
MIRET eko tenisice koračaju dalje: Stigla nova kolekcija, kreće zapošljavanje i lov na veće investicije
Godinu dana nakon što su projektom eko tenisica MIRET ostvarili fantastičan uspjeh na Kickstarteru braća Boljar i njihov tim ne spava na lovorikama.
Prije otprilike godinu dana na platformi za crowdfunding Kickstarter osvanuo je za hrvatske prilike atipičan projekt.
Tim predvođen braćom Domagojem i Hrvojem Boljarom nakon petogodišnjeg rada (između ostalog, i u ZICER-u) odlučio je crowdfundingom prikupiti novac za nastavak razvoja gotovo potpuno biorazgradivih tenisica MIRET, izrađenih od prirodnih materijala kao što su konoplja, lan, drvo, kukuruz, eukaliptus…

Kampanja za nesvakidašnji “hardver” bila je iznimno uspješna – 562 financijera uplatila su ukupno 68.210 američkih dolara, višestruko nadmašivši prvotno traženih deset tisuća.(Burnih) godinu dana nakon teksta na Netokraciji, Domagoj nam je rekao više o tome kako su proživjeli 2020., gdje je projekt sada te se prisjetio koliko im je kampanja značilo pred još neizvjesne pandemijske okolnosti:
Kampanja na Kickstarteru za nas je bila izuzetno važna, zbog čega smo se za nju dugo i sustavno pripremali. Bila je kruna našeg rada do tog trenutka.
Uspjesi i investicije kojima su prebrodili 2020.
Kampanja je imala više ciljeva: potvrda market-fita, potencijala tržišta, ali i potvrda investitorima da je ekipa u MIRET-u u stanju odraditi projekt i tako ispuniti unaprijed postavljene ciljeve. “U tom smislu kampanja je bila potpuni uspjeh”, istaknuo je Domagoj.
Ali, proglašenje globalne pandemije 8. dan kampanje naglo joj je srezao krila i prekinuo tok pa nikada neće doznati koliki bi stvarni potencijal ekoloških tenisica bio bez takvog šoka, ističe. Srećom, unatoč pandemiji Domagoj ističe kako nije bilo većih problema sa samom isporukom, tako da su do kraja ljeta uspješno dostavili tenisice svim podržavateljima.
U konačnici, fenomenalan rezultat na Kickstarteru dao im je dodatno samopouzdanje za nastavak rada kao i uključenje u EIT Climate-KIC akcelerator, uslijedila je u kolovozu 2020. nova investicija od Fil Rouge Capitala vrijedna 250 tisuća eura te ono najvažnije – oko projekta se okupila zajednica entuzijasta.

Eko i dizajnerski eksperti
Sredstva od zadnje FRC investicije sada uglavnom troše na razvoj poslovanja i brenda, novi razvoj proizvoda, oglašavanje, ali i djelomični pivot u B2B segment, objašnjava Domagoj:
Naime, uz direct-to-consumer B2C prodaju, zajedno s investitorima smo prepoznali priliku za kapitalizaciju našeg jedinstvenog znanja o održivim i prirodnim materijalima.
Sada polako počinjemo raditi s kompanijama u industriji na razvoju zelenih rješenja za njihove proizvode.
Ali prepoznata stručnost u industriji nije jedino priznanje ovom inovativnom proizvodu.
Domagojev brat Hrvoje Boljar, suosnivač i glavni dizajner brenda MIRET, osvojio je Zlatnu nagradu u kategoriji “Održiva moda – Recycle/Sustainable fashion” na 14. međunarodnoj dodjeli nagrada IDA – The International Design Awards za MIRET-ovu prošlogodišnju kolekciju. Domagoj ne štedi riječi ponosa:
Ova nagrada prekrasno je priznanje za godine koje je Hrvoje proveo u istraživanju, ispitivanju i razvoju prirodnih materijala kako bismo stvorili istinski ekološku tenisicu.
Posebno nas veseli da smo priznanje dobili za naš rad u 2020. godini, u kojoj je održiva moda prepoznata kao globalni pokret. IDA je naglasio da je ove godine naša kategorija bila posebno aktivna, s velikim brojem prijava.
Osvajanje zlatne nagrade baš u toj kategoriji daje nam veliko ohrabrenje da nastavimo dalje našim putem i budemo predvodnici pokreta održivosti.
🎉🎉🎉 We are thrilled to announce that #MIRET won a GOLD award at the #IDA2020 International Design Awards for our…
Posted by Miret on Tuesday, February 2, 2021
Priprema za novu kolekciju – u sred pandemije
Nakon kampanje na Kickstarteru i svih drugih pozitivnih događaja nije bilo vremena za ležanje na lovorikama jer je tim čekao teži dio posla. Trebalo je smisliti kako u jeku pandemije organizirati nabavku sirovina i proizvodnju za novu kolekciju.
Mučili su nas isti problemi kao i mnoge druge – stalno pomicanje rokova, rad s timom rasutim po nekoliko gradova i otoka, komunikacija online dok nam djeca trče po stanu…
No, sve je prošlo dobro, jer MIRET upravo danas predstavlja novu kolekciju, s novim modelima, bojama i materijalima. S obzirom na otežane okolnosti proizvodnje odlučili su ne komplicirati dodatno konstrukcijom novih modela već su se fokusirali na isprobavanje drugačijih tehnika izrade na već postojećem modelu, objašnjava Domagoj:
Pretvorili smo deficit vremena i COVID remećenja vremenskog plana u testni poligon za neka vlastita pitanja, što se pokazalo odličnim. Naša obuća se proizvodi na sasvim drugačiji način od kožne obuće i postojao je period učenja i prilagodbe svih sudionika u izradi obuće ovakvog tipa.
No, fokus je od starta na prilagodbi dizajna materijalu, odnosno na potenciranju svih prednosti naših materijala nad standardnim za izradu obuće – oni su lagani, prozračni, odlično dišu, vuna termoregulira i nećete imati problem s lošim mirisom kakav stvaraju sintetički materijali.
Krk kao inspiracija

Sljedeći temeljno načelo smanjivanja negativnog utjecaja na okoliš, treća generacija MIRET-ovih eko tenisica donosi još veću udobnost i fleksibilnost uz smanjenje potrošnje tekstilnih materijala za 20 i ljepila za 50 posto. Time su se braća Boljar približili zadanom cilju – 100 posto ekološkoj obući.
Kao i prošle jeseni, tema kolekcije opet dotiče temu bioraznolikosti, logiku i ljepotu u biljnom i životinjskom svijetu ili u njihovoj interakciji s čovjekom. Nije riječ o obući specifično namijenjenoj za sportske aktivnosti već o svakodnevnoj obući prikladnoj za razne situacije, od šetnje šumom do poslovnih sastanka.
Kolekcija za scenografiju posuđuje visoravan južnog dijela otoka Krka, stočarski krajolik oblikovan vjetrom, ispašom i pastirskom gradnjom, cikličnog načina korištenja. “To je prekrasan primjer održivog. Takve mehanizme proučavamo ne bi li od njih učili”, istaknuo je Domagoj.
U pripremi su novi održivi materijali
Tijekom ove godine namjeravaju jačati promociju na vanjskim tržištima, integrirati se u webshopove u Njemačkoj i SAD-u, kao i osigurati novu, veću investiciju koja bi im omogućila ozbiljan iskorak na ciljna tržišta.
Također, u B2B segmentu planiraju završiti rad na razvoju prvog u nizu novih održivih materijala. Najveći izazov i dalje je globalna pandemija, upozorio je Domagoj:
Kao i svi, ni mi ne znamo koliko je jak negativni utjecaj na potražnju i potrošnju na našim ciljanim tržištima, a ni koliko će ova teška situacija potrajati.
No razvoj novih materijala zahtjevan je sam po sebi, dodaje Domagoj, jer podrazumijeva složen i dugotrajan proces koji uključuje jako puno sudionika, a sav njihov rad posljednjih godina se temelji upravo na razvoju materijala.
Pratimo diljem svijeta što se događa na tom području, posebno znanstvenike, različite institute i laboratorije koji nisu opterećeni komercijalnim uspjehom pa ne podliježu raznoraznim kompromisima. Uzbudljivo je promatrati što se događa. Trenutno i mnogi fakulteti dizajna diljem svijeta fokus dijelom preusmjeravaju sa samog oblikovanja na razvoj materijala.

Ali pandemija je otvorila i neka nova tržišta
Do sada su prodali 2000 pari tenisica MIRET, što putem Kickstartera, što putem vlastitog webshopa. Najviše ih je plasirano na domaćem tržištu, dok je u inozemstvu najjača potražnja za njima u Njemačkoj, Austriji i Sloveniji.
Tijekom ove godine najveći rast prodaje bilježe u SAD-u i Kanadi.
S novom kolekcijom će promotivnu kampanju usmjeriti na tržište EU. Tijekom ožujka će završiti onboarding na najveći njemački marketplace za održivu i ekološku modu – Avocado store – koji pokriva regiju DACH, odnosno Njemačku, Austriju i Švicarsku.
Do kraja godine planiraju povećati tim, koji trenutno broji četvero zaposlenih i jednog stalnog vanjskog suradnika. U planu je i širenje asortimana.
Što se tiče obuće, razvijamo nekoliko različitih tipova obuće koji nisu tenisice. No, znanje i iskustvo – kao i materijale koje smo razvili tijekom posljednjih šest godina – sada primjenjujemo u razvoju više proizvoda iz različitih područja, građevine, mode…
Svi su vođeni istom idejom – kako proizvesti svakodnevne predmete od materijala koji nisu štetni za ljude ili planetu Zemlju”, zaključio je Domagoj.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.