo priliku našoj zajednici da već za simboličan iznos ulaganja postanu dioničari projekta već i pokazujemo namjeru da budemo transparentni s našim poslovanjem na način da svi mogu jasno pratiti naš rast i razvoj.

Miretu ovo nije prva investicija, u kolovozu 2020. osigurali su 250 tisuća eura od Fil Rouge Capitala. U međuvremenu su potvrdili svoj product market fit, no Domagoj napominje kako još nisu zreli za veliku rundu, Funderbeam tako predstavlja međukorak od seed prema pravoj seriji A runde financiranja.

Prije svega želimo se zahvaliti Ivani Gažić sa Zagrebačke burze što je prepoznala projekt i novom voditelju Funderbeam SEE, Ognjanu Despotu, koju je vrlo strastveno i angažirano pristupio jačanju Funderbeama u Hrvatskoj te se izuzetno veselimo njihovim budućim projektima.

Uz Danube Angels u nove ekološke pobjede

Funderbeam kampanja trajat će do 21. prosinca, a možda i kraće, ovisno o tome kada će ostvariti cilj od 560 tisuća eura. Kako to obično biva, ovakvu vrstu financiranja obično prevodi jedan veći investitor, u slučaju MIRETA to je udruženje poslovnih anđela iz Austrije, Danube Angels. S njima su prošli rigoroznu selekciju u 3 stadija, konkurencija je bila velika, a nije nemala stvar što su ušli u njihov portfelj s obzirom na to da Danube Angels financiranju samo 1% najboljih projekata s kojima ostvare kontakt.

MIRET je prvi projekt iz Hrvatske kojeg Danube Angels podržavaju i ponosni smo što vide potencijal u nama. Danube Angels nam otvaraju tržište prema DACH regiji kao i pristup drugim angel investitorima na području. To su investitori s kojima se planira daljnja suradnja i nakon Funderbeam kampanje u svim narednim fazama razvoja.

MIRET tenisice ekološke su tenisice od 97% prirodnih materijala zbog čega imaju različita svojstva, primjerice, tenisice od konoplje su prirodno prozračne i antibakterijske, a one od vune se mogu nositi u svim vremenskim uvjetima.

Iznos od preko pola milijuna eura, prema njihovom financijskom planu i projekcijama, dostatan je za ostvarenje planova koje imaju za narednu godinu. U fokusu im je jačanje proizvodnje i prodaje, ali i certificiranje.

Većina sredstava bit će uložena u financiranje daljnje proizvodnje i širenje prema novim retail kupcima kroz oglašavanje i B2B suradnje s drugim brendovima i tvrtkama. Manji dio sredstava će biti uložen u razvoj novih proizvoda i certifikacije postojećih i budućih proizvoda prema strogim ekološkim standardima kako bi službeno i znanstveno potkrijepili naše tvrdnje o održivosti MIRET proizvoda. Procesi certifikacije su već u tijeku i prve certifikate ćemo imati realizirane u prvoj polovici 2022. godine.

Njihov rast unatoč okolnostima već dovoljno govori o potencijalu

Godinu dana nakon kampanje na Kicstarteru, MIRET je svoje prve obožavatelje počastio s novim modelima, bojama i materijalima. Danas su iza njih već 4 tematske kolekcije, od kojih je zadnja drugo izdanje Forest Dark linije. Ne čudi stoga što MIRET ovu godinu zatvara iznimno uspješno. Udvostručili su prodaju, i što je još važnije, dodaje Domagoj, kupci njihovih tenisica dolaze iz svih zemlje Europske Unije pa sada više od 65% njihove prodaje čini izvoz.

Empirijski smo dokazali da imamo proizvod koji se traži, pogodili smo i tržište i cijenu te izgradili i tim i infrastrukturu kako bi ostvarili rast. Naš cilj za 2022.godinu je najmanje udeseterostručiti prodaju kroz direct-to-consumer i business-to-business projekte.

Ipak, teško je ne pitati se kako bi projekt stasao da pandemije nije bilo. Domagoj komentira kako bi zasigurno rasli brže i uspješnije. Međutim, dodaje kako im je u prilog išao fokus kupaca na online kupovinu te sve izraženija potreba za ekološkim i društvenim promjenama:

Tijekom pandemije smo uspjeli proizvesti tenisice za Kickstarter backere, proizvesti dvije nove kolekcije, zatvoriti seed rundu financiranja od Fil Rouge Capitala te povećati tim na 6 zaposlenih te 2 vanjskih suradnika, no najvažnija stvar je da smo uspjeli pronaći naš product market fit.

2020. godina je bila vrlo teška, zbog epidemiološke situacije morali smo radili na daljinu što je izuzetno izazovno dok istovremeno imate fizički proizvod i stalnu potrebu za razvojem. Zbog pandemije smo izgubili puno prilika za javno predstavljanje projekta i kontakte s kupcima. Tijekom 2021. godine smo se uspjeli prilagoditi i kombinirati rad od kuće i rad iz ureda, no pokazalo se da smo najproduktivniji i najsretniji dok smo u uredu i radimo skupa.

Već su prepoznati i u industriji

MIRET tenisice krase različiti materijali: konoplja, kenaf, lan, pluto, drvo, kukuruz, juta, eukaliptus, kaučuk i 100% prirodna vuna. Ciljaju ekološki osviještene ljude i one koji će to tek postati. EU im je primarno tržište, a iako prodaje ravnomjerno dolaze iz svih zemalja, glavni fokus su im DACH regija i Skandinavija.

Trenutno su im najjači kanali prodaje Facebook i Instagram. Domagoj ističe kako su za njih prodaja i oglašavanje na društvenim mrežama uz širenje jasne i iskrene poruke najbolji načini širenja brand awarenessa.

Ne želimo agresivno i konzumeristički pristupati tržištu, nego želimo kupce privući autentičnim porukama o zaštiti okoliša i prirode te ulozi našeg brenda u tome. Osim kroz oglašavanje na društvenim mrežama, širimo brand awareness sudjelovanjem na eventima. Izuzetno smo ponosni što je Hrvoje sudjelovao kao jedan od keynote govornika na Polymers in Footwear summitu, koji svake godine okuplja brojne relevantne stručnjake iz industrije.

Hrvoje Boljar, suosnivač i glavni dizajner brenda MIRET, osvojio je Zlatnu nagradu u kategoriji “Održiva moda – Recycle/Sustainable fashion” na 14. dodjeli nagrada IDA – The International Design Awards.

I dok neki mogu samo pričati o autentičnim porukama kad je u pitanju zaštita okoliša, Miretova uloga u tome itekako je opipljiva i stvarna. Osim dizajnerskih nagrada u kategoriji održive mode, njihovu policu pune i industrijska priznanja.

MIRET je na Global Footwear Awardsu osvojio prvo mjesto u kategoriji Materials sourcing za cjelokupni projekt, Hrvoje je osvojio zlato u kategoriji Materials sourcing/Biodegradable materials za Kickstarter kolekciju, a Ana Boljar, naša kreativna direktorica, je osvojila srebro u kategoriji Materials sourcing/Biodegradable materials za MIRET Forest Dark kolekciju.

Dobili smo nagradu zbog našeg temeljitog pristupa biranju partnera i materijala koji su doveli do toga da je naša tenisica gotovo potpuno napravljena od prirodnih materijala. Ne samo da biramo materijale koji su netoksični, ekološki i na prirodnoj bazi nego osiguravamo i da je naš supply chain regionalan što se tijekom pandemije pokazalo ključnim zbog sigurnosti i snage lanca dobave.

“Priprema je ključna, a skriveni dio iza kulisa javne kampanje kojeg javnost ne vidi je dugotrajan, detaljan i izuzetno bitan.”

Kroz 2021. MIRET se zapravo intenzivno spremao za narednu godinu, komentira Domagoj:

Bili smo posvećeni razvoju proizvoda, širenju tima, definiranju našeg utjecaja, mjerenju našeg tržišnog potencijala i spremni smo da iduće godine uvišestručimo proizvodnju i prodaju. Čeka nas jako puno posla kako bi ostvarili planove koje smo si zacrtali i obećali investitorima, a kupce čekaju novi modeli, nove boje i novi proizvodi.

Za kraj, zanimalo me i da podijelimo sa zajednicom startupera njihova iskustva u pripremi za Funderbeam te koliko je to dodatnog angažamana iziskivalo u odnosu na njihovu prvu crowdfunding kampanju na Kickstarteru.

Najvažnija sličnost Kickstartera i Funderbeama je ta što opet želimo angažirati community i kupce i na taj način ih uključiti u daljnji razvoj projekta. Osnovna razlika je ta što smo za Funderbeam morali proći kroz puno rigorozniji due diligence i strogu kontrolu cijelog poslovanja, ustroja tvrtke i svih planova za budućnost.

Najteži dio je bio pronaći lead investitora koji dijeli iste vrijednosti kao MIRET. Sve drugo je slično jer je uspjeh kampanje ovisan o načinu koliko uspješno angažirate zajednicu. Priprema je ključna, a skriveni dio iza kulisa javne kampanje kojeg javnost ne vidi je dugotrajan, detaljan i izuzetno bitan za uspjeh kampanje.

Trud i napor MIRET tim je definitivno uložio ako ćemo suditi i po svemu do sada, slijedi provjera koliko taj trud prepoznaje zajednica koja ih je revno podržala na početku, ali i ona nova koja im se želi pridružiti za ubuduće.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?