Žene su obrazovanije, ali što je s manjim plaćama i interesom za STEM?

Žene su sve obrazovanije, ali što je s razlikom u plaćama i manjim interesom za STEM?

Žene u Hrvatskoj sve su brojnije u visokom obrazovanju, pa i na onoj najvišoj, doktorskoj razini. Međutim, što se više penju na hijerarhijskoj ljestvici, to su manje plaćene za razliku od muških kolega na istim rukovodećim pozicijama, govore istraživanja. S druge strane, kada je STEM u pitanju, interes kod djevojaka pada u 15. godini, pokazalo je istraživanje među učenicama i mladim ženama diljem Europe.

Povodom Međunarodnog dana žena ističemo neke zanimljivosti o obrazovanju žena u Hrvatskoj, ali i o preferencijama učenica diljem Europe po pitanju STEM zanimanja i ravnopravnosti s drugim spolom u tradicionalno "muškim" zanimanjima.
Žene su sve obrazovanije, ali djevojke diljem Europe još uvijek manje razmišljaju o STEM karijeri i nisu sigurne u ravnopravnost s drugim spolom u tim područjima.

Danas se obilježava Međunarodni dan žena kojim slavimo dostignuća pripadnica ženskog spola. U Hrvatskoj je svaki drugi stanovnik žena, no ono što je možda važnije istaknuti je da su prema podacima o ukupnom broju studenata upisanih na visoka učilišta u prošloj akademskoj godini njih 6 od 10 bile – studentice.

Žene su sve obrazovanije…

Žene uistinu kroz desetljeća postaju sve obrazovanije, a u Hrvatskoj su čak nadmašile muškarce u visokom obrazovanju, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku. Naime, prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. među ženama je bilo 16,7 posto visokoobrazovanih, dok je udio visokoobrazovanih muškaraca iznosio 16 posto. Osim toga, žene više doprinose povećanju ukupnog broja studenata na visokim učilištima. Prošle akademske godine se ukupni broj upisanih studenata povećao za 19 posto u odnosu na akademsku godinu 2005./2006., a 71 posto tog doprinosa dale su studentice, što znači da bi se razlika u broju visokoobrazovanih žena i visokoobrazovanih muškaraca u budućnosti mogla i povećati.

U pola stoljeća zabilježene su velike promjene u području obrazovanja žena.
U pola stoljeća zabilježene su velike promjene u području obrazovanja žena.

Ono što posebno ohrabruje je i povećan broj doktorica znanosti. Udio doktorica znanosti u 2015. iznosio je gotovo 57 posto, govore podaci Državnog zavoda za statistiku, a većina njih je imala između 30 i 34 godina.

…ali još nisu jednako plaćene

Iako žene i muškarci podjednako dobro stoje na ljestvici mogućnosti nakon završetka obrazovanja, za svoj rad su kasnije drugačije plaćeni, a analize pokazuju i viša očekivanja o plaći kod muškaraca nego kod žena. Razlika u plaćama muškaraca i žena sveprisutna je na globalnoj razini. U nekim zemljama Europske Unije žene zarađuju i do četvrtinu manje plaće spram muškaraca, a u Hrvatskoj 9 posto manje, pokazuje istraživanje međunarodnog servisa za istraživanje visine plaća Paylab, dio kojeg je i hrvatski servis MojaPlaća.

Kada se u obzir uzme ista pozicija, žene su u prosjeku 2 do 11 posto manje plaćene nego muški kolege na istoj poziciji. U Hrvatskoj ta razlika iznosi 5 posto, dok muškarci, primjerice, u Estoniji i Litvi zarađuju 10 i 11 posto više od kolegica na istoj poziciji. Najveće su razlike na rukovodećoj razini. Menadžerice u Hrvatskoj imaju čak 17 posto manju plaću od muških kolega. U brojkama, žene na poziciji top menadžementa zarađuju u prosjeku preko 11.600 kuna, dok muškarci na istim pozicijama u prosjeku imaju preko 14.000 kuna mjesečnu neto plaću.

Zanimljiv je i podatak da je razlika u plaćama najveća u dobi između 35 i 44 godina. To je posljedica uzimanja rodiljnog i roditeljskog dopusta zbog čega žene često karijeru stavljaju “na čekanje”, dok muškarci i dalje napreduju.

Interes za STEM se gubi u 15. godini

Većina djevojaka u dobi od 11 godina ima interes za STEM područjima, no od 15. godine taj interes naglo pada.
Većina djevojaka u dobi od 11 godina pokazuje zanimanje za STEM područjima, no od 15. godine taj interes naglo pada.

Naravno, o uspjesima, obrazovanju i mogućnostima žena nemoguće je govoriti da se ponovno ne dotaknemo STEM-a. Iako žene postaju sve obrazovanije, i dalje su više usmjerene na društvene znanosti za razliku od područja prirodoslovnih znanosti, inženjerstva i tehnologija koji su tradicionalno smatrani muškima. Zašto nedostaje djevojaka u STEM-u pokušao je otkriti Microsoft koji je diljem Europe proveo istraživanje s djevojkama i mladim ženama u dobi između 11 i 30 godina u 12 europskih zemalja. Rezultati su pokazali da interes učenica prema STEM predmetima počinje opadati u ranim tinejdžerskim godinama.

Većina mladih djevojaka u dobi od 11 godina pokazuje zanimanje za STEM područja, no to se naglo mijenja u dobi od 15 godina. Studijom su također istaknuta 5 čimbenika za koje se pokazalo da imaju veliku važnost u utjecaju na interes djevojaka za predmete iz područja STEM-a i to prema sljedećem redoslijedu:

  • pronalaženje ženskih uzora u STEM područjima;
  • stjecanje praktičnih iskustava i praktičnih vježbi u STEM predmetima;
  • rad s nastavnicima koji djevojke potiču da se interesiraju za STEM;
  • učenje o stvarnim životnim primjerima koji pokazuju što djevojke mogu postići sa STEM vještinama;
  • uvjerenje da su muškarci i žene jednako tretirani u STEM zanimanjima.

Iako nove generacije djevojaka vjeruju da neće biti drugačije tretirane na poslu od drugoga spola, paradoksalno u Velikoj Britaniji 70 posto djevojaka izjavljuje da bi se osjećale sigurnijima za odabir STEM karijere kada bi znale da su muškarci i žene jednako tretirani u STEM poslovima. Za usporedbu, tako se osjeća 48 posto francuskih djevojaka. Nadalje, u Italiji većina djevojaka osjeća da ima dovoljno ohrabrujućih uzora, dok u Nizozemskoj u isto vjeruje samo 34 posto djevojaka.

Zašto ne slično istraživanje i u hrvatskim školama?

O važnosti pronalaska ženskih uzora u STEM područjima govorili smo i prošloga petka na Netokracijinoj konferenciji Ladies of New Business, a spomenuta je i važnost podrške okoline, a prije svega, roditelja. Najveći nedostatak podrške roditelja primijećen je u Češkoj i Slovačkoj gdje samo 16 i 26 posto djevojaka kaže kako ih roditelji potiču na STEM predmete. Hrvatska nažalost nije bila jedna od zemalja uključenih u ovo istraživanje, no možda se dogodine ispitaju i naše učenice o tome što misle o položaju žena i karijeri u STEM područjima, te kakvu podršku u razvoju različitih znanja i vještina dobivaju u školi i kod kuće.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.