Hrvatske ekološke tenisice MIRET na Kickstarteru preko noći prešle cilj i skupile 20 tisuća dolara

Hrvatske ekološke tenisice MIRET na Kickstarteru preko noći prešle cilj i skupile 20 tisuća dolara

Nakon nekoliko godina razvoja i usavršavanja, hrvatski brend ekoloških tenisica MIRET zadovoljan svojim inovacijama i certifikatima pokreće Kickstarter kampanju ne bi li što prije proširio dobar glas i osvojio srca ekološki osviještenih kupaca diljem svijeta. U razgovoru s osnivačima otkrivamo i kako...

Vrijeme velike popularnosti crowdfunding kampanja odavno je iza nas, no svako malo se uvjerimo kako su još uvijek korisni mnogima u Hrvatskoj – bilo da je u pitanju okupljanje zajednice, poticanje svijesti o nekom brendu ili proizvodu ili doslovno prikupljanje kapitala.

Jedan od startupa koji je također vidio priliku u crowdfundingu je hrvatski brend ekoloških tenisica MIRET, inkubiran u ZICER-u, a iza kojeg stoje braća Hrvoje i Domagoj Boljar. MIRET je osnovan prije pet godina, no razvoj ovakvog “hardvera” ima svoje posebne izazove. Jučer navečer na Kickstarteru su lansirali svoju liniju tenisica od 97% prirodnih materijala koje krasi nekoliko dobrih značajki. Da se to potvrdilo govore i odlične brojke kampanje već ujutro. Od sinoć su za duplo prešli cilj te su već prikupili 20 tisuća dolara.

Cijelim putem bili smo pozitivni i vjerovali u rezultat jer su se pripreme za kampanju radile temeljito. Oko sebe smo kreirali zajednicu sa istim vrijednostima, imamo kvalitetan novi proizvod, a na kampanji je uz nas dvoje – radilo samo troje ljudi koji su uložili svo svoje znanje da ovaj projekt uspije: Karla Andrić, Timy Šarec i Marina Ravlić.

Uz ovakvo dobre vijesti u razgovoru s braćom Boljar otkrila sam detalje o razvoju poslovanja i pokretanju kampanje.

Tamna strana tenisica – što se krije ispod?

Hrvoje i Domagoj nisu u biznis razvoja tenisica krenuli od nule, ali s obzirom da je u pitanju eko razvoj – kao da i jesu. Naime, ova dvojica braće iz Duge Rese nastavili su obiteljski posao u proizvodnji obuće, ali su ga transformirali prema razvoju i proizvodnji za luksuzne brendove.

Iako zvuči glamurozno, u toj industriji upoznali smo i njezinu tamnu stranu – način na koji se proizvode materijali izuzetno su štetni za okoliš. To se prenosi i u proizvodnju obuće u kojoj nastaje velika količina opasnog otpada od ostataka platna, kože, ljepila i drugih komponenti. I na kraju, kad nam ta obuća ne treba – ona završava u smeću gdje su sve komponente zajedno i nije ih moguće odvojiti, reciklirati i zbrinuti.

Konopljice, Vunice, Pufnice i Povrćice bio bi nespretan prvi pokušaj prijevoda zanimljivih naziva novih MIRET-ovih tenisica, a koje su napravljene od konoplje, kenafa, lana, pluta, drva, kukuruza, jute, eukaliptusa, kaučuka i 100% prirodne vune s Novog Zelanda. Uz to, tenisice su certificirane najstrožim ekološkim certifikatima na svijetu za sigurnost životinja i okoliša. Bez sumnje, prava su poslastica za sve ekološki osviještene dvonošce. Međutim, trebao je niz godina da bi se tenisice mogle pohvaliti svime time.

Đon MIRET tenisica ne sadrži sintetičku gumu i napravljen je od 100% prirodnog lateksa od stabla kaučukovca, dok im je uložak kreiran od pluta, zaštićen prirodnim tekstilom te ima certifikat za sigurnost hrane – tako da ih i vaši ljubimci mogu sigurno žvakati. 🙂

Biti eko nije lako

Svoja znanja koja su utvrdili pomažući u obiteljskom biznisu, Hrvoje i Domagoj upotpunili su znanjima s fakulteta – industrijskog dizajna i ekonomije. Sve to odlučili su uložiti tako da MIRET postane dio rješenja u zbrinjavanju i recikliranju otpadaka od proizvodnje i korištenja obuće. Iako plemenit cilj, u biznisu često takav smjer znači i mnoge izazove.

Razvoj ekoloških tenisica bio je dug i težak put. Kad je projekt začet, prije 6 godina, duh vremena nije uistinu bio zreo za ekološke teme i borbu protiv zagađenja plastikom. Čak nisu postojali dobavljači koji bi nam pomogli u razvoju ekoloških materijala. Godinama smo skupljali istomišljenike u industriji i zajedno s dobavljačima iz devet EU zemalja razvili smo ono što nam je bilo potrebno da ostvarimo svoj san.

Inovirali su svoje tenisice u nekoliko aspekata. Tu je đon od 100% prirodnog lateksa od stabla kaučukovca koji MIRET tenisice čine iznimno fleksibilnima i mekanima, ali i prirodan vodoodbojni sloj koji ih štiti od kiše.

MIRET tenisice nude različta svojstva. Uz konoplju koja je prirodno prozračna, jaka, ali mekana i antibakterijska, tu je vuna koja se može nositi u svim vremenskim uvjetima te biorazgradivi tekstil koji je čvrst, izdržljiv i može se u potpunosti kompostirati.

Mali brend iz male zemlje na putu da bude – globalni

MIRET ekološke tenisice dolaze u veličinama od 34 do 49, u četiri linije i ukupno trinaest boja. Ciljaju ekološki osviještene ljude i one koji će to tek postati, diljem planeta. Oglašavat će se putem društvenih mreža, ali najviše očekuju da će se dobar glas proširiti word of mouthom.

Da bismo s MIRET eko tenisicama napravili značajan utjecaj na svijest potrošača i industrije, moramo postati globalni brend. Podrška je izuzetna u Hrvatskoj. Ipak, mali smo brend iz male zemlje. Crowdfunding kampanju na Kickstarteru pokrećemo kako bismo dobili legitimitet i tržišnu potvrdu, ali i da se glas o nama proširi u svijetu. Uspješna kampanja će nam to, nadamo se, donijeti.

Projekt možete podržati na Kickstarter platformi kada ćete samo na prvi dan kampanje moći nabaviti tenisice po cijeni od 85$, odnosno za oko 580 kuna. Istek ove pogodnosti je danas (4.3.) u 20.00 sati. No, ako i zakasnite na popust, projekt ćete moći podržati sve do 2. travnja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. ludi panj

    ludi panj

    05. 03. 2020. u 9:20 am Odgovori

    pohvala dječacima,

    nego za nas malo sporije i tehnološki inferiorne,
    kako se sa njihovog web shopa mogu naručiti tene.,
    ima košarica ali nema se šta staviti u nju

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Intervju

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.